[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Bober na KU: Snažte sa o aktívny prístup k mladým
P:3, 22. 09. 2021 17:35, DOM

Ružomberok 22. septembra (TK KBS) Katolícka univerzita v Ružomberku (KU) otvorila nový akademický rok 2021/2022. Slávnostnú svätú omšu spojenú so vzývaním Ducha Svätého (Veni Sancte) v Kostole sv. Rodiny v Ružomberku – Rybárpole celebroval veľký kancelár Katolíckej univerzity, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

„S Božou pomocou začíname ďalší akademický rok a nahlas vyslovujem prianie, aby už nebol, tak tvrdo skúšaný pandémiou, ako ten predchádzajúci,“ prihovoril sa v úvode homílie arcibiskup Bober ružomberským študentom a pedagógom.  „Chceme byť súčasťou reálnej osobnej formácie. Nie izolovaní vo virtuálnom kontakte na diaľku. Túžime byť a žiť v spoločenstve a ponúknuť svoj život, svoje vzdelanie a prácu, ako dar pre iných ľudí okolo nás,“ vysvetľoval arcibiskup Bober, ktorý v kázni parafrázoval aj slová pápeža Františka, ktoré predniesol na stretnutí s mladými v Košiciach.

„Bratia, snažte sa o aktívny prístup k mladým, budúcnosti Slovenska,“ obrátil sa arcibiskup slovami ku kňazom Univerzitného pastoračného centra. „Spolu s vyučujúcimi pedagógmi našej Katolíckej univerzity hľadajte dosah a zmysel všetkej snahy o kvalitné vzdelanie, aby ste rástli a dozrievali a boli veľkí v láske i obetavej službe.“

Nový školský rok v Aule  sv. Jána Pavla II. oficiálne otvoril rektor KU Jaroslav Demko. Študentom zaželal, aby prezenčné štúdium trvalo čo najdlhšie.

„Moje osobné prianie je, aby sme mali dištančnú formu v minimálnom rozsahu alebo vôbec, aby študenti chodili do školy a učitelia prednášali z katedier,“ zdôraznil rektor. „Myslím si, že vzdelávanie je aj výchova a študenti sa musia socializovať, stretávať a vzájomne si vymieňať myšlienky. Bez toho to nejde. Digitálne formy toto neumožňujú,“ uviedol Demko.

Arcibiskup Bober zaželal ružomberským študentom, aby získali v ďalšom akademickom roku nové vedomosti a rástli v múdrosti:

„To nie sú len načítané, ale vyskúšané veci, ktoré človek príjme za svoje a potom otestuje sám na sebe. Pretože prvý tester by som mal byť ja sám. Keď niečo prijímam, uverím tomu a keď je to vo mne, tak verím tomu, že mi to pomáha. Druhá vec je pomôcť aj iným v tej profesii, ktorú vyštudujem, aby som potom vedel s inými spolupracovať na dobre, ktoré je potrebné vo svete pestovať,“ uzavrel.

TK KBS informoval Dominik Veľas ( TK KBS, dve; ml ) 20210922036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]