[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 10. 2021   Meniny má Hedviga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica: Pandémia ako príležitosť k budovaniu bratskejšej spoločnosti
P:3, 22. 09. 2021 15:44, ZAHVatikán 22. septembra (TK KBS) Celosvetová kríza spôsobená pandémiou koronavírusu môže byť "príležitosťou na budovanie bratskejšej a súcitnejšej spoločnosti", vyhlásil Mons. Janusz Urbańczyk, stály pozorovateľ Svätej stolice pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá sídli vo Viedni.

V rámci konferencie, ktorá hľadala spoločné riešenia pri podpore globálnej bezpečnosti, vatikánsky diplomat zdôraznil, že pandémia nás upozornila na krehkosť ľudského života a zvýraznila našu vzájomnú závislosť. Súčasne ukázala, že zodpovedné správanie a solidarita sú zásadným postojom, ktorý neohrozuje druhých.

Nechýbajú však ani tienisté stránky, poznamenal arcibiskup Urbańczyk. Pandémia vyniesla na svetlo nerovnosti, ktoré vystavujú väčšiemu riziku utrpenia tých, ktorí sa nachádzajú v zraniteľných a neistých situáciách. Kým pre bohatých ľudí žijúcich v pohodlných domovoch je sociálna izolácia pomerne dobre uskutočniteľná, pre chudobných, migrantov a väzňov, ktorí sa tlačia v mestských slumoch, utečeneckých táboroch a väzeniach, je veľmi ťažká, ak nie nemožná. Z toho vyplýva výzva k naliehavým a nevyhnutným ochranným opatreniam pre všetkých z nich, vrátane prístupu k liekom a vakcínam.

Stály pozorovateľ Svätej stolice tiež odsúdil nerovný prístup k digitálnym informáciám a zdrojom, čo môže viesť k väčšiemu počtu obetí v čase mimoriadnych zdravotných udalostí, najmä ak nie sú všetkým dostupné zásadné informácie o Covide-19. Bez rovnakého prístupu k zodpovedným, transparentným a aktuálnym informáciám hrozí, že sa rozšíria nepreukázané domienky, čím sa výrazne zvýši ohrozenie bezpečnosti a zdravia všetkých ľudí.

Nakoniec vatikánsky diplomat vyzval k silnejšej podpore pracujúcich žien a v nadväznosti na slová pápeža Františka zopakoval, že ženy nesmú byť diskriminované, pokiaľ ide o platové podmienky a služobný postup alebo stratu zamestnania. Ich prítomnosť je totiž stále cennejšia v jadre procesov sociálnej, politickej, pracovnej a inštitucionálnej obnovy. Ženy, uzavrel stály pozorovateľ Svätej stolice v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, sú nevyhnutné pre obnovu spoločnosti a hospodárstva.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210922031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]