[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica: Pandémia ako príležitosť k budovaniu bratskejšej spoločnosti
P:3, 22. 09. 2021 15:44, ZAH

Vatikán 22. septembra (TK KBS) Celosvetová kríza spôsobená pandémiou koronavírusu môže byť "príležitosťou na budovanie bratskejšej a súcitnejšej spoločnosti", vyhlásil Mons. Janusz Urbańczyk, stály pozorovateľ Svätej stolice pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá sídli vo Viedni.

V rámci konferencie, ktorá hľadala spoločné riešenia pri podpore globálnej bezpečnosti, vatikánsky diplomat zdôraznil, že pandémia nás upozornila na krehkosť ľudského života a zvýraznila našu vzájomnú závislosť. Súčasne ukázala, že zodpovedné správanie a solidarita sú zásadným postojom, ktorý neohrozuje druhých.

Nechýbajú však ani tienisté stránky, poznamenal arcibiskup Urbańczyk. Pandémia vyniesla na svetlo nerovnosti, ktoré vystavujú väčšiemu riziku utrpenia tých, ktorí sa nachádzajú v zraniteľných a neistých situáciách. Kým pre bohatých ľudí žijúcich v pohodlných domovoch je sociálna izolácia pomerne dobre uskutočniteľná, pre chudobných, migrantov a väzňov, ktorí sa tlačia v mestských slumoch, utečeneckých táboroch a väzeniach, je veľmi ťažká, ak nie nemožná. Z toho vyplýva výzva k naliehavým a nevyhnutným ochranným opatreniam pre všetkých z nich, vrátane prístupu k liekom a vakcínam.

Stály pozorovateľ Svätej stolice tiež odsúdil nerovný prístup k digitálnym informáciám a zdrojom, čo môže viesť k väčšiemu počtu obetí v čase mimoriadnych zdravotných udalostí, najmä ak nie sú všetkým dostupné zásadné informácie o Covide-19. Bez rovnakého prístupu k zodpovedným, transparentným a aktuálnym informáciám hrozí, že sa rozšíria nepreukázané domienky, čím sa výrazne zvýši ohrozenie bezpečnosti a zdravia všetkých ľudí.

Nakoniec vatikánsky diplomat vyzval k silnejšej podpore pracujúcich žien a v nadväznosti na slová pápeža Františka zopakoval, že ženy nesmú byť diskriminované, pokiaľ ide o platové podmienky a služobný postup alebo stratu zamestnania. Ich prítomnosť je totiž stále cennejšia v jadre procesov sociálnej, politickej, pracovnej a inštitucionálnej obnovy. Ženy, uzavrel stály pozorovateľ Svätej stolice v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, sú nevyhnutné pre obnovu spoločnosti a hospodárstva.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210922031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]