[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenská púť ordinariátu priniesla pápežovi zvon z Bojnej (aktualizované)
P:3, 22. 09. 2021 09:45, DOM

Vatikán 22. septembra (RV) Po ročnej odmlke je v Ríme opäť slovenská púť vojenského ordinariátu. Vyše 150 účastníkov 15. ročníka Národnej púte Ordinariátu Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov Slovenskej republiky do Ríma a Vatikánu dorazilo do Večného mesta v pondelok 20. septembra po zastávke v Assisi.

Vatikan, ordinariat, put

V stredu 22. septembra sa slovenskí pútnici stretli so Svätým Otcom Františkom pri generálnej audiencii. Spolu s vojakmi, policajtami a ich rodinami do Večného mesta mimoriadne aj starosta obce Bojná patriacej do Nitrianskej diecézy Jozef Stankovský.

Priniesol so sebou vzácny dar v podobe jedinečnej kópie bronzového zvona, ktorí archeológovia objavili pri vykopávkach v Bojnej, ktorý po skončení generálnej audiencie v Aule Pavla VI. spolu s veľvyslancom Slovenskej republiky pri Svätej Stolici Marekom Lisánskym osobne odovzdal Svätému Otcovi Františkovi, ako vyjadrenie vďaky za jeho minulotýždňovú návštevu Slovenska.

Aj keď teda pápež František nevstúpil na pôdu Nitrianskej diecézy, kus z nej symbolizujúci počiatky kresťanstva na území dnešného Slovenska mu bude pripomínať nielen Slovensko, ale aj starobylú Nitriansku diecézu a obec Bojná. Sv. Otec si vyskúšal aj funkčnosť zvonu a zazvonil na ňom, aby počul jeho zvuk, ako ho mohli počúvať Slovania v 9. storočí. Bronzová replika jedného z najstarších kresťanských zvonov Európy, ktorý už v 9. storočí tvoril súčasť liturgie našich predkov je totiž funkčná. Zvon z Bojnej odliali symbolicky v deň príchodu pápeža Františka na naše územie.

Vatikan, Frantisek, Bojna, zvon

Tento zvon, ako aj ďalšie jedinečné pamiatky, ktoré sa v obci Bojná objavili počas dlhoročného archeologického výskumu, sú vzácnym svedectvom a dokladom živej kresťanskej viery slovenského ľudu žijúceho na tomto území od 9. storočia až do súčasnosti. Zaujímavosťou je aj fakt, že jedinečný zvon z Bojnej je typovo zhodný s rovnako dobre zachovaným zvonom z 9. storočia, ktorý sa našiel v stredotalianskej obci Canino a je vystavený vo Vatikánskych múzeách v Ríme. Originál tohto zvonu je umiestnený v Archeologickom ústave Slovenskej akadémie vied v Nitre.

Vatikan, Frantisek, Bojna, zvon

Bojná je popri Nitre jedným z významných cieľov aj pre pútnikov Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, ktorá sa buduje aj na území Nitrianskej diecézy a Nitrianskeho samosprávneho kraja. Spolu so zvonom preto odovzdal starosta Bojnej Jozef Stankovský Svätému Otcovi aj darovaciu listinu, v ktorej sa píše:

„Obyvatelia obce Bojná, patriacej do Nitrianskej diecézy, ktorá bola založená pápežom Jánom VIII. v roku 880, v synovskej úcte a v hlbokej pokore venujú  Jeho Svätosti pápežovi Františkovi symbolický dar za návštevu Slovenska v dňoch 12.15. septembra 2021, ktorý je symbolom z obdobia začiatkov kristianizácie Slovenska. Zvon z Bojnej je jedným z najstarších kresťanských zvonov v Európe, ktorý už v 9. storočí tvoril súčasť liturgie Slovanov žijúcich na území dnešného Slovenska. Zvon a ďalšie vzácne pamiatky z tohto obdobia, ktoré boli objavené v obci Bojná počas dlhoročných archeologických výskumov a vykopávok, ktoré sú vzácnym svedectvom a dokladom živej kresťanskej viery slovenského národa žijúceho na tomto území od 9. storočia až do súčasnosti.“

Vatikan, Frantisek, Bojna, zvon

Pápež František pri generálnej audiencii, ktorá je prvou po jeho návrate z apoštolskej návštevy v Budapešti a na Slovensku, zhrnul svoju skúsenosť z 34. zahraničnej cesty.

Na púti ordinariátu pod vedením generálneho vikára ordinariátu Mons. Jozefa Michalova sprevádza veriacich niekoľko duchovných otcov. Spolu s pracovníkmi rozličných ozbrojených zložiek a zborov sú na púti aj ich rodinní príslušníci. V utorok skupina slávila svätú omšu pri Oltári katedry v Bazilike sv. Petra, na ktorej boli prítomní aj veľvyslanec SR pri Svätej stolici Marek Lisánsky a veľvyslankyňa SR v Taliansku Karla Wursterová. Po modlitbe litánií pri hrobe sv. Jána Pavla II. slovenskí pútnici navštívili Vatikánske záhrady a večer si prezreli Baziliku sv. Pavla za hradbami.

Program púte bude pokračovať v ďalších dňoch liturgickými sláveniami v Bazilike sv. Šebastiána, ktorý je patrónom ordinariátu, ďalej v Hlavnej mariánskej bazilike (Santa Maria Maggiore)  a v Bazilike sv. Klementa. V sobotu sa tri autobusy pútnikov vydajú na spiatočnú cestu.

-
Aktualizované (správu sme doplnili o informácie Nitrianskeho biskupstva a videá)( TK KBS, RV, jb, nrb, tu; rp ) 20210922025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]