[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 27. 10. 2021   Meniny má Sabína       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Po návšteva pápeža Františka zaznela premiéra o Jánovi Pavlovi II.
P:3, 21. 09. 2021 14:45, DOMFoto: Miroslav Vacula


Košice 20. septembra (TK KBS) V nedeľu 18. septembra zaznela v dominikánskom kostole Nanebovzatia Panny Márie, v rámci 31. Festivalu sakrálneho umenia v Košiciach, svetová premiéra duchovnej kantáty Te es Petrus. Autorsky ju hudobne pripravil Ľuboš Bernáth. Libreto mal na starosti Tomáš Surý a recitácie Andrej Palko. Pridali sa aj ďalí - soprán Marianna Gelenekyová, tenor Juraj Kuchar, organ František Beer, trúbka Lukáš Füllöp, tympány Ladislav Vasiľňák, Košické dychvé kvinteto, sláčikové kvarteto Mucha Quartet a Slovenský spevácky zbor Adoremus pod vedením zbormajstra Dušana Billa a  dirigenta Adriána Kokoša. Pôvodne plánovaná premiéra, ktorá sa mala konať vlani pri príležitosti 100. výročia narodenia sv. Jána Pavla II., sa nekonala pre pandémiu Covid-19.

„Bola to pre mňa autorsky od začiatku veľmi krásna, duchovne hlboká téma a zároveň veľmi zaujímavá kompozičná práca s mojim kolegom libretistom Tomášom Surým, s ktorým už dlhé roky spolupracujeme ako autorská dvojica. Pamätám sa na prvotnú myšlienku od pána Jozefa Vrábela, ktorý nás oslovil na spoluprácu a zasvätil nás do ním pripravovaného projektu. Samozrejme, keďže sa dlhé roky venujeme obaja autori chrámovej kompozícii, veľmi rýchlo sme mali vystavané libreto, ktorého základnými myšlienkovými piliermi sú novozákonné texty modlitieb Tu es Petrus, Totus tuus a predovšetkým básne a texty mladého Karola Wojtylu, neskôr pápeža Sv. Jána Pavla II.,“ uviedol ku kandáte jeho autor Ľuboš Bernáth.  

„Musím skonštatovať, že premiéru kantáty som si ako autor skutočne užil naplno, uvedomil som si, že všetky umelecké zložky rozprávač, sólisti, zbor, ansámbel a dirigent sa vypäli k obdivuhodnému umeleckému výkonu, začo im zo srdca ďakujem. Na duchovnom zážitku sa bezpochyby v plnej miere podpísal aj sakrálny priestor samotného dominikánskeho kostola.  Zároveň v každom z nás dožívala ešte nedávna návšteva Svätého Otca Františka, takže myšlienkovo sme sa dokázali všetci, ako účinkujúci, tak aj diváci rýchlo naladiť a premostiť. 

Bolo mi veľkou cťou dotknúť sa takýmto spôsobom básní a textov sv. Jána Pavla II., ktorý mal našu krajinu nesmierne rád a skomponovať dielo, ktorým sme mohli autorsky poďakovať za jeho nesmierne silný duchovný a humanistický odkaz. Ďakujem veľmi pekne a zároveň gratulujem ešte raz všetkým účinkujúcim, organizátorom, mestu Košice, festivalovému tímu a samozrejme divákom, ktorí si dielo prišli vypočuť! Budem žiť v nádeji a pevne veriť, že sa opäť čoskoro uvidíme a stretneme na ďalších podobných koncertoch a podujatiach,“ dodal. 

TK KBS informoval Jozef Vrábel    ( TK KBS, jvr, ml; pz ) 20210921043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]