[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 02. 2024   Meniny má Viktor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na výročný pochod za život vo Varšave prišlo približne 5000 ľudí
P:3, 21. 09. 2021 12:35, ZAH

Poľsko 21. septembra (TK KBS/CNA) Poľský Pochod za život a rodinu podľa organizátorov podujatia pritiahol tento rok 5 000 ľudí. Výročný pochod sa konal vo Varšave v nedeľu 19. septembra. Tisíce účastníkov vyšli do ulíc poľského hlavného mesta mávajúc štátnou červeno-bielou vlajkou a plagátmi s prolife heslami.

Bol to prvý poľský pochod za život, odkedy nadobudlo účinnosť rozhodnutie ústavného súdu v Poľsku o potratoch. Ústavný súd vo Varšave 22. októbra 2020 rozhodol, že potraty pre abnormality plodu sú protiústavné. Očakáva sa, že proti rozsudku, voči ktorému sa nemožno odvolať, dôjde k výraznému zníženiu počtu potratov v krajine. Potrat je v Poľsku naďalej legálny v prípadoch znásilnenia alebo incestu a v prípadoch ohrozenia života matky po vynesení rozsudku.

Poľský prezident Andrzej Duda sa 19. septembra stretol s organizátormi pochodu, ktorí sú prepojení s Centrom života a rodiny a Kresťanským sociálnym kongresom. Privítal rozhodnutie ústavného súdu z minulého roka, podľa ktorého „potraty z takzvaných eugenických dôvodov by nemali byť v Poľsku povolené“. Pochod za život a rodinu, ktorý sa zvyčajne koná v 140 poľských mestách, bol tento rok kvôli opatreniam COVID-19 obmedzený na Varšavu. Organizátori tohtoročného zmenšeného pochodu vybrali za kľúčovú tému podujatia „otcovstvo“. „Chceme vyslať signál nielen celému Poľsku, ale aj celému svetu, že v Poľsku sú muži, ktorí preberajú zodpovednosť, a že pred tým neutečú,“ povedal pri otvorení Pochodu za život a rodinu Pawel Ozdoba, jeden z organizátorov podujatia.

Arcibiskup Stanisław Gądecki, predseda Konferencie biskupov Poľska, vyjadril účastníkom pochodu blahoželanie v príspevku na sociálnych sieťach. Arcibiskup uviedol ako príklad podpory práva na život dve nedávno blahorečené poľské katolícke osobnosti.

Blahoslavený kardinál Stefan Wyszyński, primas Poľska, ktorý viedol odpor cirkvi voči komunizmu, a blahoslavená Elżbieta Róża Czacka, slepá rehoľná sestra, ktorá spôsobila revolúciu v starostlivosti o zrakovo postihnutých, boli blahorečení minulý víkend vo Varšave. "Nech vás blahoslavený kardinál Wyszynski a blahoslavená matka Czacka podporia pri dokazovaní toho, že každý má právo na život a rodina je tým najvzácnejším dobrom ľudstva," napísal Gądecki na Twitteri.

Na záver Pochodu bola v Kostole svätého Kríža vo Varšave svätá omša. „Primas tisícročia bol často nazývaný »otcom národa«, preto je to prepojené. Chceli sme ukázať, že poľskí otcovia sú zodpovední, „povedal Ozdoba. „Zodpovedného a silného otca a silného muža potrebuje nielen rodina, ale aj celá spoločnosť,“ uviedol.

Zdroj: CNA (Snímka: Ilustračná) ( TK KBS, cna, fil, ml; pz ) 20210921037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]