[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 02. 2024   Meniny má Viktor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Teológia sa má obrátiť od polemických zámerov ku krehkosti človeka
P:3, 21. 09. 2021 11:04, ZAH

Vatikán 21. septembra (TK KBS) Pápež František napísal list generálnemu predstavenému rehole pasionistov Joachimovi Regovi pri príležitosti medzinárodného teologického kongresu na tému „Múdrosť kríža v pluralitnom svete“. Pápež František v liste predstavenému pasionistov vyjadruje nádej, že medzinárodný teologický kongres „prispeje k obnovenému pochopeniu súčasných výziev vo svetle múdrosti kríža“.

Semená Slova

Kríž, hovorí pápež František, nám ukazuje, aké dôležité je spojiť rozum s pokorou srdca. Teológia je preto vyzvaná, aby sa „obrátila ku krehkej, konkrétnej situácii človeka a zriekla sa polemických metód a zámerov“, aby s ľahkosťou a dôverou hľadala „vzácne semená, ktoré Logos rozptyľuje uprostred členitej a niekedy protichodnej plurality kultúr“.

Ohlasovanie veľkonočného tajomstva

Svätý Otec v liste uvádza, že kongres je v súlade s prianím svätého Pavla z Kríža - zakladateľa pasionistov - „zabezpečiť, aby veľkonočné tajomstvo, ktoré je stredom kresťanskej viery a charizmou rehoľnej rodiny pasionistov, bolo hlásané a šírené ako odpoveď na Božiu lásku a aby oslovovalo očakávania a nádeje sveta“.

Kríž zahŕňa človeka vo všetkých jeho rozmeroch

Hovorí, že pri kontemplácii Ježiša na kríži „vidíme každý ľudský rozmer, ktorý je zahrnutý Božím milosrdenstvom“. Božia láska, pokračuje, sa rozširuje na každú ľudskú osobu a „zasahuje až do krajných hraníc ľudského stavu“, pričom spája náš vertikálny vzťah s Bohom s horizontálnym vzťahom medzi všetkými ľuďmi.

Pápež v liste píše, že kríž je "zdrojom spásy pre ľudí na každom mieste a v každej dobe", a to najmä v časoch, ako sú tie naše, kedy sa ľudstvo nachádza na križovatke.

Tvárou v tvár súčasným výzvam

Na záver pápež František vyjadruje nádej, že teologický kongres "prispeje k obnovenému porozumenie súčasných výziev vo svetle múdrosti kríža, aby sa podporila evanjelizácia verná Božiemu zámeru a pozorná k ľudstvu".

Kongres, ktorý zastrešuje katedra Gloria Crucis Pápežskej Lateránskej univerzity, „je jednou z iniciatív Kongregácie umučenia Ježiša Krista (pasionistov) k oslave tretieho storočia jej založenia“.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210921031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]