[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 07. 06. 2023   Meniny má Róbert      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Trnavská univerzita otvorila nový akademický rok spolu so študentmi
P:3, 20. 09. 2021 15:07, DOM

Trnava 20. septembra (TK KBS) Trnavská univerzita otvorila nový akademický rok spolu so študentmi. Po bohoslužbe Veni Sancte, ktorú celebroval trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch, nasledovala akademická ceremónia spojená s oceňovaním študentov.

Práve študenti dnes zaplnili nielen univerzitný kostol, ale po vynútenej pandemickej „prestávke“ dominujú na chodbách a v prednáškových miestnostiach. Na Trnavskej univerzite začal zimný semester 2021/2022 podľa platného covid automatu.

Veni Sancte trnavska univerzita truni

Veni Sancte: Stávame sa slobodnými, aby sme v dialógu pomáhali iným

Hlavným kazateľom na svätej omši Veni Sancte bol jezuita prof. Miloš Lichner, prorektor Trnavskej univerzity, ktorý sa pred týždňom stretol aj s pápežom Františkom počas jeho návštevy na Slovensku.

Téma Františkovej návštevy – ktorý ako pápež nesie titul pontifex, staviteľ mostov - nechýbala ani v slávnostnej homílii. „Svätý Otec k nám prišiel vo veľmi komplikovanom období, keď vidíme nielen okolo seba, ale aj v našich srdciach vykopané zákopy a deliacie čiary. Sme rozdelení politicky, nábožensky, "vakcinačne" a ešte všelijako inak. Čo nám teda tento rímsky staviteľ mostov môže povedať do týchto našich zákopov na začiatku akademického roka?“

Milos Lichner Kazen cervena

Prvým slovom, ktoré dominuje v pápežovom myslení a platí aj pre Trnavskú univerzitu, je dialóg, zdôraznil M. Lichner. Dialóg začína počúvaním toho druhého, aj počúvaním študentom. „Boh je slobodný, pretože vždy chce konať iba dobro. Stávame sa slobodnými od našej neprávosti v našom srdci, aby sme solidárne a v dialógu pomáhali iným stávať sa skutočne evanjeliovo slobodnými. A tu sa spája naše poslanie hovoriť pravdu s naším životom.“

Rektor R. Bílik: Naše výsady sú naše akademické slobody

Slávnostné otvorenie nového akademického roka pokračovalo v sále Marianum na Hollého ulici v Trnave akademickou slávnosťou. Zúčastnili sa jej okrem akademickej obce aj predstavitelia spoločenského a politického života, zástupcovia mesta Trnava a Trnavského samosprávneho kraja.

Zhromaždeniu sa osobne prihovoril rektor Trnavskej univerzity prof. René Bílik, ktorý pripomenul, že kvôli pandémii covid-19 sa neuskutočnilo mnoho akademických slávností a tá dnešná sa konala až po dvoch rokoch, naposledy to bolo na jeseň 2019. „Študenti, učitelia, vedecko-pedagogickí, vedecko-výskumní a umelecky tvoriaci pracovníci, taká je skladba akademickej obce Trnavskej univerzity v Trnave.

Pripomína nám, že základom fungovania a existencie našej alma mater je neoddeliteľná symbióza vzdelávania, vedeckého výskumu aj umeleckej tvorby vo vybraných študijných programoch. Cez túto symbiózu sa nám odkrývajú naše výsady, totiž naše akademické slobody.“

Podľa rektora TRUNI R. Bílika nie je obsah vzdelávacej ponuky na vysokej škole daný zvonka, ale je vystavaný tvorivými pracovníkmi univerzity zvnútra. „Nie je úplne jedno, a to adresujem naším študentom, ktorú vysokú školu si pre svoje štúdium vyberú. Kvalita, o ktorej sa stále dookola hovorí, vyrastá zo schopnosti akademických pracovníkoch vysokej školy byť aj dobrými vedcami, aj dobrými učiteľmi a mať schopnosť prizvať a zainteresovať do vedeckého výskumu, do obsahu vzdelávacej ponuky i do hodnotenia tohto procesu aj svojich študentov. Základom úspešnej existencie akademickej obce je spoločný dialóg všetkých jej členov.“

Rektor ocenil štyroch študentov za šírenie dobrého mena Trnavskej univerzity

Pri otvorení nového akademického roka na Trnavskej univerzite ocenil jej rektor René Bílik šikovných študentov. Navrhli ich fakulty za vynikajúce študijné výsledky, rozvoj univerzity a šírenie dobrého mena.

Žofia Drštáková: Ako odpustiť partnerovi

Medzi nimi nechýbala ani Žofia Dršťáková, študentka študijného odboru psychológia, ktorá od nového akademického roka sa dostáva do posledného magisterského ročníka. Zaujala získaním Ceny študentov za svoj príspevok Komunikačné stratégie odpustenia v súvislosti s odpúšťaním partnerovi, záväzkom a spokojnosťou v partnerskom a manželskom vzťahu, ktorý prezentovala online na Medzinárodných študentských psychologických dňoch 2021. Žofia aktuálne vykonáva dobrovoľnícku činnosť v občianskom združení Pomoc obetiam násilia a praxuje v ambulancii klinického psychológa. Štúdium psychológie na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave ju napĺňa a pomáha jej osobnostne rásť.

Dominik Štrbo: Skrz ťažkosti ku hviezdam

Filozofická fakulta navrhla aj ďalšieho študenta, a to Bc. Dominika Štrbu, ktorý oplýva výtvarným a literárnym talentom. Angažuje sa spoločensky v popularizovaní dôležitých tém z oblasti tak starého, ako aj súčasného umenia a kultúry. V roku 2020 vyhral hlavnú cenu v 52. ročníku krajskej súťaže Trnavská paleta za svoj obraz "Per aspera ad astra" v skupine autorov do 25 rokov.

Dominik sa tiež zúčastnil celouniverzitnej súťaže o najlepší fejtón. Úryvok z jeho dielka bol aj publikovaný v časopise Universitas Tyrnaviensis 1-2/2021. V neposlednom rade filozofická fakulta oceňuje, že sa angažuje v pozícii člena redakčnej rady jedného nového, kreatívne nastaveného časopisu o umení a kultúre art up. Píše a popularizuje rôzne témy z oblasti dejín, kultúry a umenia.

Timotej Práznovský zostavuje slovník rímskeho práva

Ďalší dvaja ocenení študenti pochádzajú z právnickej fakulty. Bc. Timotej Práznovský sa stal celkovým víťazom prvého ročníka fakultnej súťaže „Nielen o práve“, ktorá sa uskutočňovala v týždňových kolách počas letného semestra. V súťaži preukázal svoju bystrosť a výnimočne široký všeobecný rozhľad nielen v dejepise, ale aj v iných spoločenských a prírodných vedách. Počas akademického roka Timotej pôsobil na katedre rímskeho a cirkevného práva ako študentská vedecká pomocná sila. Supervízori z katedry ocenili jeho cit pre dejinné súvislosti ako aj pozitívny prístup k zadávaným úlohám, čo vyústilo do spracovania odbornej štúdie: Exkomunikácia ako najprísnejší kánonickoprávny trest alebo o tom, aký je duch kánonického trestného práva.

Svoje odborné vedomosti z právnej romanistiky preukázal aj v celoslovenskej súťaži Rímskoprávneho súdneho procesu, v ktorom spolu s tímom študentov z fakulty obsadil 2. miesto. Timotej Práznovský je výborný študent a svojou usilovnou prácou dosahuje vynikajúce výsledky. Aktuálne ako študentská vedecká pomocná sila pracuje na dvoch projektoch v oblasti právnej romanistiky, ktoré sa týkajú jeho vlastného výskumu – zostaveniu slovníka rímskeho práva a spracovaniu ďalšej vedeckej štúdie. Timotej zároveň prispieva k popularizácii tohto vedného odboru aj na internete.

Húževnatý a skromný Martin Pogádl

Cena rektora Trnavskej univerzity putuje aj do rúk Bc. Martina Pogádla patriaceho medzi mimoriadne usilovných študentov Právnickej fakulty Trnavskej univerzity. Už od začiatku svojho štúdia na fakulte sa aktívne zúčastňoval rôznych súťaží (2. miesto v celoslovenskom kole Simulovaného trestného procesu) či aktívne vystúpil na Študentskej vedeckej konferencii s odborným príspevkom.

Počas predchádzajúceho akademického roka Martin dlhodobo vykonával odbornú stáž na Okresnom súde Trnava, kde pod vedením supervízorov plnil rôzne úlohy od spracovania právnych analýz, prípravy súdneho spisu na rozhodnutie až po koncepty súdnych rozhodnutí. Následne Martin pokračoval v stáži na najvyššom súdnom orgáne - na správnom kolégiu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, počas ktorej ho viedli sudcovia a asistenti sudcov Najvyššieho súdu SR.

Martin Pogádl pôsobí na katedre správneho práva, práva životného prostredia a finančného práva, pričom sa podieľa na organizačnej, ako aj vedeckej stránke fungovania katedry. Medzi úspešné projekty, ktoré zabezpečoval, patrí cyklus odborných debát s významnými osobnosťami z oblasti správneho práva Správne debaty. Zároveň pripravoval aj vedeckú konferenciu Aktuálne trendy v potravinovom práve a získal 1. miesto na Študentskej vedeckej konferencii, kde vystúpil s odborným príspevkom: Zmena právoplatného rozhodnutia podľa zákona o ochrane prírody a krajiny.

Martin je výbornou ukážkou húževnatého, a zároveň skromného študenta, ktorý má talent nadchnúť aj ostatných spolužiakov, uvádza vo svojom odporúčaní právnická fakulta. Svojou tvrdou prácou a dosiahnutými výsledkami je inšpiráciou aj pre záujemcov o štúdium. Martin bol druhý rok po sebe zvolený na funkciu prezidenta Európskeho združenia študenta práva v lokálnej skupine Trnava.

TK KBS infomoval Matúš Demko( TK KBS, mde, ml; pz ) 20210920054   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]