[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Babjak: Pápež na Slovensku bol skutočný zázrak
P:3, 20. 09. 2021 14:58, DOM

Prešov 20. septembra (TK KBS) Prešovský arcibiskup metropolita a predseda Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, Mons. Ján Babjak, hodnotí návštevu pápeža Františka: "Videli sme ho naplneného Duchom Svätým.” Slávenie Božskej liturgie, ktorej predsedal pápež, bolo podľa neho veľkou Božou odmenou za roky komunistického prenasledovania."

Bilanciu návštevy pápeža Františka na Slovensku možno zhrnúť do slov Mons. Jána Babjaka, prešovského arcibiskupa metropolitu, ktorý s radosťou a uspokojením konštatoval: "Prítomnosť Svätého Otca bola pre nás veľkým zázrakom". Arcibiskup vysvetľuje, že "mnohí ľudia mohli vidieť pápeža naplneného Duchom Svätým, teda sviežeho a omladeného. Jeho návšteva bola pre všetkých veriacich veľkou radosťou."

Aké ovocie podľa vás prinesie pápežovho návšteva?

Na plody tejto návštevy si budeme musieť ešte nejakú dobu počkať. Osobne by som si prial, aby plodom bol vzájomný rešpekt k názorom druhých a posilnenie spoločnosti podľa toho, čo nás učili svätí Cyril a Metod. Tiež by som si prial, aby sme sa my, veriaci, medzi sebou lepšie správali a rástli vo vzájomnej láske. K tomu potrebujeme dobre poznať, rozjímať, chápať a uvádzať do praxe príhovory, ktoré nám pápež adresoval.

V Prešove predsedal Svätý Otec bohoslužbe na sviatok Povýšenia svätého Kríža. Ako ste túto udalosť prežívali?

Hlboko dojatý bol pápež František a celý jeho sprievod. Som si istý, že gréckokatolícki a latinskí veriaci, ale aj neveriaci, ktorí sa na tejto liturgie zúčastnili, zakúsili veľké Božie požehnanie. Nikoho by ani vo sne nenapadlo, že nás pápež poctí svojou návštevou a bude s nami sláviť Božskú liturgiu. Je to veľké zadosťučinenie a veľká Božia odmena za všetky roky prenasledovania, ktorá slovenská gréckokatolícka cirkev zažila, keď ju komunizmus pochoval: 18 rokov bola nútená žiť v úkryte. Toto utrpenie našich biskupov, kňazov a veriacich prinieslo významné duchovné plody: troch blahoslavených mučeníkov a mnoho spovedníkov, ktorí sú hrdinami viery.

Pápež František vo svojej homílii pri svätej omši vo svätyni Panny Márie Sedembolestnej v Šaštíne povedal, že cirkev potrebuje prorokov. Čo podľa vás dnes znamená byť prorokom a akých prorokov slovenská cirkev potrebuje?

Dnes všetci potrebujeme Božích prorokov, prorokov pravdy, prorokov lásky a mieru. Boží proroci majú za úlohu oznamovať ľuďom Božiu pravdu: upozorňovať na chyby, hriechy a obracať ľudí k Pánovi prostredníctvom pokánia. To je úloha dnešných prorokov: kňazov, biskupov a veriacich, ktorí nie sú ovplyvnení duchom sveta, ale božským Duchom evanjelia. Dnes musí každý veriaci prosiť Ducha Svätého o dar jasného rozlišovania, aby spoznal, čo pochádza od Boha a čo od jeho protivníka.

Na štadióne Lokomotívy v Košiciach pri stretnutí s mladými ľuďmi Svätý Otec ich vyzval, aby sa pozerali na Ukrižovaného a nenechali sa premôcť zlom. Aký je vzťah mladých ľudí na Slovensku k viere?

Je veľa mladých ľudí, ktorí objavujú vieru a snažia sa ju žiť radikálne a jednoznačne. Je však rovnako veľa mladých ľudí, ktorí majú tradičné vieru a ktorí ju opustia alebo dokonca zradia, keď sa na svojej ceste stretnú s ťažkosťami. To záleží na tom, kto ich formoval a akých majú okolo seba priateľov, ktorí sa s nimi stýkajú. Som veľmi rád, že takmer každá diecéza alebo arcidiecéza vybudovala formačné centrum pre mladých ľudí: sú to centrá, ktoré pomáhajú prehlbovať kresťanské korene a tiež povzbudzujú k darovaniu sa druhým. Na Božskej liturgii Jána Zlatoústeho v Prešove, ktorej predsedal Svätý Otec, sa zúčastnilo približne 900 mladých dobrovoľníkov. Rád by som im z celého srdca poďakoval za ich dôležitú službu.( TK KBS, RV cz, rp; rp ) 20210920052   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]