[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 10. 2021   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast
[apple]

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratislavská eparchia oslávila v nedeľu eparchiálnu odpustovú slávnosť
P:3, 20. 09. 2021 10:33, DOMBratislavská eparchia pozýva oslávila v nedeľu eparchiálnu odpustovú slávnosť pri príležitosti sviatku Povýšenia úctyhodného a životodarného kríža, ktorému je zasvätený katedrálny chrám i farnosť pôsobiaca pri katedrále.

Foto: Radovan Pavlik


Bratislava 20. septembra (TK KBS) Bratislavská eparchia oslávila v nedeľu eparchiálnu odpustovú slávnosť pri príležitosti sviatku Povýšenia úctyhodného a životodarného kríža, ktorému je zasvätený katedrálny chrám i farnosť pôsobiaca pri katedrále. Počas odpustovej slávnosti boli v strede chrámu vystavené k verejnej úcte aj pravé relikvie svätého Kríža. Sú  vložené v spodnej časti dreveného rámu ručne písanej ikony Ukrižovania Nášho Pána Ježiša Krista. K verejnej úcte býva vystavená každý rok na chrámový sviatok (14. septembra) ako aj počas svätej štyridsiatnice na krížupoklonnú nedeľu.

Svätú liturgiu v slovenskom jazyku slúžil farár gréckokatolíckej farnosti Bratislava Staré Mesto Rastislav Čižik. V úvode kázne pripomenul slová Svätého Otca z Prešova o apoštolovi Jánovi pod krížom. Pápež František kládol otázku, čo videl Ján pod krížom. „Čo vidím na kríži, o tom vydávam svedectvo,“ povedal kazateľ. Rastislav Čižik upozornil, že v staroveku prevládal pohľad na Ježiša Krista ako na víťaza. V stredoveku sa presunula pozornosť na Ukrižovaného ako muža bolesti. „V súčasnosti prevláda obraz Učiteľa. Učiteľa, ktorý učí ako vychovávať deti, ako prežívať vzťahy,“ uviedol bratislavský farár, podľa ktorého dlho v dejinách pevládal pohľad na Boha Otca, ako tvrdého sudcu, ktorý trvá na poprave Syna, aby bol odpustený hriech. „To je schéma mnohých náboženstiev, ako si uzmieriť Boha. Ale takéto zmýšľanie nepatrí do kresťanstva. Kríž nie je o hneve, ale o láske. Je to zjavenie Boha a človeka zároveň,“ zdôraznil Rastislav Čižik. Na kríži sa podľa neho završuje Božia milosť k človeku.

Pre spásu človeka je podľa bratislavského gréckokatolíckeho farára rozhodujúci vzťah s Bohom. „Ježiš Kristus mohol zomrieť krutou smrťou, ale pre spojenie s Bohom nezostal mŕtvy,“ upozornil. Preto podľa neho odpustová slávnosť Povýšenia kríža je radostná udalosť. Pripomenul, že základ tohto sviatku je v 4. storočí, keď bol nájdený Kristov kríž a Makarius ho pozdvihol. „Kríž môže byť aj mojim pozdvihnutím do života Trojice. Ako sa nechať dvihnúť Ježišom Kristom? Potrebujem zostúpiť do svojho vnútra. Pomenovať miesta, kde som slabý a zranený. Keď tieto kríže položím pod kríž, stanem sa otvoreným človekom. Ježiš Kristus bol na kríži totálne otvorený človeku. Byť otvorený pre Boha a človeka. Treba sa ponoriť do svojho vnútra, aby som sa mohol otvoriť pre druhého pod dohľadom Boha,“ povedal Rastislav Čižik s tým, že pri pohľade na kríž môžeme povedať, že to dopadlo dobre, lebo nasledovalo vzkriesenie.( TK KBS, rp; pz ) 20210920040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]