[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Katolíckej univerzite bude výstava fotografií Jasnogórskie spotkania
P:3, 20. 09. 2021 10:32, DOM

Ružomberok 20. septembra (TK KBS) V priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku sprístupnia v utorok 21. septembra 2021 výstavu fotografií Jerzyho Piowowarskieho Jasnogórskie spotkania. Približuje diela vytvorené v rokoch 2010, 2011 a 2021 pred Nanebovzatím Panny Márie a sviatkom Matky Božej Częstochowskej. Cieľom projektu nebolo zdokumentovať konkrétne skupiny pútnikov, ale pokúsiť sa vyjadriť emócie, ktoré sprevádzajú prichádzajúcich pútnikov na Jasnú Horu.

Jasna Góra v Częstochowej je jedným z najdôležitejších pútnických miest v Poľsku. Na mieste je uložený zázračný obraz Čiernej Madony. Ako hovorí legenda z 15. storočia, namaľoval ho sv. Evanjelista Lukáš na doskách stola z domu, kde jedla Svätá rodina. Jeho význam pre veriacu Rímskokatolícku cirkev je veľký. Z Paulínskeho kláštora sa stalo duchovné hlavné mesto Poľska.

Autorom fotografií je Jerzy Piwowarski. „Prezentáciu vybraných fotografií, ktoré vznikli v spomínaných rokoch, som považoval za najlepší spôsob, ako ukázať pútnikom v okamihu, keď dosiahnu vytúženého cieľa. Zvlášť ich spoločenstvo a tiež radosť - niekedy so slzami v očiach - s prekonania cesty a očakávania ich  stretnutia v Kaplnke Zázračného Obrazu Matky Božej Częstochowskej, kde budú okrem iného ďakovať za starostlivosť a taktiež o ňu prosiť i odprosovať za svoje nedokonalosti,“ uviedol.

Jerzy Piwowarski je profesorom na Univerzite humanitných a prírodných vied J. Długosza, kde sa zaoberá didaktikou fotografie, výskumom jej histórie a tiež umeleckou činnosťou so zameraním na médium fotografie. Má za sebou 18 individuálnych výstav, aj viac ako 130 kolektívnych výstav doma i v zahraničí. Za svoju tvorbu získal niekoľko domácich i medzinárodných ocenení.

Vstup na výstavu je v čase otváracích hodín knižnice (10.00-15.00) a je bezplatný.

Ruzomberok, vystava

V súčasnosti je v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku inštalovaná výstava „Ján Pavol II. a Slovensko". Realizovaná je v spolupráci s Veľvyslanectvom Poľskej republiky na Slovensku. Autorkou je prof. Dr. phil. Emília Hrabovec, prodekanka Teologickej Fakulty pre medzinárodné vzťahy z Univerzity Komenského v Bratislave. Hlavnou ideou je zmapovanie vzťahov pápeža so Slovenskom. Potrvá do 8. októbra. 

TK KBS informovala Katarína Matušková( TK KBS, kma, ml; pz ) 20210920038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]