[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zbierka pre Kubu? Je to zázrak, reaguje verbista Michal Vrták, SVD 
P:3, 19. 09. 2021 11:15, DOM

Bratislava 19. septembra (TK KBS) Vo všetkých slovenských kostoloch bude v nedeľu 26. septembra 2021 zbierka na pomoc pre núdznych na Kube. Povzbudení návštevou a podnetmi Svätého Otca Františka sa ju rozhodli vyhlásiť slovenskí biskupi. „Je to zázrak,“ zareagoval na rozhodnutie slovenských biskupov člen Spoločnosti Božieho Slova P. Michal Vrták, SVD, ktorý pôsobí na ostrove od novembra 2017. 

Do Spoločnosti Božieho Slova vstúpil po štúdiu žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku v roku 2008. Prvé rehoľné sľuby zložil v roku 2009 a doživotné v roku 2015. Jeho misijným určením je Provincia Mexiko – Kuba. Po tom, ako biskupi vyhlásili zbierku pre Kubu, kde pôsobí, ho táto správa „zaskočila“. „Pokiaľ je mi známe, k dnešnému dňu pôsobia na Kube len traja misionári zo Slovenska vrátane mňa. Od minulej nedele, vždy keď sa mi dalo (nie vždy to bolo možné kvôli povinnostiam alebo vďaka tomu že sme práve vtedy nemali elektrinu a internet) som sledoval návštevu pápeža Františka na Slovensku. A teraz sa naši pastieri doma rozhodli, že ovocíme jeho návštevy, ktorú sme sledovali, prepoja s Kubou, kde sme. Úžasné rozhodnutie," hovorí P. Michal. 

Verbista Michal ďalej povedal, že slová pápeža Františka o tom, ako je potrebné hľadať nové spôsoby ako sa priblížiť k človeku sú veľmi aktuálne aj u nich na Kube, kde už od marca 2020 žijú v provizóriu lockdownu. „Cirkev na Kube sa usiluje prinášať nádej všetkým, ktorí potrebujú povzbudenie a ide až na hranu svojich možností pri poskytovaní materiálnej pomoci vo forme jedla a liekov. Vlastne by bolo správne napísať, že je to ďaleko za hranou tunajších možností, pretože keby nebolo dobrodincov, ktorí túto pomoc na Kubu posielajú, mohli by sme sa dnes len bezmocne prizerať chorobám, ktoré v európe vyliečia pár tabletkami a narastajúcemu počtu hladujúcich," hovorí P. Michal, ktorý prijal kňazskú vysviacku v júni 2017 z rúk biskupa Mons. Františka Rábeka. 

„Keď sa ma kamarát zo Slovenska spýtal, že či si uvedomujem aká je to veľká vec, že sa uskutoční zbierka pre potreby núdznych na Kube vo všetkých slovenských kostoloch, uvedomil som si, že naše svety sú od seba skutočne vzdialené a to aj myšlienkovo. Pokúsim sa to vysvetliť. Ľudia na Slovensku majú počas kalendárneho roka množstvo finančných zbierok. Niektoré sú miestne, iba vo farnosti iné diecézne, ďalšie sú celonárodné a potom sú také ktoré sa konajú v celej Cirkvi, ako napr. zbierka od Božieho hrobu. Pri toľkých zbierkach neraz človek už ani poriadne nepočúva na čo to ide a buď prispeje lebo by to spravil tak či tak alebo si povie, že dá nabudúce... To je z pohľadu toho, kto dáva," vysvetľuje absolvent štúdií na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave. 

„Z nášho pohľadu tu na Kube, je táto zbierka zázrak. Nič menej ako zázrak. Denne sme konfrontovaní s novými a novými prípadmi, kedy ľudia nemajú prístup k najzákladnejším liekom alebo trpia dlhodobou podvýživou. A to, že niekto nesebecky, anonymne a úprimne prispeje do zbierky pre ľudí, ktorých nepozná, je zázrak. Preto vám všetkým aj prostredníctvom týchto mojich slov a v mene Kubáncov ďakujem. Mám nádej, že v budúcnosti sa tí, ktorých zasýti "chlieb zo Slovenska", budú môcť prísť posilniť aj "chlebom Slova" do Diecézneho biblického centra sv. Jozefa Freinademetza v Holguíne, ktoré tu v mene verbistov spravujem," dodal pre Tlačovú kanceláriu KBS P. Michal, rodák z Nedožier-Brezian. ( TK KBS, ml; ml ) 20210919004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]