[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 12. 06. 2024   Meniny má Zlatko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jubileum 250 rokov od kánonického potvrdenia Mukačevského biskupstva
P:3, 19. 09. 2021 08:44, ZAH

Ukrajina 19. septembra (TK KBS) Mukačevská eparchia na zakarpatskej Ukrajine si v tomto roku pripomína viacero výročí. V nedeľu 19. septembra uplynulo 250 rokov od jej kánonického zriadenia. Pri tejto príležitosti boli v piatok 17. septembra v Užhorode oslavy. Archijerejskej liturgii v katedrálnom chráme Povýšenia sv. Kríža predsedal vladyka Fülöp Kocsis, arcibiskup a metropolita z Hajdudorogu. Spolu s ním liturgiu slávil vladyka Cyril Vasiľ SJ, arcibiskup – eparchiálny biskup Košickej eparchie, ako aj domáci vladyka, mukačevský apoštolský administrátor, vladyka Nil Luščak OFM. Na liturgii boli prítomní mnohí duchovní nielen domácej Mukačevskej eparchie, ale aj vzácni hostia, medzi inými archimandrita Jaroslav Lajčiak, protosynkel (vikár) Košickej eparchie. V zastúpení vladyku Milana Lacha SJ bol na liturgii aj ďalší rodák zo Slovenska, Marek Višňovský, protosynkel eparchie Parma z USA.

Pripomienkou na 250. výročie kánonického zriadenia Mukačevského biskupstva, ako aj 375 rokov Užhorodskej únie bola aj vedecká konferencia, ktorú organizoval Olexij Kurzakov SJ, člen slovenskej provincie Spoločnosti Ježišovej (jezuitov), a na ktorej v priestoroch eparchiálneho seminára vystúpili viacerí prednášajúci, vrátane vladyku Cyrila Vasiľa SJ, Vasyla Pidhirského, Volodymyra Feniča a ďalších.

Oficiálni vznik Mukačevskej eparchie sa datuje na 19. septembra 1771. Práve v tento deň vydal pápež Klement XIV. bulu začínajúcu slovami: „Eximia regalium“, ktorou kánonicky zriadil Mukačevské biskupstvo, ktorého deťmi sú gréckokatolícke metropolie Pittsburghu (USA), Prešova i Hajdúdorogu (Maďarsko), ako aj viaceré ďalšie biskupstvá. Hoci o biskupovi v Mukačeve máme písomné svedectvá už z 15. storočia, a hoci duchovenstvo práve tohto biskupstva vstúpilo roku 1646 do únie s Rímom, z pohľadu Katolíckej cirkvi neboli dokumenty o jeho právnom zriadení. Preto vďaka úsiliu cisárovnej Márie Terézie sa pred 250 rokmi skončil dlhotrvajúci zápas cirkvi o uznanie svojej samobytnosti.

Po archijerejskej liturgii sa prítomní odobrali do krypty katedrálneho chrámu, aby sa pomodlili pri mieste posledného odpočinku zosnulého vladyku Milana Šášika CM, ktorý by sa práve v tento deň dožil 69 rokov.( TK KBS, is ke; rp ) 20210919001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]