[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bol to hlboký zážitok, vraví diakon, ktorý pomáhal pápežovi v Šaštíne
P:3, 18. 09. 2021 12:10, DOM

Bratislava 18. septembra (TK KBS) Bol to veľmi hlboký nezabudnuteľný zážitok, hovorí 26-ročný Šimon Rábara z Piešťan (na snímke pred pápežom Františkom), ktorý bol jeden zo štyroch diakonov pomáhajúcich Svätému Otcovi Františkovi na záverečnej svätej omši na priestranstve neďaleko Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne.

„Dva momenty mi utkveli v pamäti. Prvým bolo, keď sme spolu so Svätým Otcom pobozkali oltár. Pri tomto znaku úcty som si uvedomil jednotu s pápežom, Petrovým nástupcom. Druhý moment bol, keď som podával Svätému Otcovi kadidelnicu. On bol pri tom tak vážny a sústredený! Inokedy je spontánny a radostný, ale pri liturgii bol veľmi zahĺbený," uviedol pre TK KBS Šimon Rábara, ktorý v júni dokončil základné teologické štúdiá v Ríme a 3. júla 2021 z rúk otca trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha prijal diakonské svätenie.

Osobne nepreferuje akcie s veľkým množstvom ľudí. „Avšak, keď som sa dopočul, že máme málo seminaristov, kontaktoval som našich ceremoniárov a tí ma zaradili do asistencie. Našťastie nám prišli pomôcť aj bohoslovci a diakoni z nitrianskeho a spišského seminára, za čo im patrí srdečné poďakovanie. Mali sme nácvik s majstrom pápežských liturgických slávení Mons. Giudom Marinim a s pápežskými ceremoniármi Slovákmi Mons. Ľubomírom Welnitzom a Mons. Jánom Dubinom. Na začiatku nácviku sme sa spoločne pomodlili a potom nás Mons. Marini povzbudil, aby sme všetko, čo v liturgii budeme konať, konali s bázňou a úctou, na Božiu slávu, lebo liturgia je stretnutím sa so samým zmŕtvychvstalým Kristom," pokračoval Šimon.

„Pri svätej omši sme spolu s diakonmi Jakubom Konkoľom, Štefanom Lašom a Jurajom Ochabom posluhovali Svätému Otcovi. Veľmi ma oslovilo s akou úctou a pozornosťou prežíval svätú omšu. A to pomohlo, aby som aj ja dokázal prežívať liturgiu ako niečo božské. Pokľaknúť pred tajomstvom, ktoré je prítomné na oltári i v spoločenstve. Ďakujem Pánu Bohu za túto skúsenosť a povzbudenie príkladom Svätého Otca na mojej ceste povolania," dodal pre TK KBS Šimon Rábara.( TK KBS, sra; ml ) 20210918004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]