[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vladyka Chautur: Pápež František ma ubezpečil o svojich modlitbách
P:3, 17. 09. 2021 11:15, DOM

 

Košice 17. septembra (TK KBS/TS KE) Na gréckokatolíckej sv. liturgii v Prešove, ktorej predsedal Svätý Otec, sa zúčastnil aj emeritný košický biskup, vladyka Milan Chautur CSsR. Po sv. liturgii sa, mimo plánovaného programu, stretol s pápežom, ktorý osobne inicioval toto stretnutie. Prinášame vám niekoľko postrehov vladyku Milana z liturgie ako aj z jeho osobného stretnutia sa so Svätým Otcom.

- Aké boli Vaše dojmy po sv. liturgii s pápežom Františkom v Prešove? 

Vladyka Milan: Pre mňa to bolo zopakovaním nádhernej atmosféry, ktorú sme prežívali na tom istom mieste so sv. Jánom Pavlom II. a to 2. júla 1995. Aj keď sme sa rokmi posunuli ďalej a ľudia od vtedy prešli rozličnými sklamaniami, predsa v našich veriacich zostalo to silné náboženské jadro a jasné povedomie viery. Takže to bolo viditeľné aj na Svätom Otcovi Františkovi, ako sa ponoril do atmosféry modlitieb a spevov. Všetky "kovidové prognózy" a strašenia, či vakcinačné a antivakcinačné prúdy, išli v tomto prípade úplne bokom.

Veriaci veľmi disciplinovane a vo vzájomnej ohľaduplnosti boli prítomní na svätej liturgii s hlavou Katolíckej cirkvi, od ktorej nás gréckokatolíkov neoddelili ani roky likvidácie za komunizmu. Preto som veľmi vďačný všetkým ľuďom, dobrovoľníkom, kňazom, zboristom, zdravotníkom, policajtom a všetkým zodpovedným, že tak nádherne pripravili priestor i atmosféru pre spokojnú modlitbu prítomných. A s láskou prevolávam: "Na mnohaja i blahaja ľita vsim blahoditelem i christianom..."

- Aké bolo Vaše osobné stretnutie so Svätým Otcom v Prešove? Čo ste prežívali? 

Vladyka Milan: Bolo to pre mňa veľkým prekvapením, keď mi v Prešove, poslal Svätý Otec odkaz po vladykovi Cyrilovi Vasiľovi SJ, že by sa rád so mnou stretol. Pravdou je, že takéto prekvapenia sú mu vlastné, ale nenapadlo by mi, že uprostred toľkých podujatí a stretnutí si dokáže spomenúť aj na emeritného biskupa.

Hneď som sa vtedy "predral" cez ľudí zo sektorov, aj cez ochranku až do malého priestoru pred stan, v ktorom sa pápež František vyzliekal z liturgických rúch. Bolo tam už dosť tých, ktorí ho chceli osobne pozdraviť a tak som sa zaradil do radu medzi nich. Keď pápež vyšiel z provizórnej "sakristie" a popodával ruku tam prítomným, jeho úsmev zablúdil až ku mne.

Hneď sa priblížil, silno ma objal a položil mi otázku - ako je to s mojím zdravím. Dozvedel sa totiž o mojej diagnóze a ubezpečil ma o svojich modlitbách, za čo som mu aj poďakoval, lebo po chemoterapiách sa naozaj cítim lepšie.

A to aj s tým, že toto moje rozhodnutie, odísť takmer po tridsiatich rokoch biskupskej služby do emeritúry, bolo akoby prozreteľnostné, lebo som vtedy o svojej diagnóze ešte nevedel. Spontánnosť a bezprostrednosť, s akou so mnou Svätý Otec hovoril, bola len potvrdením toho, čo nám všetkým v homíliách zdôrazňoval, keď rozprával o ľudskosti, priamosti a láske.

Zdroj: TS KE( TK KBS, ts ke; ml ) 20210917052   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]