[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 10. 2021   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast
[apple]

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež moderátorom laických hnutí: Vládnuť znamená slúžiť
P:3, 16. 09. 2021 14:21, ZAHPápež k moderátorom laických hnutí: Vládnuť znamená slúžiť

Foto: SpC-Vatican


Vatikán 16. septembra (TK KBS) Pápež František sa dnes dopoludnia stretol s moderátormi združení veriacich, cirkevných hnutí a nových spoločenstiev v rámci diskusie, ktorú zorganizoval vatikánsky Úrad pre laikov, rodinu a život. Mnohí z vedúcich predstaviteľov týchto hnutí sa k stretnutiu pripojili formou videokonferencie, pretože im pandémia znemožnila cestu do Ríma. A práve za pomoc, solidaritu a evanjeliové svedectvo v koronavírusovej dobe, pápež všetkým v úvode poďakoval.

Hlavným dôvodom k stretnutiu sa však stal nedávny Dekrét o medzinárodných združeniach veriacich, promulgovaný 11. júna tohto roku, ktorý upravuje dĺžku a počet mandátov vo vedení týchto spoločenstiev. Ako pápež vysvetlil, tento dokument plynie z reality posledných desaťročí, kedy Svätá Stolica musel mnohokrát zasahovať a iniciovať ťažké ozdravné procesy, ktoré sa netýkali len určitých markantných situácií, ale aj chorôb, ktoré pochádzajú z oslabenia zakladateľskej charizmy, ktorá potom vinou svojej vlažnosti stráca schopnosť priťahovať.

Podľa pápeža nie je správa zverená vedúcim laických združení ničím iným, ako povolaním k službe. Prípady rôzneho typu zneužívania v laických hnutiach totiž vždy pochádzajú zo zneužitia moci. Čo však pre kresťana znamená slúžiť, pýtal sa a poukázal na dve hlavné prekážky. Prvá z nich je túžba po moci, ktorá sa v živote Cirkvi prejavuje mnohými spôsobmi; napríklad domnienkou, že z titulu svojej funkcie musíme rozhodovať o všetkých aspektoch života daného združenia, a hoci úlohy a zodpovednosť za určité oblasti delegujeme na iných, robíme tak iba teoreticky. Túto domnelú nenahraditeľnosť pápež označil za škodlivý postoj a zlý spôsob cirkevnej disciplíny, ktorý vo výsledku vyprázdňuje cirkevné telo a ruší všetky formy subsidiarity.

Skutočnej kresťanskej službe ďalej bráni nedostatok lojality, pokračoval pápež. "Stretávame sa s ním, keď niekto chce slúžiť Pánovi, ale zároveň slúži iným veciam, ktoré nie sú určované Pánom, ale peniazmi. Je to tak trochu dvojaký hra," varoval pápež. Ako objasnil, absencia lojality vedie moderátorov združení k tomu, aby pred ostatnými členmi vystupovali ako jediní vykladači charizmy či jediní dediči určitého združenia alebo hnutia; prípadne rozhodovali o tom, kto má byť ich nástupcom. "Nikto nie je pánom darov prijatých pre dobro Cirkvi, sme len ich správcovi. A nikto by tieto dary nemal dusiť a potláčať," poznamenal František.

V závere svojho príhovoru pápež zdôraznil, že "sme živými členmi Cirkvi, a preto musíme dôverovať Duchu Svätému, ktorý pôsobí v živote každého združenia, každého člena aj v každom z nás". Práve z tohto dôvodu je dôvera v rozlišovaní chariziem zverená autorite Cirkvi. "Buďte si preto vedomí apoštolskej moci a prorockého daru, ktoré sú vám dnes odovzdávané novým spôsobom," lúčil sa pápež František s moderátormi laických združení a hnutí pri dnešnej predpoludňajšej audiencii.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210916104   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]