[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 10. 2021   Meniny má Hedviga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ďalšie Národné stretnutie mládeže bude v Trenčíne, oznámili v Košiciach
P:3, 14. 09. 2021 16:54, PREKošice 14. septembra (TK KBS) Slovensko bude hostiť ďalšie Národné stretnutie mládeže. Oznámili to pri príležitosti stretnutia mladých so Svätým Otcom Františkom na Štadióne Lokomotíva v Košiciach. Uskutoční sa v lete 2022 v Trenčíne. Bude oficiálnou prípravou na Svetové dni mládeže, ktoré sa uskutočnia za účasti pápeža v roku 2023 v portugalskom Lisabone.

„Sme vďační vedeniu mesta Trenčín za prijatie tejto myšlienky a za to, že do tejto významnej udalosti vstupuje ako generálny partner projektu,“ hovorí žilinský biskup Mons. Tomáš Galis, predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre mládež a univerzity, ktorej tím akciu chystá. Podujatie bude mať svoju oficiálnu skratku T22. Symbolizuje prvé písmeno názvu mesta, v ktorom bude a dvojčíslie roka.

Mladí sa stretli na celoslovenskej úrovni už viackrát aj v minulosti (napríklad v Nitre alebo v Prešove). V podobnom rozmere a v priamej nadväznosti na Svetové dni mládeže však naštartovalo národné stretnutie mládeže (NSM) svoju históriu v roku 2013 v Ružomberku. Malo skratku R13. Prebiehalo paralelne so Svetovými dňami mládeže 2013 v Rio de Janeiro.O dva roky neskôr to bolo NSM P15 v Poprade, ktoré predchádzalo SDM 2016 v Krakove. Zatiaľ posledné NSM sa konalo v roku 2018 v Prešove. Malo skratku P18, bola to pozvánka pre mladých na Svetové dni mládeže 2019 v Paname. Doteraz sa na Národných stretnutiach mládeže zúčastnilo spolu vyše 12 000 ľudí, pomáhalo vyše 1 000 dobrovoľníkov.

„Mnohých z nás spájajú zážitky zo stretnutí z Ružomberka, Popradu a Prešova. Mladí, ktorí sa v týchto mestách zišli, zanechali stopu nielen v meste, ale aj vo vzájomných priateľstvách. Stretnutia mladých, ktorí oslavujú Boha, sú výzvou a pozvaním pre všetkých. Verím, že Boh má pre nás pripravené nové veci. A preto sa tešíme do Trenčína,“ hovorí tajomník Rady KBS pre mládež a univerzity Matúš Reiner.

Logo Národného stretnutia mládeže T22 vytvorila Erika Tomášková. Súvisí s témou Svetových dní mládeže „Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa“ (Lk 1, 39). Farebne vychádza z loga mesta Trenčín a je vložené do jednej jeho časti. Oficiálna duchovná príprava sa začne v novembri - v rámci Týždňa Cirkvi pre mládež. Jej ústrednou témou bude cesta hornatým krajom, ktorou Mária kráčala za Alžbetou.

„Cieľom Národných stretnutí mládeže je umožniť mladým ľuďom stretnutie s Kristom v mladej Cirkvi, zažiť spoločenstvo mladých medzi sebou, okolo svojich pastierov ako aj roznietiť v nich túžbu „vychádzať zo seba“ a prinášať evanjelium do sveta,“ pokračuje Reiner. Dodal, že zámer pokračovať v ich tradícii schválila ešte v roku 2020 Konferencia biskupov Slovenska.

Prípravou poverili Radu KBS pre mládež a univerzity. Po oznámení zámeru a zverejnení dejiska konania Radu čaká vytvorenie tímu, ktoré stretnutie pripraví, príprava duchovnej prípravy a programu. Ten bude pripomínať Svetové dni mládeže. „Zároveň už teraz pozývame všetkých, aby sa za stretnutie začali modliť,“ pozýva Matúš Reiner.

Prvé Svetové dni mládeže sa po prvýkrát uskutočnili z vôle sv. Jána Pavla II. v roku 1986 v Ríme. Naposledy boli v roku 2019 v Paname. V tejto tradícií pokračujú aj jeho nástupcovia – emeritný pápež Benedikt XVI. aj súčasný Svätý Otec František.

TK KBS informoval Sekretariát Rady pre mládež a univerzity KBS( TK KBS, srm, ml; pz ) 20210914087   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]