[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 01. 06. 2023   Meniny má MDD, Žaneta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor arcibiskupa Babjaka na Božskej liturgii sv. Jána Zlatoústeho
P:3, 14. 09. 2021 12:10, DOM

Prešov 14. septembra (TK KBS) V plnom znení prinášame príhovor prešovského arcibiskupa metropolitu Mons. Jána Babjaka, ktorý zaznel pred koncom Božskej liturgie sv. Jána Zlatoústeho v Prešove.

-

Drahý Svätý Otec František,

navštívili ste svoje duchovné deti, katolíkov byzantského obradu na Slovensku tu v Prešove, v sídle Gréckokatolíckej metropolie sui iuris.

Nesmierne sa tešíme Vašej návšteve, pri ktorej ste predsedali tejto svätej liturgii a radostnej zvesti, ktorú ste nám ohlásili. Budeme uvažovať nad Božím slovom, ktoré zaznelo z Vašich úst a z Vášho srdca a budeme si ho vštepovať do srdca, aby v nás roznecovalo ešte väčšiu lásku a vernosť k Pánu Ježišovi, k Presvätej Bohorodičke, k Ježišovmu krížu, i k Vám, drahý Svätý Otče.

V Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku je „Peter z Ríma“, po celé storočia veľmi milovaný. Modlime sa za Vás i za Vaše apoštolské dielo, ktoré konáte po celom svete a posilňujete bratov a sestry vo viere.

Vieme, s akou láskou sa ujímate marginalizovaných ľudí, ako ich milujete, práve preto že trpia a pripodobňujú sa samému Ježišovi Kristovi, ktorý nás vykúpil svojou smrťou na kríži a slávnym zmŕtvychvstaním.

Kristov kríž je najsilnejšou kazateľnicou sveta, lebo „na kríži sa učíme črtám Božej tváre... kríž je katedrou Boha“ – povedali ste pri Generálnej audiencii pred rokom. A pokračovali ste slovami: „Osoží nám hľadieť na ukrižovaného Ježiša v tichu a vidieť, kým je náš Pán. Je tým, kto neukazuje prstom proti niekomu, ani len proti tým, ktorí ho pribíjali na kríž, ale roztvára náruč dokorán pre všetkých“.

Vďaka Vám, drahý Svätý Otče, za silné slová, ktoré ste nám adresovali dnes i za tie, ktoré som citoval z Vášho príhovoru pred rokom.

Modlime sa za Vás, aby Vás Pán ešte dlho rokov zachoval pri kormidle svojej lodičky Cirkvi. Sláva Isusu Christu!

-( TK KBS, pj; m ) 20210914081   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]