[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Privítanie Svätého Otca Mons. S. Zvolenským v bratislavskej katedrále
P:3, 13. 09. 2021 11:59, DOM

Bratislava 13. septembra (TK KBS) Prinášame text príhovoru, ktorý v katedrále sv. Martina predniesol predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský.

---

Vaša Svätosť,
dovoľte, aby som Vás čo najsrdečnejšie privítal v katedrále svätého Martina v Bratislave. Je to
jedinečná česť a radosť pre nás všetkých – pre biskupov, kňazov, diakonov, zasvätených bratov a sestry, pre katechétov a katechétky, že ste prišli medzi nás, náš Svätý Otec, aby ste nás povzbudili svojou prítomnosťou a aby ste nás posilnili vo viere. Naše srdcia sú rozochvené nadšením, podobným tomu, ktoré zažili tí, ktorí pred rokmi v tejto katedrále stretli pápeža svätého Jána Pavla II.
“Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu.” (Mt 16, 18)
Poznáme dobre tieto slová Pána Ježiša, lebo sme ich toľko razy počuli, ale dnes tieto slová až prekvapujúco vnímame ešte zreteľnejšie: ľahšie si uvedomujeme ich zmysel, lebo dnes máme Petra medzi nami. Lebo s Vami a vo Vás dnes, Vaša Svätosť, v tejto katedrále otvárame náruč vikárovi Kristovmu, Najvyššiemu Veľkňazovi, nástupcovi svätého Petra. Vaša návšteva je pre nás nesmierne dôležitá, s takou radosťou sme na ňu čakali. Vo Vás si uvedomujeme univerzálnosť a jednotu našej matky Cirkvi. A lepšie chápeme, že aj dnes náš Pán predstavuje nám prvého z nástupcov apoštolov a zveruje mu kľúče od Kráľovstva (porov. Mt 16,19).
Na Slovensku vždy bola prítomná láska a úcta k Svätému Otcovi. A milujeme a ctíme si Svätého Otca Františka! Každý deň prosíme o Božiu pomoc pre Vašu službu, veľmi často aj spevom. Usilujeme sa, aby sme poznali a správne porozumeli to, čo nám Peter hovorí dnes. Kvôli tomu som veľmi šťastný, že ste tu osobne a môžeme počúvať Vaše slová priamo a zblízka. Som presvedčený, že táto skúsenosť nám pomôže, aby sme boli lepšími svedkami Evangelii gaudium, radosti z Evanjelia v súčasnom svete.
Svätý Otče, áno, už vo Vašej prvej encyklike, ktorú ste adresovali nám, biskupom, kňazom a diakonom, zasväteným osobám a veriacim laikom, sme si uvedomili Vašu lásku voči chudobným, voči tým, ktorí sú na perifériách, ktorí zaostali, opustení, vyradení... A práve tento pohľad sa usilujeme nanovo nadobudnúť aj s pomocou našich svätých patrónov, svätého Martina, patróne tejto katedrály, ktorý neváhal podeliť sa so svojím plášťom s chudobným človekom, hoci sám nemal toho veľa, aby sa dostatočne ochránil pred chladom. A svätý Martin v tomto chudobnom spoznal Krista.
Sme tu s Vami, Vaša Svätosť, sprítomňujeme všetkých zasvätených a laikov, ktorí chcú ohlasovať Evanjelium. Veľmi mnohí by Vás chceli stretnúť osobne, ale nie je možné, aby sme tu dnes boli všetci. Dovoľte, aby som vyjadril našu vďačnosť predovšetkým za to, že ste sa, aj keď máte mnoho iných povinností, rozhodli prísť k nám, aby sme Vás mohli stretnúť osobne. Prišli sme a sme tu samozrejme s našimi slabosťami, previneniami a nedokonalosťami. Ale sme tu predovšetkým ako synovia a dcéry, ktorí túžia počuť slová otca. Svätý Otče, vítam Vás zo srdca medzi nami, cíťte sa tu v našom spoločenstve ako doma.( TK KBS, pj; rp ) 20210913108   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]