[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 29. 05. 2023   Meniny má Vilma      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Babjak: Je to veľká radosť, že Svätý Otec vstúpil na slovenskú zem
P:3, 12. 09. 2021 20:44, DOM

Bratislava 12. septembra (TK KBS) Je to veľká radosť, že Svätý Otec vstúpil na slovenskú zem, hovorí po prílete pápeža Františka Mons. Ján Babjak, prešovský arcibiskup metropolita a predseda Rady hierarchov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku.

- Vladkyka, boli ste Svätého Otca privítať na letisku v Bratislave. Aké sú prvé dojmy z toho príletu?

Veľmi pekné. Bolo tam dosť veľa mládeže, detí, ktoré skandovali a hlasno vítali Svätého Otca. Bolo tam aj veľa novinárov. Privítala ho prezidentka, najvyšší ústavní činitelia, predseda parlamentu, predseda vlády, apoštolský nuncius s celým sprievodom. A tiež celá Konferencia biskupov Slovenska. Mons. Ján Orosch bol už na nunciatúre, lebo on zastrešuje ekumenizmus a tiež chýbal Mons. František Rábek, ktorý sa zúčastnil na záverečnej svätej omši v Budapešti.

Je to veľká radosť, že Svätý Otec vstúpil na slovenskú zem a bol milo prevítaný. Verím, že sa bude cítiť dobre u nás, tak ako jeho predchodca sv. Ján Pavol II., ktorý tu bol trikrát a vždy sa tu príjemne cítil. Keď som odchádzal teraz z hotela, tak len tak na dve minútky som zapol TV a počul som záverečné slová Svätého Otca z toho príhovoru na nunciatúre. Slovensko je pokojná krajina, kde žijú predstavitelia aj iných cirkví v pokoji, mieri a láske. Pápež sa tomu veľmi teší. A to jeho tradičné - nezabudnite sa modliť za mňa.

Potom som odchádzal z hotela. Ale myslím, že taká priateľská atmosféra na apoštolskej nunciatúre. Verím, že všetky tie stretnutia so Svätým Otcom budú také radostné, pokojné, pretože Slovensko je radostná krajina, aj keď teraz počas toho covidu a politických turbulencií sme takí rozhádaní a nepokojní, ale to sú chvíľky, ktoré, kiežby, návštevou Svätého Otca odišli, zanikli. Pretože viete, je pekné, keď spoločne budujeme, tvoríme, vieme sa vzájomne rešpektovať, keď nám ide o spoločné dobro a nie vyhadzovať si všelijaké veci a kritizovať, nezniesť slová toho druhého.

Bol som aj v Budapešti v týchto predchádzajúcich dňoch na Eucharistickom kongrese, kde bolo veľmi veľa ľudí. Bolo to veľmi dôstojné a pekné. Síce o štvrtej začínala úvodná  slávnostná svätá omša a práve slnko pražilo veľmi, všetci sme boli do nitky mokrí od potu, rozdávali aj nejaké dáždniky, aby nás trošku uchránili, ale atmosféra bola veľmi pekná.  Slúžil kardinál  Angelo Bagnasco, ktorý na tejto slávnosti bol zástupcom Svätého Otca a kázal patriarcha Potom sme mali stretnutia východných biskupov strednej a východnej Európy.

Takže to bolo také pracovné stretnutie a v záverečný deň sme boli bazilike sv. Štefana, nielen východní biskupi, ale bolo tam omnoho viac západných biskupov, arcibiskupov a kardinálov, a tiež plná katedrála veriacich. Bolo to veľmi pekné. Patriarcha Jozef Absi, ktorý predsedal liturgii. Všetci, ktorí sme tam boli, zapojili sme sa zapojoli do liturgie vo svojich jazykoch - starosloviensky, rumunsky, ukrajinsky… Takže to bol tiež taký veľmi veľký zážitok.

Bolo to veľmi milé a zároveň poučné stretnutie. V Maďarsku očakávali návštevu Svätéh Otca, ktorá sa uskutočnila v nedeľu. A My sme sa už tešili na stretnutie so Svätým Otcom tu na Slovensku," uviedol pre TK KBS Mons. Ján Babjak, prešovský arcibiskup metropolita a predseda Rady hierarchov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku.( TK KBS, jba; ml ) 20210912030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]