Maďarsko 12. septembra (RV) Prinášame v plnom znení príhovor pápeža Františka pred modlitbou Anjel Pána v nedeľu 12. septembra 2021, na konci záverečnej svätej omše 52. medzinárodného eucharistického kongresu v Budapešti na Námestí hrdinov.
Drahí bratia a sestry,
Eucharistia znamená „vzdávanie vďaky“ a na záver tejto slávnosti, ktorou sa končí Eucharistický kongres a moja návšteva Budapešti, by som chcel z celého srdca poďakovať. Ďakujem veľkej maďarskej kresťanskej rodine, ktorú chcem objať v jej obradoch, v jej histórii, v sestrách a bratoch, tak katolíkoch, ako aj z iných konfesií, ktorí sú všetci na ceste k plnej jednote. V tejto súvislosti srdečne pozdravujem patriarchu Bartolomeja, brata, ktorý nás poctil svojou prítomnosťou. Ďakujem najmä mojim milovaným bratom biskupom, kňazom, zasväteným mužom a ženám a vám všetkým, drahí veriaci! Veľká vďaka patrí tým, ktorí sa tak usilovne zaslúžili o to, aby sa Eucharistický kongres a tento deň mohli uskutočniť.
V opakovanom vyjadrení mojej vďačnosti občianskym a cirkevným autoritám, ktoré ma prijali, by som chcel povedať köszönöm [ďakujem]. Ďakujem tebe, ľud Maďarska. Hymnus, ktorý sprevádzal kongres, sa na teba obracia takto: „Tisíc rokov bol kríž pilierom tvojej spásy, aj teraz nech je pre teba Kristovo znamenie prísľubom lepšej budúcnosti“. Toto vám prajem, nech je kríž vaším mostom medzi minulosťou a budúcnosťou! Náboženské cítenie je životodarnou miazgou tohto národa, ktorý je tak pripútaný ku svojim koreňom. Ale kríž, zasadený do zeme, nás nielen vyzýva, aby sme sa dobre zakorenili, ale aj dvíha a rozprestiera svoju náruč ku všetkým: nabáda nás, aby sme udržiavali svoje korene pevné, ale bez hradbových opevnení; aby sme čerpali z prameňov a otvárali sa smädným našej doby. Prajem si, aby ste boli takíto: ukotvení a otvorení, zakorenení a úctiví. Isten éltessen! [Boh vám žehnaj!] „Misijný kríž“ je symbolom tohto kongresu: nech vás vedie k tomu, aby ste svojím životom hlásali oslobodzujúce evanjelium o bezhraničnej Božej nehe ku každému. V dnešnom hlade po láske je to pokrm, na ktorý človek čaká.
Dnes neďaleko odtiaľto, vo Varšave, prebieha blahorečenie dvoch svedkov evanjelia: kardinála Stefana Wyszyńského a Alžbety Czackej, zakladateľky Františkánskych sestier služobníc kríža. Dve postavy, ktoré poznali kríž zblízka: Prímas Poľska, ktorý bol zatknutý a väznený, bol vždy odvážnym pastierom podľa Kristovho srdca, hlásateľom slobody a ľudskej dôstojnosti; sestra Alžbeta, ktorá stratila zrak, keď bola veľmi mladá, zasvätila celý svoj život pomoci nevidiacim. Nech nás príklad nových blahoslavených povzbudí, aby sme silou lásky premenili tmu na svetlo.
Na záver sa pomodlime modlitbu Anjel Pána v deň, keď si uctievame najsvätejšie meno Panny Márie. V dávnych dobách ste vy, Maďari, z úcty nevyslovovali Máriino meno, ale nazývali ste ju rovnakým čestným titulom, aký sa používa pre kráľovnú. Nech vás sprevádza a požehnáva „Blahoslavená Kráľovná, vaša odveká patrónka“! Moje požehnanie z tohto veľkého mesta chce dosiahnuť ku všetkým, najmä deťom a mladým ľuďom, starým a chorým, chudobným a vylúčeným. S vami a pre vás hovorím: Isten, áldd meg a magyart! [Boh žehnaj Maďarom!]
(Preklad: Slovenská redakcia VR, Peter Juhás)