[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 04. 06. 2023   Meniny má Lenka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež prijal vo Vatikáne detských utečencov
P:3, 10. 09. 2021 15:34, ZAH

Vatikán 10. septembra (TK KBS) Kardinál Michael Czerny, podsekretár sekcie pre migrantov a utečencov vatikánskeho Úradu pre službu integrálnemu ľudskému rozvoju dnes dopoludnia na Svätopeterskom námestí privítal bábku, nazvanú "Malá Amal", ktorá stelesňuje všetky detských utečencov a presídlencov.

Vo Vatikáne sa totiž zastavil putovný festival "The Walk", vedený práve touto bábkou, vysokou tri a pol metra, ktorý vyšiel od turecko-sýrskych hraníc a dorazí do britského Manchestru. Bábka Amal tak prejde viac ako osem tisíc kilometrov, aby upozornila na detských utečencov, často odlúčených od rodičov. Svedectvo jedného takého dieťaťa, o ktoré sa v súčasnosti stará rímska charita, si na Svätopeterskom námestí vypočuli desiatky jeho rovesníkov z rôznych rímskych farností.

Medzi migrantmi, hovorí pápež František, predstavujú deti stelesňované bábkou Amal "najzraniteľnejšiu skupinu, pretože sú neviditeľné a nemajú hlas" (Posolstvo k Svetovému dňu migrantov a utečencov 2017), podotkol kardinál Czerny a upozornil, že "akt prijatia takýchto cudzincov premieňa ľudí. Veľmi veľa spoločenstiev a rodín to môže dosvedčiť na základe toho, že si ich vzali do svojej starostlivosti. Platí to najmä pre tých, ktorí sa starajú o maloletých, vytrhnutých zo svojich rodín, spoločenstiev a túžob. Títo mladí ľudia sa spoliehajú na cudzích ľudí dobrej vôle, ktorí ich ochránia, aby sa mohli stať ľuďmi, akými Boh zamýšľal, a zaujať svoje právoplatné miesto v spoločenstvách, ktorá ich prijímajú. Integrácia je obojsmerný proces so vzájomným uznaním, právami a povinnosťami. Táto cesta môže byť komplikovaná, niekedy hrboľatá, ale cieľom musí byť vždy integrálny ľudský rozvoj nových prisťahovalcov, najmä tých najzraniteľnejších z nich, i tých, ktorí ich vítajú", zdôraznil kardinál Czerny pred nadchádzajúcim 107. Svetovým dňom migrantov a utečencov, ktorý pripadne na nedeľu 26. septembra.

Po programe na Svätopeterskom námestí prijal detských utečencov aj ich rímskych rovesníkov, sprevádzaných bábkou Amal, pápež František. Na nádvorí sv. Damasa v Apoštolskom paláci všetkých pozdravil a požehnal ich.( TK KBS, RV cz; rp ) 20210910073   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]