[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 10. 06. 2023   Meniny má Margaréta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na spomienke na obete holokaustu v Bratislave vystúpi i zástupca KBS
P:3, 08. 09. 2021 16:06, DOM

Bratislava 8. septembra (TK KBS) Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku, Židovská náboženská obec Bratislava a SNM - Múzem židovskej kultúry organizujú vo štvrtok 9. septembra 2021 o 13:00 pietnu spomienku pri príležitosti 80 rokov od vydania tzv. Židovského kódexu, pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia.

Kladenie vencov spojené s príhovormi sa uskutoční pod záštitou a za účasti predsedu vlády SR Eduarda Hegera pri Pamätníku obetiam holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave. Konferenciu biskupov Slovenska z poverenia jej predsedu na spomienke zastúpi a s krátkym pozdravom vystúpi generálny sekretár Konferencie biskupov Slovenska (KBS), banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec.

Pamätník budúci v pondelok 13. septembra miesto navštívi i pápež František. Stretne sa tam so židovskou komunitou a vystúpi s príhovorom.

Pamätný deň obetiam holokaustu a rasového násilia odobril slovenský parlament na 9. september preto, lebo v ten deň v roku 1941 vtedajšia Slovenská republika prijala 290 represívnych paragrafov, takzvaný Židovský kódex, ktorým sa začal proces židovských deportácií. Vyhlásenie k nemu dnes prijala aj vláda SR.

„Vláda Slovenskej republiky dnes cíti mravnú povinnosť verejne prejaviť žiaľ nad zločinmi, ktorých sa dopustila vtedajšia štátna moc, osobitne nad tým, že 9. septembra 1941 prijala hanebné nariadenie obmedzujúce základné ľudské práva a slobody občanov židovského pôvodu,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré schválila dnes vláda.

Pamätník holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave, ktorého autorom je akademický sochár Milan Lukáč a architekti Peter a Lucia Žalmanovci, má názov Opustený dom pod Dávidovou hviezdou. Pamätník je symbolom násilných deportácií Židov do koncentračných táborov a zbúrania celej bratislavskej židovskej štvrte.

Na mieste pamätníku stála v minulosti neologická synagóga, pamätník symbolizuje opustenosť domovov, do ktorých sa nikdy nevrátili Židia vyvraždení v koncentračných táboroch. Výročie venované obetiam holokaustu a rasového násilia si už v minulosti pripomenuli aj ďalší slovenskí katolícki biskupi.( TK KBS, ml; ml ) 20210908055   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]