[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 25. 10. 2021   Meniny má Aurel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František pre mariologický kongres: Žijeme v Máriinej dobe
P:3, 08. 09. 2021 15:42, ZAHVatikán 8. septembra (TK KBS) Duch Svätý nám hovorí, že žijeme v "Máriinej dobe". Vyzýva nás, aby sme znovu prijali znamenie útechy a istej nádeje, ktoré má Máriino meno, tvár a srdce," píše pápež v posolstve k začatiu 25. medzinárodného mariologického a mariánskeho kongresu. Tentoraz sa kvôli pandemickým obmedzeniam koná vo virtuálnej podobe na tému: "Mária medzi teológiou a kultúrami ".

Kongres usporiadala Pápežská medzinárodná mariánska akadémia. František pripomenul, že žijeme "v dobe Máriinej”, a povzbudil členov Akadémie, aby čítali znamenia tejto doby. Zdôraznil, že Máriino tajomstvo zahŕňa aj tajomstvo vteleného Božieho Slova. Pripomenul tiež povzbudenie adresované teológom Benediktom XVI., aby hlbšie skúmali vzťah medzi mariológiiou a teológiou Slova. František citoval emeritného pápeža a zdôraznil, že Mária "sa v Božom slove cíti ako doma, vychádza z neho a opäť sa do neho prirodzene vracia. Hovorí a myslí podľa Božieho slova, Božie slovo sa stáva jej slovom a jej slovo sa rodí z Božieho slova. Týmto spôsobom sa tiež ukazuje, že jej myšlienky sú v súlade s Božími myšlienkami, že jej vôľa je spojená s vôľou Božou. Takto hlboko predchnutá Božím slovom, sa môže stať Matkou vteleného Slova. "

František sa tiež zmienil o ľudovej zbožnosti, ktorá sa živí Božím slovom a zároveň prirodzene čerpá z Márie. To vyjadruje "teologickú cestu" prítomnú v zbožnosti kresťanských národov. Ako dodal, táto cesta je miestom pôsobenia Ducha Svätého a zároveň plodom inkulturácie.

S odkazom na tému kongresu František poznamenal, že radosť, ktorú dostávame od Pána Boha, nám nedovoľuje zabudnúť na tiché volanie mnohých našich bratov a sestier, ktorí žijú uprostred ťažkostí, ku ktorým sa pridáva pandémia. Mária nás učí vždy načúvať hlas tých, ktorí sú zabudnutí a nemajú hlas, dodal pápež.( TK KBS, RV cz; rp ) 20210908054   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]