Vatikán 8. septembra (TK KBS) Duch Svätý nám hovorí, že žijeme v "Máriinej dobe". Vyzýva nás, aby sme znovu prijali znamenie útechy a istej nádeje, ktoré má Máriino meno, tvár a srdce," píše pápež v posolstve k začatiu 25. medzinárodného mariologického a mariánskeho kongresu. Tentoraz sa kvôli pandemickým obmedzeniam koná vo virtuálnej podobe na tému: "Mária medzi teológiou a kultúrami ".
Kongres usporiadala Pápežská medzinárodná mariánska akadémia. František pripomenul, že žijeme "v dobe Máriinej”, a povzbudil členov Akadémie, aby čítali znamenia tejto doby. Zdôraznil, že Máriino tajomstvo zahŕňa aj tajomstvo vteleného Božieho Slova. Pripomenul tiež povzbudenie adresované teológom Benediktom XVI., aby hlbšie skúmali vzťah medzi mariológiiou a teológiou Slova. František citoval emeritného pápeža a zdôraznil, že Mária "sa v Božom slove cíti ako doma, vychádza z neho a opäť sa do neho prirodzene vracia. Hovorí a myslí podľa Božieho slova, Božie slovo sa stáva jej slovom a jej slovo sa rodí z Božieho slova. Týmto spôsobom sa tiež ukazuje, že jej myšlienky sú v súlade s Božími myšlienkami, že jej vôľa je spojená s vôľou Božou. Takto hlboko predchnutá Božím slovom, sa môže stať Matkou vteleného Slova. "
František sa tiež zmienil o ľudovej zbožnosti, ktorá sa živí Božím slovom a zároveň prirodzene čerpá z Márie. To vyjadruje "teologickú cestu" prítomnú v zbožnosti kresťanských národov. Ako dodal, táto cesta je miestom pôsobenia Ducha Svätého a zároveň plodom inkulturácie.
S odkazom na tému kongresu František poznamenal, že radosť, ktorú dostávame od Pána Boha, nám nedovoľuje zabudnúť na tiché volanie mnohých našich bratov a sestier, ktorí žijú uprostred ťažkostí, ku ktorým sa pridáva pandémia. Mária nás učí vždy načúvať hlas tých, ktorí sú zabudnutí a nemajú hlas, dodal pápež.