[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 04. 06. 2023   Meniny má Lenka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nitrianskej diecéze pápežské zástavy, hlahol zvonov i pápežská hymna
P:3, 08. 09. 2021 14:02, DOM

Nitra 8. septembra (TK KBS) Napriek tomu, že v rámci blížiacej sa návštevy Svätého Otca pápeža Františka na Slovensku sa na území Nitrianskej diecézy neuskutoční žiadna z plánovaných aktivít návštevy, veriaci zo starobylej diecézy nebudú chýbať v Bratislave, Šaštíne, Prešove, či v Košiciach.

Na jednotlivé stretnutia, či pápežské liturgické slávenia v Prešove a v Šaštíne sa aj z farností Nitrianskej diecézy organizujú autobusové výpravy. Veriaci sa v rámci prípravy na návštevu aktívne zapojili do celoslovenských programových aktivít a viaceré farnosti organizujú aj svoje vlastné aktivity. Farnosť Nitra – Klokočina v predvečer príchodu Svätého Otca pápeža Františka na Slovensko v sobotu 11. septembra 2021 o 19:30 v amfiteátri za Kostolom sv. Gorazda na Klokočine v Nitre uskutoční premietanie filmu pod názvom „Pápež František: Muž svojho slova“.

Mnohí z veriacich Nitrianskej diecézy majú ešte stále v živej pamäti uloženú návštevu sv. Jána Pavla II. pápeža, ktorý Nitru navštívil počas svojej pastoračnej návštevy Slovenska 30. júna 1995. Mnohí zažili atmosféru na nitrianskom letisku v Janíkovciach, kde sa uskutočnilo stretnutie pápeža s mládežou Slovenska, ktorej vtedy daroval novú encykliku Evangelium vitae, ktorá učí o dôstojnosti života každého človeka od počatia po prirodzenú smrť. Dnes už sv. Ján Pavol II. pápež v ten deň nečakane navštívil aj Nitriansky hrad a v modlitbe zotrval v katedrále – Bazilike sv. Emeráma.

Na pamiatku tejto udalosti je v súčasnosti priestor pred Nitrianskym hradom už Námestím Jána Pavla II. a niekoľko rokov ho zdobí aj jeho socha. Veľký drevený kríž z letiska je umiestnený v Kostole Navštívenia Panny Márie v Nitre a konštrukcia pódia je osadená na sídlisku Klokočina.

V tejto súvislosti sa aj nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák obrátil na kňazov v diecéze s usmernením a prosbou v tomto znení: Drahí bratia, pri príležitosti návštevy Svätého Otca Františka vás prosím, aby sme zintenzívnili modlitby a duchovné obety na tento úmysel, aby táto návšteva priniesla ovocie a aby jej ovocie zostalo (porov. Jn 15, 12-17).  V deň jeho príchodu, v nedeľu 12. septembra 2021 o 15.30 hod., zabezpečte, tam, kde je to možné, zvonenie v kostoloch a kaplnkách (cca 12 min.). Počas jeho prítomnosti na území Slovenska vyzdobte kostoly a  farské budovy pápežskou zástavou. Na konci bohoslužieb nech zaznie každý deň počas jeho pastoračnej návštevy Slovenska Pápežská hymna.“

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20210908049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]