[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 01. 06. 2023   Meniny má MDD, Žaneta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Už dva milióny detí dostane jedlo a vzdelanie vďaka Mary’s Meals
P:3, 08. 09. 2021 09:50, DOM

Bratislava 8. septembra (TK KBS) Prešlo šesť rokov, odkedy Mary’s Meals dosiahlo prvý významný míľnik, kedy jedlo denne dostával prvý milión detí. Dnes charitatívne dielo oznamuje, že sa počet detí zdvojnásobil a stále rastie.

Viac než dva milióny detí z 19 chudobných krajín po celom svete sa ráno zobudí, vezme si na chrbát školskú tašku a vydá sa na cestu, na konci ktorej ich čaká jedlo, štúdium a hlavne šanca na lepší život. To všetko vďaka program školského stravovania medzinárodnej charitatívnej organizácie Mary’s Meals a činnosti miestnych komunít po celom svete, ktoré jedlo pre deti zabezpečujú a pripravujú.

„Oslavujeme úžasný okamih v príbehu Mary’s Meals. V tieto dni zjedli svoje jedlo v mieste svojho vzdelávania viac ako dva milióny detí,“ povedal Magnus MacFarlane-Barrow, zakladateľ a generálny riaditeľ charitatívneho združenia Mary’s Meals a v mene každého jedného dieťaťa poďakoval za každý kúsok námahy a za všetky dary, ktoré prinášajú všetci ľudia do Mary’s Meals.

„No ideme ďalej. Na každé jedno dieťa, ktoré sa dnes najedlo, pripadá mnoho ďalších, ktoré stále čakajú, kedy príde Mary’s Meals aj do ich školy. Tento šťastný deň nám však ukazuje, že naša vízia je uskutočniteľná," povedal zakladateľ Mary’s Meals a dodal, že ho neprestáva udivovať dobrota všetkých darcov, ktorí už od začiatku dielo Mary’s Meals podporujú. Vízou Mary’s Meals je aby každé dieťa dostalo aspoň jedno jedlo denne v mieste, kde sa vzdeláva.

Nasýtenie dvoch miliónov detí každý školský deň bude oficiálne oznámené a oslávené v odľahlom púštnom regióne Turkana v Keni, kde komunity podávajú nevyhnutné denné jedlo deťom v predškolských vzdelávacích zariadeniach. Jedno z detí prednesie oznámenie, ktoré bude odvysielané v rámci slávnostného online podujatia o 19.00 (BST).

Toto virtuálne podujatie je prístupné všetkým. Počas neho sa o svoje úvahy podelí zakladateľ charity, Magnus MacFarlane-Barrow, a taktiež budú odvysielané hlavné momenty osláv z Kene a príspevky od stoviek členov medzinárodnej rodiny Mary’s Meals. Kto sa bude chcieť pridať k oslavám, môže tak urobiť v spomínaný čas na stránke marysmeals.org/2-million.

Do podpory Mary’s Meals sa zapája už mnoho ľudí zo Slovenska, ktorí ako dobrovoľníci od roku 2019 organizujú mnohé akcie a šíria povedomie o misii tohto charitatívneho diela. Jednou z blížiacich sa akcií je už 3. ročník charitatívneho behu, na ktorom každý bežec svojím štartovným 18,30 € zabezpečí jedlo pre jedno dieťa na celý školský rok. Práve Slováci sa za dva roky vyzbierali už na takmer 7 miliónov porcií jedla pre deti v núdznych krajinách.

Ak sa chcete dozvedieť viac o práci Mary’s Meals, spôsoboch pomoci či o charitatívnom behu navštívte stránku www.marysmeals.sk.

Krátka história Mary’s Meals

Mary’s Meals malo prinajmenšom skromné začiatky. Všetko sa to začalo jednorazovým dobrým skutkom z kôlne na škótskej vysočine, čo nakoniec viedlo k malému školskému stravovaciemu programu v Malawi. Jeho cieľom bolo priniesť životne dôležité jedlo približne 200 deťom v dvoch školách počas vyučovania. Teraz si viac ako 30% populácie základných škôl v Malawi užíva výživné jedlá podávané na školách miestnymi dobrovoľníkmi, ktorí sú odhodlaní pomôcť ďalšej generácii vybudovať lepšiu budúcnosť.

Podávanie každodenných jedál v mieste vzdelávania pomáha aj tým najzraniteľnejším deťom chodiť do školy a sústrediť sa na hodinách, čo im dáva slobodu učiť sa a šancu naplniť svoj potenciál.

MacFarlane-Barrow často vyhlasuje, že impozantný rast organizácie je poháňaný nespočetnými skutkami láskavosti od ľudí zo všetkých oblastí života. Toto rastúce globálne hnutie, ktoré má v súčasnosti pobočky pre získavanie finančných prostriedkov vo viac ako 15 krajinách, vrátane Slovenska, umožnilo školskému stravovaciemu programu rozšíriť sa a mať dosah na deti v najnúdznejších oblastiach sveta.

Často spolupracuje s miestnymi partnerskými organizáciami v odľahlejších alebo náročnejších oblastiach.

Mary’s Meals nielenže sýti obrovské množstvo detí, ktoré navštevujú štátne školy v Afrike, ale prináša aj každodenné jedlo deťom nachádzajúcim nádej v centrách neformálneho vzdelávania v Indii či synom a dcéram zraniteľných migrujúcich pracovníkov v Thajsku. Pomáha tiež mladým ľuďom, ktorí sa zúčastňujú vzdelávacích programov, zatiaľ čo čakajú na súdny proces vo väzniciach v Nigeri a na Madagaskare no je tu aj pre deti postihnuté prebiehajúcim konfliktom v Sýrii prostredníctvom stravovacích programov v Aleppe a susednom Libanone. A mnohým tisícom mladých žiakov na Haiti, ktoré roky sužujú politické nepokoje a škody spôsobené prírodnými katastrofami.

Mary's Meals nedávno zverejnila päťročnú štúdiu o vplyve stravovacieho programu, ktorá ukazuje sľubné výsledky v oblasti znižovania miery hladu u detí, dodávania energie deťom, zlepšovania ich celkového zdravia a v poskytovaní prístupu k vzdelaniu väčšiemu množstvu detí. Organizácia verí, že pravidelný prísun jedla v škole mení život mladých ľudí, ktorí by inak pracovali či žobrali o ďalšie jedlo alebo by sa príliš obávali hladu a nezúčastňovali by sa na vyučovaní.

Ďalšie informácie

Mary’s Meals začalo svoj školský stravovací program v dvoch školách v Malawi na konci roku 2002 a podávalo jedlo približne 200 deťom každý deň počas vyučovania. 

Mary’s Meals je jednoduchá myšlienka, ktorá funguje. Charita poskytuje deťom jedno jedlo každý deň v mieste ich vzdelávania, aby pritiahla deti žijúce v chronickej chudobe do školy, kde získajú vzdelanie, ktoré môže v budúcnosti byť ich východiskom z chudoby.

Mary’s Meals sýti hladné deti každý školský deň na štyroch kontinentoch, v Malawi, Libérii, Keni, Zambii, Haiti, Indii, Sýrii, Libanone, Etiópii, Thajsku, Mjanmarsku, Ugande, Južnom Sudáne, Nigeri, Madagaskare, Zimbabwe, Benine, Ekvádore, a Rumunsku.

Keď sa školy zavreli kvôli pandémii Covidu-19, jedlá Mary’s Meals sa naďalej dostávali k takmer každému dieťaťu zaradenému do školských stravovacích programov prostredníctvom komunitného rozosielania potravinových balíčkov a základných hygienických potrieb. Naša snaha pokračovať v našej práci aj v tomto náročnom čase umožnila rodičom alebo opatrovníkom detí variť každodenné jedlo doma, v ich dočasnom mieste vzdelávania, a znížiť tak hlad a strach v domácnosti.

Priemerné globálne náklady na sýtenie dieťaťa jedlom Mary’s Meals počas celého školského roka sú iba 18,30€.

Dielo Mary’s Meals sa zrodilo v roku 2002, keď Magnus MacFarlane-Barrow navštívil Malawi počas hladomoru a stretol matku zomierajúcu na AIDS. Keď sa Magnus spýtal jej najstaršieho syna Edwarda, aké sú jeho životné sny, odpovedal jednoducho: "Chcem mať dostatok jedla a jedného dňa ísť do školy."

Hnutie Mary’s Meals má nízkonákladový model fungovania, čo je možné najmä vďaka obrovskému počtu dobrovoľníkov, ktorí v komunitách pripravujú, podávajú jedlá a podieľajú sa na riadení projektu - v samotnom Malawi je ich viac ako 80 000. Veľký počet dobrovoľníkov sa zapája aj v krajinách, ktoré šíria misiu Mary’s Meals a pomáhajú zbierať príspevky.

-
Zdroj: Tím Mary’s Meals Slovensko, Samuel Prílepok( TK KBS, mme; ml ) 20210908046   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]