Bratislava 8. septembra (TK KBS) Predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský poskytol Tlačovej kancelárii KBS pred blížiacou sa návštevou Svätého Otca na Slovensku rozhovor.
Čo to pre Vás znamená, hostiť pápeža v sídle arcibiskupstva v Bratislave a potom na pútnickom mieste v Šaštíne?
Je to jedinečný dar. Svätý Otec František nás obdaroval jedinečnou ochotou prísť medzi nás na Slovensko. Jeho pobyt na Slovensku sa skonkretizuje návštevou Bratislavy ako hlavného mesta a napokon aj slávnosťou Sedembolestnej Panny Márie, keď do našej národnej svätyne príde ako pútnik a bude sláviť svätú omšu. Sme tým obdarovaní. Pán Boh nám doprial jedinečný dar, ktorý dostávame v tomto období. Je to aj pozvanie, rozmýšľať nad tým a uvedomiť si, aká bude naša reakcia na tento dar. Čo môžeme urobiť.
Aká komunita privíta hlavu katolíckej cirkvi? Čo charekterizuje slovenských katolíkov?
Celá spoločnosť je v tomto období poznačená pandémiou. Zápasíme s ňou v spoločnosti a aj v živote veriaceho človeka. Pandémia priniesla strach do našich životov a jeho spracovávanie v našom náboženskom živote. Sme tým všetkým poznačení. Teraz k nám prichádza ten, ktorý nám prináša svedectvo viery. Pápež prichádza, aby nás posilnil, pričom prichádza v období utrpenia. Aj v tom vidím osobitný Boží dar, že Svätý Otec zavŕši svoju návštevu na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, našej patrónky, ktorá stelesňuje v sebe ženu úplne odovzdanú Bohu. Preto má vieru, nádej a lásku vo svojom vnútri a to aj napriek tomu, že drží vo svojom náručí mŕtve telo svojho Syna. Tento obraz Sedembolestnej Panny Márie ukazuje, že Boh v nej pôsobí. Dáva jej silu veriť, mať nádej a nestratiť lásku. Pápež prichádza vydať nám svoje svedectvo a povedať nám: v tomto zmysle nasledujte Máriu a Jozefa. Choďte v tomto zmysle za Ježišom, aby ste ani v utrpení nestratili vieru, nádej a lásku. V období pandémie je toto úžasný dar.
Rozšírim túto otázku, aké Slovensko nájde v septembri Svätý Otec? Čo nás trápi najviac a naopak, čo nás teší?
Celé Slovensko, celá spoločnosť je poznačená pandémiou. V dôsledku toho je v spoločnosti veľa napätia, nedorozumení, dôsledkov strachu, ktorý prežívame. Pandémia nám ukázala naše hranice. Pozbavila nás na určitý čas mnohých príjemností, ktoré sme vedeli využívať bez uvedomenia si ohrození. Teraz príde niekto, kto symbolizuje pozvanie, aby sme aj keď máme rozdielne názory, využívali dialóg. Nie súboj, nie boj medzi sebou. Príde ten, ktorý to zdôrazňuje aj cez písomné posolstvá. Fratelli tutti znamená, že sme všetci bratia a sestry. Toto je východisková skutočnosť. Predpokladám, že takéto posolstvá zaznejú aj v príhovoroch Svätého Otca.
Čiže môže niečo dať návšteva pápeža aj neveriacim?
Som presvedčený, že návšteva Svätého Otca do ktorejkoľvek krajiny, prináša všetkým ľuďom, ktorí sú vnímaví a počúvajú pápežove slová, duchovné posilnenie a to bez ohľadu na to, či je jednotlivý človek veriaci alebo neveriaci.
Heslo jeho návštevy je S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom - čo nám má povedať toto motto?
Je postavené na tom, že prežívame Rok svätého Jozefa. Zároveň Svätý Otec prichádza na naše územie v čase, keď sa pripravujeme na slávenie patrónky Slovenska, Sedembolestnej Panny Márie. Jedna zo siedmich bolestí je hľadanie strateného Ježiša v chráme. Dá sa povedať, že jednotlivci i rodiny si uvedomujeme, že sme v niečom Ježiša stratili. Že sme sa stali ťažkopádni v našej viere, alebo, že sme našu vieru premenili len na prejavy nejakej spoločenskej vhodnosti a naša viera prestala byť živá. Akoby sme Ježiša stratili. Niekedy sa pýtame, kde je, tak ako sa pýtali svätý Jozef a Panna Mária, kde je Ježiš. Obraz hľadania u nich bol konkrétny. Našli ho v chráme. Aj pre nás všetkých by bolo dobré, aby sme s Máriou a Jozefom išli na ceste za Ježišom a našli ho v chráme. Prežívame veľké uvedomenie si, že sme stratili zmysel pre fyzické spoločenstvo počas pandémie. Nájsť ho v chráme znamená aj nájsť ho v modlitbe, v posvätných chvíľach, ktoré vyhradíme tomu, aby sme sa venovali Božím veciam. Je tu teda viacero rozmerov, ktoré toto heslo v sebe skrýva. Je v tom krása, že ideme s Máriou a Jozefom, ale je tam aj dráma našej slabosti, že sme Ježiša stratili. Poďme ho teda spoločne hľadať.
Aké výzvy dnes stoja pred cirkvou na Slovensku?
Niektoré výzvy sú pre Cirkev výzvami vždy. Je to súboj s našou slabosťou, ktorý sa vždy prejavuje v spoločnosti, ktorá je veľmi zameraná materiálne. Keď radosť z príjemností života preváži nad duchovnými hodnotami. Keď preváži spôsob praktického materializmu, najviac ohrození sú mladí ľudia. Keď nepoznajú iné, myslia si, že toto je pravda života, že toto je životné šťastie. Teda výzvou je venovať sa mládeži. Venovať sa mužom a ženám, ktorí uzatvárajú manželstvo, aby vládali vytvoriť dobré rodiny. To je základ vzťahov a pevné miesto, kde sa človek učí milovať, veriť, odpúšťať. Mládež a rodina, to sú témy, ktoré cirkev sprevádzajú dlhodobo. V súčasnosti je to aj téma pandémie, pretože v pozadí je veľký strach, ktorý v nás pandémia vyvolala. Môžeme hovoriť aj o prázdne, pretože niektoré hodnoty, z ktorých sme sa tešili, sa nám zrelativizovali. Vkladali sme do nich dôveru a zrazu sme zistili, že nie sú také pevné, ako sme si mysleli. Keďže iné nemáme, je tu určité prázdno, ktoré vidieť v spoločnosti. Z toho prázdna vyplýva nepokoj a agresivita. Je to obdobie, v ktorom sa máme vrátiť k tomu, čo nám dáva viera. Vidíme, že keď nebudeme veriť v duchovné hodnoty, v Boha, vždy budeme rozkolísaní. Vždy budeme nepokojní. Pandémia nás vedie k tomu, že ľudská dôstojnosť je postavená na vzťahu s Bohom a to nám pomáha prekonávať akékoľvek ťažkosti na životnej ceste.
Prečo by sa mal veriaci chcieť stretnúť so Svätým Otcom?
Stretnutie so Svätým Otcom je vždy o duchovnom otvorení sa pápežovym slovám. Keďže sme v pozemskom živote, tak aj vytvorenie fyzického spoločenstva je nenahraditeľné. Ten, kto to zakúsil vie, že nie je možné to okúsiť pred televíznou obrazovkou tak, ako na konkrétnom stretnutí. Chcieť sa stretnúť s pápežom znamená duchovnú otvorenosť počúvať jeho slová a byť ochotný prijať jeho povzbudenia. Zároveň aj fyzická prítomnosť na týchto stretnutiach prináša nesmierne požehnanie. To, čo pôsobí v našom vnútri, je na fyzickom stretnutí ovplyvnené reálnym uvedomením si živej viery celého spoločenstva a to doma človek pri obrazovke zažiť nemôže. Napriek všetkej technickej vyspelosti, niektoré danosti našej existencie nám ukazujú, že potrebujeme osobné stretnutie, zážitok, spoločenstvo a posilnenie vo viere takýmto spôsobom.
Podľa čoho boli vyberané lokality, kde sa stretne Svätý Otec s veriacimi?
Pôvodne boli ponúkané viaceré miesta. Potom prišlo rozhodnutie v mene Svätého Otca z dôvodu jeho veku a zdravotného stavu, keď boli zvolené reprezentatívne miesta. Preto pôjde do Bratislavy ako hlavného mesta. Navštívi reprezentaívne sídla východného Slovenska, Prešov a Košice. Napokon dostali sme dar, že bude pútnikom do národnej mariánskej svätyne v Šaštíne.