[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 10. 2021   Meniny má Hedviga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gréckokatolícke Slovo výchádza pred návštevou pápeža ako dvojčíslo
P:3, 08. 09. 2021 08:45, DOMPrešov 8. septembra (TK KBS) Časopis Slovo v súvislosti s návštevou Svätého Otca Františka na Slovensku vychádza ako špeciálne rozšírené dvojčíslo.

Na úvod sa čitateľom prihovárajú šéfredaktor časopisu otec Juraj Gradoš a prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak. Prvé stránky sú venované Svätému Otcovi. Jeho životopis je prepojený nielen s množstvom fotografií, ale aj s vysvetlením jeho erbu, či vyjadreniami gréckokatolíckych biskupov o tejto výnimočnej udalosti.

Predstavovanie Svätého Otca pokračuje tromi článkami. Prvý je venovaný jeho apoštolským cestám, z ktorých niektoré už smerovali aj ku gréckokatolíkom. Ďalší zasa poukazuje na jeho postoj k ochrane života - tak ľudského od počatia až po prirodzenú smrť, ako aj života v prírode.  A na záver predstavuje časopis svätého Františka, jeho život a prepojenie na kresťanský Východ cez známy františkánsky kríž.

Ďalší článok je venovaný vzťahu rímskych pápežov k Slovensku - cez ustanovenie mnohých nových biskupstiev, či metropolií, alebo cez blahorečenie mnohých svätých, ktorých život bol spojený so Slovenskom. No rovnako dôležité sú tri pápežské návštevy svätého Jána Pavla II., pričom na druhej navštívil aj Prešov. Práve spomienky na túto návštevu sú nosnou časťou ďalšieho článku.

Gréckokatolícka cirkev na Slovensku v týchto dňoch píše jasnú stránku svojej histórie, veď slávenie svätej liturgie v Prešove je pre Prešov i Slovensko unikátom. Po predstavení histórie tejto režimami ťažko skúšanej cirkvi približuje časopis jej vzťah mestu Prešov a naopak. Ešte pred ustanovením biskupstva mesto vstúpilo do dejín tejto komunity či cez ikonu Presvätej Bohorodičky z Klokočova, ktorej kópiu bude Svätý Otec korunovať, alebo cez mukačevského biskupa Jozefa de Camillisa, ktorý tu zomrel.

V časopise si našlo priestor aj predstavenie cezhraničného projek tu Svätomariánskej púte Svetlo z Východu, do ktorej sú zapojené aj dve gréckokatolícke svätyne v Prešovskom kraji.

O tom, čo čaká Svätého Otca na Slovensku, sa čitatelia dozvedia z rozsiahlejšieho prehľadu všetkých aktivít Svätého Otca, ktorý je obohatený aj o mnohé vysvetlenia miest či aktivít. Jedným z vysvetlení je aj rozhovor s architektom pódia v Prešove, ktorý vysvetľuje jeho symboliku.

Pre mnohých bude aj prínosný článok o samotnom sviatku povýšenia svätého Kríža nad celým svetom, či predstavenie osudovej púte klokočovskej ikony presvätej Bohorodičky, ktorej kópia bude mať čestné miesto už druhýkrát na pápežskom pódiu v Prešove. Svätý Otec sa už mal možnosť pri nej pomodliť nedávno v Ríme na tohtoročný sviatok svätých Petra a Pavla.

Záver časopisu patrí dôvodom cesty Svätého Otca Františka medzi Rómov na Luníku IX v Košiciach a predstaveni u Sedembolestnej Panny Márie a toho, čo ju spája s gréckokatolíkmi na Slovensku či cez jej históriu alebo ikonografické zobrazenie.

TK KBS informoval Juraj Gradoš( TK KBS, jgr; ml ) 20210908040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]