[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najnovšie Katolícke noviny sú zamerané na Svätého Otca Františka
P:3, 08. 09. 2021 08:30, DOM

Bratislava 25. augusta (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny, prinášame ich anotáciu (bez redakčnej úpravy).

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 36/2021

Najnovšie Katolícke noviny pri príležitosti pápežovej návštevy vychádzajú ako rozšírené štyridsaťstranové číslo, tematicky zamerané na Svätého Otca Františka.

V špeciálnej osemstranovej prílohe nájdete okrem iného fotografie z najzaujímavejších a najdôležitejších momentov pontifikátu Svätého Otca Františka či rozhovor s Milošom Lichnerom, SJ, o encyklikách pápeža Františka.

O význame pápežovej návštevy Slovenska sa rozprávajú s bratislavským arcibiskupom metropolitom Stanislavom Zvolenským. „V každom prípade ide o niečo neočakávané, veľmi hodnotné, prekvapujúce a zároveň aj nadchýnajúce – je to mimoriadna udalosť,“ hovorí predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský.

Prinášajú reportáž z farnosti Šaštín-Stráže, ktorá je neodmysliteľne spojená s úctou k Sedembolestnej Panne Márii. Kým iné farnosti oslavujú svojho patróna hodovou slávnosťou, oni majú púť. A nie hocijakú. Národnú púť. K Bolestnej Matke sa utiekajú už viac ako 450 rokov. A spolu s nimi státisíce Slovákov.

Vysvetľujú, prečo pápeža voláme Svätý Otec. Výraz pápež, zastarane papa, je oslovenie náležiace najmä osobe rímskeho biskupa. Prečo najmä? Titul pápež totiž majú aj hlavy niektorých východných kresťanských cirkví, napríklad Alexandrijskej cirkvi, kde tento titul vznikol približne v 3. storočí.

Zameriavajú sa na otázku Pána Ježiša, ktorú dal apoštolom – za koho ho pokladajú ľudia. Táto otázka je dopytom, ktorý rezonoval v ich srdciach až po vydanie osobného svedectva. Rovnako to platí v každom čase - aj pre človeka tretieho milénia. Zaujmeme svojím životom zásadný postoj a dáme správnu odpoveď?

Rozprávajú sa s kňazom Vladimírom Kišom, ktorého bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský vymenoval pri príprave návštevy Svätého Otca za koordinátora pre liturgiu rímskokatolíckeho obradu. Pre Katolícke noviny približuje špecifické liturgické pravidlá, ktoré sa spájajú s touto výnimočnou udalosťou.

Prinášajú aj rozhovor s talianskym kňazom Marcom Pozzom, ktorý je autorom viacerých kníh rozhovorov s pápežom Františkom. Marco Pozza tvrdí, že František je ľudský človek v tom najkrajšom zmysle slova. V slovenskom preklade vydal tieto knihy rozhovorov Spolok svätého Vojtecha.

Vysvetľujú, prečo má pápež František veľmi blízky vzťah k misiám a misionárom. Tento vzťah sa odráža nielen v jeho textoch, ale aj v celkovom postoji k ohlasovaniu evanjelia, vo vzťahu k chudobným či témam súvisiacim s integrálnym rozvojom človeka. V mladosti túžil byť misionárom, no jeho misijné poslanie malo po celý život osobitný charakter.

TK KBS informovala Zuzana Artimová
-----------------------------------------------------------------( TK KBS, za; ml ) 20210908039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]