[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Saleziáni na Slovensku pripravili videodokument o práci s Rómami
P:3, 07. 09. 2021 15:46, DOM

Bratislava/Košice 7. septembra (TK KBS) Saleziánska rodina pôsobí na poli pastorácie Rómov na Slovensku už 30 rokov. Pri príležitosti stretnutia pápeža Františka s Rómami na Luníku IX v Košiciach 14. septembra pripravili saleziáni o tejto práci 13-minútový dokument. Je súčasťou cyklu Viera do vrecka, zo saleziánskej produkcie. Aktuálnu tému s názvom Don Bosco a Rómovia na Slovensku si možno pozrieť na YouTube kanáli saleziánov.

Dokument predstaví prácu s Rómami na Luníku IX v Košiciach, na Orechovom dvore v Nitre i na Poštárke v Bardejove. Cez svedectvá členov saleziánskej rodiny aj samotných Rómov hovorí o práci, ťažkostiach i radostiach v tomto poslaní.

Jedinečnosť pastoračnej práce s Rómami vysvetľuje salezián kňaz Peter Bešenyei SDB, moderátor Centra rómskej misie v Košiciach: „Vždy je to o vzťahu. Keď sa už podarí vytvoriť vzťah, tak sa vzájomné predsudky búrajú. My, saleziáni ponúkame bezprostrednosť, priateľstvo. Jednoducho ako ľudia, vstupujeme do rómskej komunity. Veľakrát sa ľudia z majority pýtajú: „Ako by sme vám mohli pomôcť?“ Ja im vždy jednoducho odpoviem: „Príďte medzi nás na nedeľnú svätú omšu.“ Čím viac sa budeme izolovať, tým viac napätie a predsudky budú rásť. A naopak, čím budeme mať viac spoločných skúseností, spoločné pozitívne zážitky, tým viac nás to bude zbližovať.“

Košice-Luník IX – Systematickej evanjelizácii obyvateľov Luníka IX sa saleziáni začali venovať v roku 2008. Po roku bývania priamo v bytovke sa presťahovali do novovybudovaného saleziánskeho domu uprostred sídliska, ku ktorému v priebehu ďalších dvoch rokov pribudol kostol i saleziánske oratórium.

Po trinástich rokoch prítomnosti sú tu už saleziáni etablovaní a majú na sídlisku svoje nezastupiteľné miesto. Čím ďalej tým viac pribúda tých, ktorí si k nim našli cestu či už cez rozhovory na ulici, stretká, doučovanie, mentoring, prípravu na sviatosti, alebo aj prostredníctvom sociálnej pomoci.

Nitra-Orechov dvor, košické Kolégium, Centrum Dominika v Rožňave – Rómskej pastorácii sa venujú aj sestry saleziánky. V nitrianskej rómskej osade Orechov dvor vedú materské centrum, kde sa venujú mladým mamám s najmenšími deťmi, vyučujú v rómskej škole a v komunitnom centre. V Košiciach sestry rozbiehajú pastoračný projekt pre rómske dievčatá Kolégium Márie Romero a pri komunite saleziánok v Rožňave je zriadené Centrum pre deti a rodinu Dominika.

Bardejov-Poštárka – V roku 1990 sa saleziáni, na pozvanie sr. Atanázie z rádu sv. Bazila Veľkého, aktívne zapojili do práce s rómskou mládežou z bardejovskej osady Poštárka. Počas prvých troch rokov svoje aktivity pôsobili na voľnom priestranstve a neskôr v prenajatých priestoroch kultúrneho strediska. V roku 1995 kúpili budovu, ktorú postupne zrekonštruovali a dnes slúži ako denné oratórium s kostolom bl. Zefyrína.

Saleziánom sa na Poštárke podarilo založiť aj cirkevnú školu. Zlúčením Cirkevnej MŠ bl. Zefyrína a ZŠ sv. Dominika Savia vznikla v roku 2006 Základná škola s materskou školou bl. Zefyrína. Škola vychováva a vzdeláva deti od veku štyroch rokov po štvrtý ročník základnej školy, prevažne pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.                      

TK KBS informoval Rastislav Hamráček SDB( TK KBS, rha, ml; pz ) 20210907059   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]