[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Budapešti prebieha stretnutie východných katolíckych biskupov
P:3, 07. 09. 2021 09:15, ZAH

Košice 6. septembra (TK KBS/TS KE) Od 5. do 12. septembra prebieha v hlavnom meste Maďarska Medzinárodný eucharistický kongres. Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ a arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, košický eparcha, sa v čase kongresu od 4. do 8. septembra zúčastňujú v Budapešti na stretnutí východných katolíckych biskupov, ktoré je jedným zo sprievodných podujatí.

Budapest, stretnutie, katolickych biskupov, vychodnych

Na stretnutí, ktoré sa pravidelne organizuje na inom mieste pod hlavičkou Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) sa zúčastňujú hierarchovia a delegáti východných katolíckych cirkví Európy. Témou tohtoročného stretnutia je Eucharistia a synodalita. Počas pracovných zasadaní sa biskupi zaoberajú vybranými aspektami vzťahu medzi tajomstvom Eucharistie a synodalitou, ktorá je integrálnou súčasťou spôsobu života spoločenstiev kresťanského Východu.

Okrem predstaviteľov jednotlivých cirkví sa na stretnutí zúčastňuje aj Jeho Blaženosť Youssef Absi, melchitský gréckokatolícky patriarcha Antiochie a celého Východu, Jeruzalema a Alexandrie a kardinál Angelo Bagnasco, ktorý je predsedom CCEE. Stretnutie v prvý deň pozdravil aj kardinál Péter Erdő, arcibiskup-metropolita ostrihomsko-budapeštianskej arcidiecézy a arcibiskup Michael August Blume SVD, apoštolský nuncius v Maďarsku.

Vyvrcholením celého stretnutia bude spoločné slávenie Svätej Božskej liturgie v stredu 8. septembra, v deň sviatku Narodenia presvätej Bohorodičky, v bazilike svätého Štefana, ktorej bude predsedať melchitský patriarcha Youssef Absi.

Prvé takéto stretnutie východných katolíckych biskupov sa konalo v roku 1997 práve v Maďarsku na podnet vtedajšieho prefekta Kongregácie pre východné cirkvi kardinála Achille Silvestriniho s cieľom vytvoriť platformu pre biskupov tých cirkví, ktoré boli osobitne zasiahnuté ateistickým režimom, „aby mohli čím jasnejšie nájsť svoju úlohu v súčasnej Európe a boli milované a uznávané pre svoje dejiny a vernosť Cirkvi a pápežovi, za čo zaplatili vysokú cenu“ (Z príhovoru kardinála Achille Silvestriniho na prvom stretnutí.)

Pravidelné každoročné stretnutia biskupov východných katolíckych cirkví sa konajú od roku 2005, kedy sa – z  iniciatívy ukrajinského arcibiskupa väčšieho vladyku Ľubomíra Huzara – uskutočnila púť gréckokatolíckych biskupov do Ríma. Na tomto stretnutí v Ríme sa biskupi dohodli, že sa budú stretávať pravidelne a budú sa zaoberať témami, ktoré sú pre Gréckokatolícku cirkev v Európe spoločné. Od roku 2009 sa stretnutie koná pod patronátom Rady európskych biskupských konferencií (CCEE).

Viac fotografií z prvého dňa stretnutia je možné vidieť TU

_
Zdroje: TS KE / Bratislavská eparchia( TK KBS, TS KE, bae; ml ) 20210907051   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]