[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Prešove sa finalizujú prípravy na návštevu Svätého Otca
P:3, 06. 09. 2021 15:26, DOM

Prešov 6. septembra (TK KBS) Hlavný koordinátor príprav návštevy Svätého Otca v Prešove Mons. Ľubomír Petrík dnes opísal ako sa bude členiť sektorové umiestnenie aj z hľadiska umožnenia účasti veriacich v režime OTP (otestovaní alebo tí, ktorí prekonali Covid 19). „Od dnes je spustená registrácia pre tzv. účastníkov podujatia v režime OTP, títo veriaci, budú mať svoj samostatný vstup do sektora a zabezpečený prístup k sociálnym zariadeniam a pitnej vode. Sektor bude v zadnej časti priestranstva a vstup do neho bude cez check-in č. 3, teda z cyklochodníka,“ uviedol Petrík na tlačovej besede.

Taktiež pripomenul aj možnosť zaregistrovať sa aj zaočkovaným veriacim z Ukrajiny, ktorí musia vyplniť prihlasovací formulár na oficiálnej stránke www.navstevapapeza.sk

Účastníci stretnutia so Svätým Otcom môžu napĺňať jednotlivé sektory už od polnoci z 13. na 14. septembra. Podľa Petríka sa aktuálny počet prihlásených prehupol cez polovicu celkovej kapacity priestranstva, čo vníma ako veľmi pozitívne. Zároveň povzbudil veriacich, aby si nenechávali prihlasovanie na poslednú chvíľu a čo najskôr využili možnosť registrácie, nakoľko prihlásených musí verifikovať aj NCZI. Účastníci si môžu na stretnutie zobrať aj malé skladacie stoličky a taktiež nech pamätajú na jedlo a pitie, keďže to sa v areáli už nebude dať zakúpiť.

Duchovno-kultúrny program opísal Peter Milenky. Program sa začne už o 4:00. Jeho súčasťou bude slávenie utierne s obradom povýšenia sv. Kríža, ďalej to bude modlitba posvätného ruženca a katechézy na tému klokočovskej Bohorodičky a osoby svätého Jozefa. Pomedzi modlitby a katechézy zaznejú aj duchovné piesne a vystúpenia viacerých známych interpretov. Veriaci si budú môcť zaspievať piesne so známymi speváčkami Annou Poráčovou či Monikou Kandráčovou. Na pódiu pred mestskou halou vystúpia aj známe spevácke esá. Veriaci sa môžu tešiť na vystúpenie známej Prešovčanky Kataríny Knechtovej, ďalej to budú Ondrej Kandráč so skupinou a Štefan Štec. Stretnutie v Prešove má už aj svoju hymnu, ktorej hlavným interpretom je Peter Milenky. Hymna má názov Oslávený kríž a nesie tak v sebe odkaz celého stretnutia, ktorému má dominovať Kristov kríž. Zaznie počas duchovného programu približne o 8:30.

Hovorca Prešovskej archiperchie Michal Pavlišinovič dodal, že súčasťou liturgického slávenia budú aj relikvie gréckokatolíckych blahoslavených mučeníkov. Priamo v antimenzione, štvorhrannej látke s vyobrazením uloženia Ježišovho tela do hrobu, budú umiestnené ostatky blahoslaveného mučeníka Pavla Petra Gojdiča a do drevenej oltárnej konštrukcie budú inštalované ostatky blahoslaveného biskupa-mučeníka Vasiľa Hopka a blahoslaveného rehoľného kňaza-mučeníka Metoda Dominika Trčku.

Bližšie informácie o prihlasovaní dobrovoľníkov priniesla hlavná koordinátorka Viktória Žolnová. Aktuálne je na stretnutie so Svätým Otcom registrovaných viac ako 850 dobrovoľníkov. Kto má ešte túžbu prísť pomôcť počas tejto výnimočnej akcie, je potrebné aby sa prihlásil do štvrtka 9. septembra do polnoci.

Hovorca mesta Vladimír Tomek priblížil celkovú dopravnú logistiku, ktorú pripravovalo mesto Prešov. Na oficiálnej stránke návštevy pápeža je už zverejnená parkovacia mapa, na ktorej sú vyobrazené záchytné parkoviská pre autobusy aj osobné autá.

Pápež František počas svojej návštevy Slovenska (12. - 15. septembra) navštívi Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín. Stretne sa s tromi najvyššími ústavnými činiteľmi, s predstaviteľmi kresťanských cirkví, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. V Prešove bude sláviť svätú liturgiu a ohlási homíliu. V Košiciach sa stretne s mladými a navštívi tiež sídlisko Luník IX. V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca.( TK KBS, is pa; rp ) 20210906052   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]