Bratislava 6. septembra (TK KBS) Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska prináša rozhovor s prešovským arcibiskupom metropolitom Mons. Jánom Babjakom pred návštevou Svätého Otca Františka.
- Čo to pre vás znamená hostiť pápeža v Prešove v sídle archieparchie?
Predovšetkým je to veľká česť, keď k nám zavíta Najvyšší pastier a hlava Katolíckej Cirkvi. Zároveň je to veľká pocta pre celú Gréckokatolícku metropoliu sui iuris na Slovensku. Vidím v tom aj ocenenie vernosti našej cirkvi v časoch totality, keď komunistický režim pozatváral gréckokatolíckych biskupov, ale i mnohých kňazov a Gréckokatolícku cirkev zakázal. Dlhých osemnásť rokov sme boli postavení mimo zákon. Biskupi, kňazi a veriaci znášali mnohé utrpenia lebo uznávali Svätého Otca, chceli zostať verní katolíckej viere, svojej Gréckokatolíckej cirkvi a svojmu svedomiu. Pán Boh na to pamätá a nedá sa predbehnúť ani vo vernosti, ani v láske.
- Svätý Otec bude slúžiť východnú liturgiu, okrem nej len jednu západného obradu, je to výsada, znamenie pre slovenských gréckokatolíkov?
Svätý Otec je hlava všetkých katolíkov vo svete, čiže nielen rímskokatolíkov, ale aj všetkých východných katolíkov. A keďže na Slovensku žijú gréckokatolíci a majú svoju metropoliu, je to celkom logické, že ich pápež neobíde. To, že bude predsedať Archijerejskej svätej Božskej liturgii sv. Jána Zlatoústeho je veľmi významné a jedinečné pre našu cirkev. Veľmi sa z toho tešíme. Myslím, že každý kresťan vie čo je svätá liturgia či svätá omša. Áno, je to sprítomnením novozákonnej obety Ježiša Krista, ktorou sme boli vykúpení. Možnosť veľkosti slávenia tejto obety a jedinečnosť toho, že Svätý Otec jej bude predsedať v srdci Gréckokatolíckej metropolie v Prešove si ešte mnohí dostatočne neuvedomujú, ale je to počin, ktorý vstúpi do histórie našej cirkvi ako čosi výnimočné.
-
Aká gréckokatolícka komunita privíta hlavu Katolíckej cirkvi? Čo charakterizuje slovenských gréckokatolíkov?
Gréckokatolíci na Slovensku sú charakteristickí predovšetkým svojou vernosťou rímskemu biskupovi – pápežovi, lebo na tom stojí, ale i padá naša cirkev. Ďalej je to mariánsky rozmer, mimoriadne si uctievame Presvätú Bohorodičku a naši veriaci veľmi radi putujú na mariánske pútnické miesta. Ďalšou charakteristikou je modlitba akatistu. Sú rôzne akatisty – k Presvätej Bohorodičke, k sv. Cyrilovi a Metodovi, k sv. Jozefovi, ďakovný, k bl. P. P. Gojdičovi, k bl. V. Hopkovi, na posvätenie rodín a mnoho iných, ktoré sa veriaci s radosťou modlia. Naša cirkev odvodzuje svoj pôvod od byzantskej misie sv. solúnskych bratov Cyrila a Metoda. Teda od nich sme prijali katolícku vieru i východný – byzantský obrad.
- Rozšírim túto otázku, aké Slovensko nájde v septembri Svätý Otec? Čo nás trápi najviac a naopak, čo nás teší?
Svätý Otec nájde Slovensko dosť ubolené aj ustráchané, poznačené pandemiou Covidu 19, rozdelené kvôli rôznym hoaksom a poznačené pliagou sekularizmu. Dalo by sa o tom hovoriť viac, ale myslím si, že viac je potrebné všímať si pozitívne veci a dobré skutky, ktorých je tiež veľa, len sa nimi ľudia veľmi neprezentujú. A čo nás teší? Tešia nás mnohí mladí ľudia, ktorí žijú svoju vieru dôsledne. Sú zdravým jadrom spoločnosti, skutočným kvasom, ktorý s Božou milosťou má moc prekvasiť celú spoločnosť. Tešia má bohoslovci, mnohí mladí kňazi, zapálení Božím Duchom, zdravé kresťanské rodiny a tiež Rómovia, ktorí prijali Ježiša Krista do svojho života a sú tiež kvasom pre ostatných Rómov.
- Heslo jeho návštevy je S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom - čo nám má povedať toto motto?
Heslo návštevy Svätého Otca je veľmi jednoduché, ale pritom má veľký význam. Pre nás veriacich ukazuje zmysel života človeka na zemi, lebo najdôležitejšie je, aby sme kráčali k definitívnemu cieľu nášho života a dosiahli spásu. Cestu k cieľu poznáme, lebo Ježiš Kristus, Boží Syn povedal: Ja som Cesta, Pravda a Život. A k Ježišovi sa najľahšie dostávame cez jeho Presvätú Matku, Pannu Máriu a cez jeho pestúna sv. Jozefa.
- Aké výzvy dnes stoja pred cirkvou na Slovensku?
Výziev je veľa, ale asi najdôležitejšie sú tieto: vedieť oslovovať evanjeliom deti, mládež a otcov, matky rodín; posilňovať a upevňovať kresťanské rodiny; a byť nablízku starým ľuďom s veľkou láskou.
- Podľa čoho boli vyberané lokality, kde sa stretne Svätý Otec s veriacimi?
Osobne si myslím, že pravdepodobne boli vybraté podľa troch metropolií, ktoré máme na Slovensku. Dve rímskokatolícke v Bratislave a v Košiciach a jednu gréckokatolícku so sídlom v Prešove.
- Čo očakávate od návštevy pápeža?
Od návštevy Svätého Otca Františka na Slovensku očakávam, že zjednotí a posilni veriacich vo viere, a veriacich i neveriacich osloví svojim záujmom o marginalizovaných ľudí a povzbudí nás k ochrane všetkého stvorenstva i našej planéty zeme, ktorá je naším pozemským domovom.
- Prečo by sa mal veriaci chcieť stretnúť so Svätým Otcom?
Každý veriaci, ktorý navštívi Rím, túži vidieť a počuť Svätého Otca aspoň v okne Apoštolského paláca vo Vatikáne, či pri všeobecnej audiencii na Námestí sv. Petra. Viackrát som počul, ako veriaci hovorili o veľkom sklamaní, keď boli v Ríme, práve vtedy, keď bol Svätý Otec na Apoštolskej návšteve mimo Ríma. Teraz prichádza Svätý Otec na Slovensko do našej vlasti. Podľa mňa bolo by to nemúdre, nelogické, až neúctivé pre veriacich, keby sa nechceli stretnúť s pápežom, ktorý prišiel kvôli nám do našej vlasti.