[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

KBS vydala pred návštevou pápeža knihu Katolícka cirkev na Slovensku
P:3, 05. 09. 2021 09:15, DOM

Bratislava 5. septembra (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska vydala pred návštevou pápeža Františka na Slovensku knižnú publikáciu s názvom Katolícka cirkev na Slovensku. „Verím, že táto publikácia bude užitočnou nielen v cirkevnom, ale aj v celospoločenskom prostredí," píše v úvode predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Vyšla v slovenskom a anglickom jazyku. 

Vyše 100-stranová novinka opisuje oblasti pôsobenia Katolíckej cirkvi na Slovensku. Začína predstavením univerzálnej Cirkvi ako inštitúcie s viditeľnou hlavou – Svätým Otcom. Pokračuje historickým exkurzom do slovenských dejín. Po ňom nasledujú kapitoly venované štruktúre Cirkvi na Slovensku. Publikácia ďalej predstavuje jednotlivé diecézy latinského i eparchie byzantsko-slovanského obradu. 

Slovenskí biskupi sú združení v Konferencii biskupov Slovenska (KBS), eparchovia aj v Rade hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. V rámci KBS sú aktívne viaceré komisie a rady, ktorých cieľom je koordinovať spoločnú pastoračnú činnosť v jednotlivých oblastiach pôsobenia Cirkvi (liturgia, katechizácia, školstvo, mládež, rodina, bioetika, kultúra, atď.). 

Ďalšia časť publikácie je venovaná zasvätenému životu, hnutiam a novým cirkevným komunitám. Ostatné kapitoly zachytávajú to, ako Cirkev plní svoje poslanie. Okrem výchovy a vzdelávania pomáha, slúži, sprevádza chorých, väznených, podporuje a chráni život, usiluje sa formovať kultúru a byť prítomná v médiách. Súčasťou obsahu sú aj viaceré štatistické údaje z oblastí pôsobenia Cirkvi na Slovensku. 

Knižná publikácia je tiež k dispozícii v pdf- verzii na stránke www.navstevapapeza.sk (Médiá - Na stiahnutie). Nadväzuje na rovnomennú publikáciu z roku 2013, ktorý Cirkev na Slovensku slávila ako Rok svätých Cyrila a Metoda, a to pri príležitosti 1150. výročia príchodu slovanských vierozvestov na naše územie. ( TK KBS, kbs; ml ) 20210905003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]