Stredoafrická republika 31. augusta (TK KBS) Na svoje prvé diplomatické miesto nastúpil po absolvovaní vatikánskej cirkevnej akadémie katolícky kňaz František Staněk, ktorý pochádza z ostravsko-opavskej diecézy. V relácii 13+ v českom rádiu Proglas s ním priniesli rozhovor natočený na diaľku z Bangui, hlavného mesta Stredoafrickej republiky (SAR).
V tejto krajine poznačenej dlhoročným vnútorným konfliktom a chudobou pôsobí Staněk ako sekretár apoštolskej nunciatúry vedenej arcibiskupom Santiagom de wite Guzmán, rodákom zo Španielska. „Zavolal som mu a on mi len povedal, že sa teší, keď prídem, a ostatné mi povie na mieste. V zásade som nič veľmi nevedel, samozrejme som sa popýtal, pozrel sa na internet, niečo mi povedali aj vo Vatikáne, ale nebola to nejaká hlboká príprava,“ opísal František Staněk s tým, že o vyslaní do SAR sa dozvedel 1. júla. „Idete do krajiny, kde úplne nefunguje elektrina, kde je problém s vodou, kde je veľká chudoba. Sú to veci, o ktorých možno teoreticky viete, hovorí sa o nich, že je potrebné sa na ne pripraviť. Ale ako sa na to pripravíte ? Potom ste tu na tom mieste a snažíte sa s tým žiť tak, ako to je,“ uviedol sekretár nunciatúry, medzi ktorého úlohy patrí aj starosť o dom vatikánskeho veľvyslanectva.
Stredoafrická republika je jedným z najchudobnejších štátov sveta a svojou polohou a strategickým významom zostáva na okraji záujmu vyspelých krajín, preto podľa Františka Staňka je len malý počet zastupiteľských úradov v Bangui. Katolícka cirkev má v spoločnosti dôležité miesto najmä vďaka aktivitám rehoľných rádov, na ktorých sa vo veľkej miere podieľajú misionári. „Prinášajú vzdelanie, podporu chudobným a samozrejme hlásajú Krista. Cirkev zo zahraničia sem prináša veľa prostriedkov, ako materiálnych, tak ľudských zdrojov,“ priblížil český kňaz a spomenul aj význam cesty pápeža Františka do Bangui v roku 2015. „Už som sa stretol s niekoľkými diplomatmi, ktorí hovorili, že túto návštevu by bolo treba opakovať častejšie. Ako som pochopil, pápež sem skutočne priniesol určitý pokoj a od tej doby sa trochu veci začali hýbať z nášho uhla pohľadu tým lepším smerom. Tá návšteva sa tu vníma ako veľké požehnanie, a to nie len v cirkevnom, ale aj politicko-sociálnom prostredí,“ dodal Staněk k situácii v krajine, kde operujú rôzne kresťanské aj moslimské ozbrojené skupiny a centrálna vláda nekontroluje celé územie.