[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 22. 12. 2024   Meniny má Adela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Poľskí biskupi vyzvali na solidaritu s utečencami na hraniciach
P:3, 26. 08. 2021 16:05, ZAH

Poľsko 26. augusta (CNA) Poľskí biskupi vyzvali na solidaritu s utečencami na hraniciach s Bieloruskom. Vo vyhlásení z 22. augusta opísali biskupi situáciu na  hranici ako „znepokojujúcu“. „Nedávno sme boli svedkami znepokojujúceho javu na našej východnej hranici, keď sa ľudia z rôznych krajín pokúšali dostať do Poľska cez Bielorusko,“ píše sa v komuniké vydanom poľskou biskupskou radou pre migrantov, turizmus a púte.

„Toto sú – nezriedka politicky podnietené – dôsledky vojen v Afganistane, Iraku, Sýrii a ďalších, ktoré vedú k exodu mnohých ľudí bojacich sa o svoju bezpečnosť. Uvedomujeme si zložitosť geopolitickej situácie, ktorá súčasné migračné procesy spôsobuje.“ „Sme presvedčení, že tí, čo sú zodpovední za dodržiavanie zákona, budú plne rešpektovať medzinárodné záväzky voči osobám hľadajúcim ochranu, vrátane ich práva žiadať o medzinárodnú ochranu.“

Poľsko, krajina s 38 miliónmi obyvateľov v strednej Európe, vyslala svoje jednotky, aby chránili približne 250 míľ dlhú hranicu s Bieloruskom po tom, ako sa pokúsil prekročiť ju rekordný počet osôb.

Tento mesiac sa ju už pokúsilo prekročiť viac ako 2000 ľudí. Skupina 32 migrantov je od 8. augusta uväznená v pohraničnej oblasti pri poľskej obci Usnarz Górny. Agentúra OSN pre utečencov vyzvala Poľsko, aby prijalo túto skupinu, ktorej členovia pravdepodobne pochádzajú z Iraku a Afganistanu, ale poľská vláda trvá na tom, že ide skôr o ekonomických migrantov, než o žiadateľov o azyl, a preto by mali zostať v Bielorusku.

Poľský minister obrany Mariusz Błaszczak medzitým oznámil plány na výstavbu plota pozdĺž hranice s Bieloruskom, vnútrozemskou krajinou na východe Európy, s populáciou cca 9,5 milióna. „Príslušníci pohraničnej stráže, ktorí majú náročnú úlohu chrániť hranice krajiny, by mali mať možnosť nasmerovať ľudí prekračujúcich hranice do centier pre cudzincov,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísal biskup Krzysztof Zadarko, predseda biskupskej rady pre migráciu, turizmus a púte. „Aj pre činnosť organizácií na podporu utečencov je potrebná podpora zo strany štátu, ktorá bola v posledných rokoch obmedzená.“

Poľský premiér Mateusz Morawiecki obvinil bieloruské orgány, že nútia migrantov prekračovať hranice ako súčasť plánu na destabilizáciu Poľska. Poľská vláda tvrdí, že Bielorusko roznecuje krízu v reakcii na sankcie uvalené Európskou úniou po tom, ako Alexander Lukašenko zvíťazil v sporných prezidentských voľbách v auguste 2020. Lukašenko, ktorý stojí na čele Bieloruska od roku 1994, začal po voľbách zasahovať proti demonštrantom. Medzi uväznenými boli aj príslušníci poľskej národnostnej menšiny v krajine. Začiatkom augusta Poľsko udelilo humanitárne víza bieloruskej atlétke Krystine Timanovskej, ktorá sa vzoprela príkazu predčasne odletieť domov z olympijských hier v Tokiu. Pohraničná kríza zasiahla aj Lotyšsko a Litvu, ktoré sú rovnako ako Poľsko členskými štátmi EÚ susediacimi s Bieloruskom. Biskupská rada vyzvala poľských katolíkov, aby zachovali kresťanskú tradíciu prijímania cudzincov v núdzi. (Zdroj: CNA / Preložila: Mária Spišiaková)



( TK KBS, cna, ms; ml ) 20210826042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]