[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 22. 12. 2024   Meniny má Adela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Charita vyzýva zodpovedných postaviť dôstojnosť do centra aktivít
P:3, 18. 08. 2021 12:55, DOM

Bratislava 18. augusta (TK KBS) Pri príležitosti Svetového humanitárneho dňa (19.8), ktorý je poznačený viacnásobnými krízami, vyzýva Slovenská katolícka charita zodpovedných postaviť záujem a dôstojnosť ľudí do centra všetkých aktivít a rozhodnutí.

V roku 2021 je Svetový deň humanitárnej pomoci poznačený mnohými krízami, či už spôsobenými ľudským konaním alebo prírodnými katastrofami. V posledných dňoch sme boli svedkami pádu Afganistanu do rúk Talibanu a tragického zemetrasenia na Haiti, ktoré si doteraz vyžiadalo viac 1500 obetí.

Okrem toho dochádza k hospodárskemu kolapsu a sociálno-politickej nestabilite v Libanone, ktorý čelí najhoršiemu obdobiu od občianskej vojny a k mnohým dlhotrvajúcim krízam v krajinách ako Ukrajina, Venezuela, Sýria, Irak a ďalšie. Na celosvetovej úrovni klimatické zmeny naďalej spôsobujú vážne a nenapraviteľné škody, vrátane miliónov klimatických utečencov, zatiaľ čo pandémia COVID-19 paralyzuje globalizovaný svet sociálne aj ekonomicky.

V týchto tragických okamihoch Slovenská katolícka charita pripomína, ako nesprávne politické rozhodnutia viedli k nevýslovnému utrpeniu najchudobnejších a naliehavo vyzýva zodpovedných, aby podnikli správne a potrebné opatrenia. Dôstojnosť žien, práva detí a zásady ochrany najzraniteľnejších sú len vzletnými frázami, najmä keď v Afganistane a iných krízou zasiahnutých miestach vidíme bezmocných občanov ignorovaných a ponechaných napospas osudu. Podobne aj libanonská kríza odhaľuje, ako aj inak zdravá spoločnosť môže ľahko skončiť v troskách, kam ju priviedli skorumpovaní politickí lídri, ktorí pri vlastnom obohacovaní sa priviedli štyri milióny ľudí do chudoby.

Prírodné katastrofy, ktoré často postihujú najchudobnejšie národy, sú tiež výzvou k väčšej pozornosti na ochranu, obranu a záchranu životov prostredníctvom odhodlaných politických opatrení. Nedávne zemetrasenie na Haiti, uprostred politického a ekonomického chaosu v krajine, predstavuje veľkú humanitárnu výzvu. Lesné požiare, pre ktoré je rok 2021 celosvetovo jedným z najhorších období za desaťročia - sucho, zhoršovanie životného prostredia, stúpanie hladiny morí, záplavy a tajfúny sú všetky dôsledkom nedostatku starostlivosti o životné prostredie, čo vedie k zmene klímy a ekologickej kríze.

Slovenská katolícka charita spolu so svojou zastrešujúcou organizáciou Caritas Internationalis, konfederáciou 162 členov, ktorí pracujú s miestnymi komunitami v 200 krajinách a územiach, je svedkom nevýslovného utrpenia vyvolaného prírodnými, ale aj ľudskými živlami. V súlade s učením pápeža Františka si v Svetový humanitárny deň Charita pripomína, že jediným riešením je postaviť záujem a dôstojnosť ľudí do centra všetkých aktivít a rozhodnutí.

Pri príležitosti Svetového dňa humanitárnej pomoci Caritas Internationalis vyzýva zodpovedných, aby podnikli odvážne kroky a mali politickú vôľu riešiť rôzne problémy súvisiace najmä so zmenou klímy, vplyvom pandémie a politickými nepokojmi v Afganistane a Libanone. Bez odhodlanej politickej vôle je ľudský život v ohrození a časť ľudstva je nútená trpieť a žiť v ťažkých podmienkach neľudskej chudoby.

Konfederácia vyzýva politických lídrov k:

- Zaisteniu bezpečnosti afganského obyvateľstva evakuačným úsilím a ochrany afganských pomocníkov pred Talibanom poskytnutím väčšieho počtu azylov a dočasným prijatím politických utečencov.

- Zabezpečeniu základných potrieb pre obyvateľov Libanonu

-Vyčleneniu dostatočných finančných prostriedkov pre miestne komunity na zapojenie sa do komunitných rozvojových činností, poľnohospodárskych aj nepoľnohospodárskych, s cieľom zaistiť prostriedky obživy a potravinovú bezpečnosť.

- Prikladaniu mimoriadneho významu manažmentu katastrof v miestnych komunitách, najmä činnostiam znižovania rizika, s cieľom zaistiť bezpečnosť ľudí prostredníctvom systémov včasného varovania.

- Povzbudzovaniu miestnych samospráv k nadväzovaniu úzkej spolupráce s lokálnymi organizáciami občianskej spoločnosti a k posilneniu mechanizmu reakcie s osobitným dôrazom na humanitárne opatrenia riešenia dôsledkov zmeny klímy.

- Zabezpečeniu prístupu k základnej integrálnej zdravotnej starostlivosti pre najzraniteľnejších vrátane vakcín proti smrteľným chorobám.

- Zaviazaniu sa k bezprostrednému hospodárskemu a priemyselnému súboru globálnych politík s cieľom minimalizovať vplyv na globálne otepľovanie a degradáciu ekosystémov.

TK KBS informovala Monika Molnárová



( TK KBS, mmo; ml ) 20210818027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]