Bratislava 5. augusta (TK KBS) Rada KBS pre rodinu sa aktívne zapojí do duchovnej prípravy pred septembrovou návštevou pápeža Františka na Slovenska. Na webe rodina.kbs.sk ponúka všetkým sériu rozličných materiálov, prostredníctvom ktorých je možné bližšie spoznať slová pápeža o výzvach, ktorým čelia dnešné rodiny vo svete.
„Nie je náhodou, že pápež František prichádza na Slovensko práve v tomto roku, ktorý pápež František vyhlásil za Rok rodiny Amoris laetitia. Amoris laetitia je názov jeho apoštolskej exhortácie. Dokumentu, ktorý pozýva rodiny kráčať spolu a znovuobjaviť rodinu ako dar napriek všetkým problémom, prekážkam a výzvam," hovorí TK KBS Richard Kucharčík, tajomník Rady KBS pre rodinu.
Projekt 10 videí Amoris laetitia
„Veľkou túžbou pápeža v roku rodiny je pozvať každú rodinu na celom svete rozmýšľať nad bohatstvom exhortácie Amoris laetitia a uplatniť ho do života Cirkvi. Jednoduchou pomôckou je napríklad projekt „10 videí Amoris laetitia“, v ktorých účinkuje pápež František spolu s rodinami. Na webe rodina.kbs.sk sme v spolupráci s TV LUX zverejnili
už päť týchto videí, ďalšie pribudnú v ďalších týždňoch a mesiacoch.
Ku každému videu je pripravený sprievodný manuál obsahujúci 3 - 4 katechézy, ktoré Rada KBS pre rodinu zverejňuje v týždenných intervaloch - vždy v piatok. Obsahujú slová pápeža, krátke úryvky z Amoris laetitia a svedectvá manželov z rôznych kontinentov. Samotná téma posolstva sa konkretizuje v podnetoch na zamyslenie.
Materiál môže byť dobrou pastoračnou príručkou pre duchovnú obnovu rodín, spoločenstiev a farností i pre duchovnú prípravu na návštevu pápeža Františka," vysvetľuje tajomník Rady.
Katechézy (i videá) sú súčasťou Roku rodiny Amoris laetitia. Zverejňuje ich vatikánske Dikastérium pre laikov, rodinu a život v projekte „Kráčajme spolu“. Jej názov je Misijná konverzia na budovanie spojenectva medzi rodinami. Ponúknuté materiály možno využiť v rodinách, diecézach, farnostiach a spoločenstvách. Do slovenského jazyka ich prekladá Prekladateľské oddelenie KBS.
Pre jednotlivé videá a katechézy kliknite TU.
Osobitný Rok rodiny Amoris laetitia
Osobitný Rok rodiny Amoris laetitia vyhlásil v Nedeľu Svätej rodiny 27. decembra 2020 Svätý Otec František. Osobitný rok sa koná pri príležitosti 5. výročia vydania posynodálnej apoštolskej exhortácie o láske v rodine Amoris laetitia - Radosť lásky. Začal sa pri príležitosti slávnosti sv. Jozefa (19. marca 2021).
Rok reflexie nad Amoris laetitia vyvrcholí v júni 2022, keď sa bude v Ríme konať 10. svetové stretnutie rodín. Ako vysvetlil Svätý Otec, bude to špeciálny rok uvažovania nad vzorom manželskej a rodinnej lásky podľa podnetov spomenutého dokumentu a so zreteľom na evanjelizačnú úlohu rodiny.
Cieľom bude prehĺbiť si poznanie Amoris laetitia, pričom o koordinovanie iniciatív sa bude starať Dikastérium pre laikov, rodinu a život. Rok sv. Jozefa platí od 8. decembra, presne 150 rokov od vyhlásenia svätého Jozefa za patróna celej Cirkvi pápežom Piom IX. v roku 1870.
Apoštolská exhortácia Amoris laetitia
Apoštolská exhortácia Amoris laetitia (Radosť lásky) vyšla po Synode biskupov o rodine, ktorá sa konala v dvoch fázach (v rokoch 2014 a 2015) vo Vatikáne. Pápež František sa v nej venuje stavu súčasnej rodiny a manželského života. Poukazuje na krásu vzájomného manželského spolužitia i jeho hodnoty. Svätý Otec František sa nevyhýba ani ťažkostiam, s ktorými sa stretávajú súčasné rodiny.
Pozornosť venuje aj citlivým témam, ako odlúčeným, či rozvedeným manželom, pri ktorých je nutné individuálne doprevádzanie. Pápež František obsiahlo cituje záverečné správy synody, spolu s dokumentmi a učením jeho predchodcov a tiež mnohé vlastné katechézy o rodine. Okrem toho využíva aj príspevky z rôznych biskupských konferencií sveta (Keňa, Austrália, Argentína...).
Apoštolská exhortácia Radosť z lásky je rozdelená na deväť kapitol. Má viac ako 300 paragrafov. Uzatvára ju modlitba k Svätej rodine. Dokument má 391 poznámok pod čiarou, z toho 52 citácií pochádza z dokumentu mimoriadnej biskupskej synody z roku 2014 (Relatio Synodi) a 84 citátov odkazuje na záverečný dokument synody biskupov (Relatio finalis).
V ďalších odkazoch sa opiera o učenie cirkevných svätcov, ako je sv. Dominik, sv. Ignác z Loyoly, sv. Róbert Bellarmín, sv. Lev Veľký, sv. Augustín alebo sv. Ján z Kríža. Medzi ďalšími možno nájsť mená ako Joseph Pieper, Antonin Sertillanges, Gabriel Marcel, Erich Fromm, sv. Terézia z Lisieux, Dietrich von Bonhoeffer, Jorge Luis Borges, Octavio Paz, Mario Benedetti, Martin Luther King.
Z diel svojich predchodcov pápež František cituje napríklad: Casti connubii pápeža Pia XI.; Mystici Corporis Christi pápeža Pia XII.; Humanae vitae Pavla VI.; Katechézy o ľudskej láske a Familiaris consortio Jána Pavla II.; Deus caritas est Benedikta XVI., ďalej samozrejme Druhý vatikánsky koncil, Katechizmus Katolíckej cirkvi.
Z textov samotného pápeža Františka nájdeme v novej exhortácii 16 citácií a 1 odkaz z Evangelii gaudium. Vedú však úryvky z Katechéz o rodine pápeža Františka prednesené počas generálnych audiencií, tieto sa citujú celkovo 50-krát. Napokon sú 12-krát citované iné dokumenty Svätej stolice a 10-krát dokumenty niektorých biskupských konferencií.
TK KBS informovala Rada KBS pre rodinu