[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 25. 11. 2024   Meniny má Katarína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predstavujeme rečníkov a umelcov prvého dňa na kongrese v Budapešti
P:3, 02. 08. 2021 15:10, ZAH

Bratislava 2. augusta (TK KBS) O mesiac - od 5. do 12. septembra - sa uskutoční 52. medzinárodný eucharistický kongres v Budapešti. Zúčatnia sa na ňom viacerí slovenskí biskupi. Vyvrcholením kongresu bude záverečná svätá omša za účasti pápeža Františka (12. septembra o 11:30). 

Podujatie sa malo pôvodne uskutočniť v septembri 2020. V dôsledku pandémie bolo presunuté na rok 2021. Pôjde o historickú udalosť 83 rokov od doby, keď Budapešť po prvý raz hostila Medzinárodný eucharistický kongres: to bolo v roku 1938, a daný kongres bol 34. v poradí. Dejiskom programu eucharistického kongresu – prednášok, svedectiev a diskusií - v  dňoch 6. – 10. septembra - bude sála Hungexpo. Záujemcovia o účasť na 52. medzinárodnom eucharistickom kongrese sa môžu registrovať na internetovej stránke www.iec2020.hu (anglicky: https://www.iec2020.hu/en/registration-0 / nemecky: https://www.iec2020.hu/de/registration-0).  

Zahraničnými hosťami na podujatí budú niekdajší predseda Pápežského výboru pre medzinárodné eucharistické kongresy a dlhoročný ceremoniár sv. Jána Pavla II. Mons. Piero Marini z Talianska, kamerunský biskup Joseph-Marie Ndi-Okalla, emeritný prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí guinejský kardinál Robert Sarah a chaldejský patriarcha Babylónie z Iraku kardinál Louis Raphaël Sako.

Prídu aj mjanmarský kardinál Charles Maung Bo, nigérijský kardinál John Onaiyekan, luxemburský kardinál Jean-Claude Hollerich, taliansky kardinál Angelo Bagnasco, kórejský kardinál Andrew Yeom Soo-jung a z Indie kardinál Oswald Gracias. V programe vystúpia aj taliansky biskup Massimo Camisasca, zakladateľ katolíckej komunity Shalom Moyzes Azevedo z Brazílie, predstavitelia komunity Cenacolo, zakladateľ katolíckej komunity Cor et Lumen Christi Damian Stayne a ďalší. Súčasťou kongresu bude aj slávenie Eucharistie v dialekte rómskych Lovárov.

Kto vystúpi ako prvý? 

Csaba Böjte, Konstantin Szabó, bývalý pápežský ceremoniár Piero Marini, „nepriestrelný kardinál“ Orani João Tempesta – iba niekoľko z osobností, ktorých si budeme môcť vypočuť na Hungexpo v pondelok, 6. septembra. Organizačný tím pri tejto príležitosti predstavuje rečníkov a umelcov tohto dňa. Na uvedenom programe sa je možné zúčastniť po registrácii a zakúpení si lístka. Lístok zahŕňa teplý obed, v prípade, že si zadovážite celotýždenný alebo trojdňový lístok, mestskú hromadnú dopravu môžete využívať zadarmo.

Ranná modlitba s Andrásom Veresom

Na rannej modlitbe, ktorá sa začína o 8:45, sa bude s účastníkmi kongresu modliť győrski diecézny biskup, predseda Konferencie biskupov Maďarska. András Veres ako bohoslovec Jágerskej arcidiecézy študoval teológiu na Jágerskej teologickej vysokej škole, neskôr na Teologickej akadémii Petra Pázmánya. V roku 1983 sa stal členom kolégia Collegium Germanicum Hungaricum v Ríme, kde študoval na Pápežskej Gregoriánskej univerzite, neskôr na Alfonziánskej akadémii, kde získal licenciát z morálnej teológie. 

Po získaní doktorátu v roku 1989 pôsobil od roku 1990 ako učiteľ teológie a prefekt Jágerského kňazského seminára a docent Teologickej fakulty Katolíckej univerzity Petra Pázmánya. Dva roky zastával funkciu rektora Pápežského maďarského inštitútu v Ríme. Od roku 1998 pôsobil osem rokov ako sekretár Konferencie biskupov Maďarska. Za biskupa bol vysvätený pápežom Jánom Pavlom II. v roku 2000 v Bazilike sv. Petra v Ríme. Pápež František ho v roku 2006 vymenoval za biskupa Győrskej diecézy.

Katechéza „nepriestrelného biskupa“

Deň bude pokračovať o 9:30 katechézou „nepriestrelného biskupa“. Orani João Tempesta, arcibiskup Rio de Janeiro prežil dve ozbrojené lúpeže a pouličnú prestrelku, významne sa angažuje v pomoci núdznym a pevne verí, že sa Rio jedného dňa stane miestom známym nielen pre svoje prírodné krásy, ale najmä pre láskyplné spolužitie tamojších obyvateľov. Orani João Tempesta vstúpil po maturite do rádu cisterciánov. V roku 1974 bol vysvätený za kňaza, pôsobil ako duchovný na fare. 

V roku 1997 sa stal biskupom São Jose do Rio Preto a v roku 2004 arcibiskupom arcidiecézy Belém. V roku 2009 bol Tempesta vymenovaný za arcibiskupa Rio de Janeiro a roku 2013 bol hostiteľom Svetových dní mládeže. Pápež František ho o rok neskôr povýšil do hodnosti kardinála.

Pozývame do tanca!

Bezodnú pokladnicu ľudového umenia otvorí a ochutnávku z jej skvostov ponúkne 8 párov tanečného súboru Bihari, ktorého zakladateľom je choreograf Ferenc Novák. Začiatky tanečného súboru siahajú do roku 1954, kedy v zložení 20-22 párov začali prinášať poklady dedičstva maďarských ľudových tancov na javisko. Za nasledujúce desaťročia sa vďaka súboru zoznámili s maďarskými ľudovými tancami mnohé generácie a meno Bihari sa stalo pojmom spätým s umením ľudových tancov.

Život kňaza v diktatúre

Program pokračuje svedectvom Konstantina Szabóa, gréckokatolíckeho kňaza. Dnes pôsobí ako kaplán v obci Sislóc, za kňaza študoval, aj kňazskú vysviacku prijal v tajnosti. V roku 1945 boli gréckokatolícki kňazi nútení, podľa Stálinovho nariadenia, pripojiť sa k ortodoxnej cirkvi. Mnohý sa však vzpriečili voči tejto asimilácii, týchto následne popravili, alebo odvliekli do gulagov. Konstantin Szabó sa narodil do kňazskej dynastie. Rozhodnutie pokračovať v šľapajach rodiny si od neho vyžadovalo veľkú dávku každodennej ostražitosti, pričom u Eleméra Ortutayho študoval teológiu. Na tie časy si spomína nasledovne: „Chodil som k nemu potajme na súkromné hodiny, nevedel som však, koľko študentov učí okrem mňa. Čoraz častejšie nás pozorovali, tak som tam namiesto poznámok chodil raz s bonboniérou, inokedy s kyticou, ako keby som sa bol vybral na návštevu, chodil som rôznymi obchádzkami, aby som sa človeku tajnej služby čo najviac vyhol.“

Celá rodina išla do veľkého rizika. Kňazské rodiny boli v časoch diktatúry vysoko pozorované štátnou bezpečnostnou službou. „Prišla chvíľa, bod zlomu, kedy som si povedal, že to ďalej nepôjde, vzdávam sa. Ujo Elemér mi vtedy poslal lístok: »Chlapče – bolo to moje krycie meno – dávaj si pozor, aby si nezabuchol za sebou dvere, niekedy je totiž veľmi ťažké ich otvoriť«. Táto myšlienka zostala vo mne navždy“ – rozpomenul sa neskôr na štyri náročné roky štúdia. Na prvú samostatne slúženú liturgiu si počkal až do roku 1989.

Na ceste obnovy

Svätú omšu po svedectve bude celebrovať Piero Marini, bývalý majster Úradu liturgických slávení Najvyššieho veľkňaza, prezident Pápežského výboru pre medzinárodné eucharistické kongresy. Arcibiskup Piero Marini bol ceremoniárom troch pápežov: Pavla VI., Jána Pavla II. a Benedikta XVI. Od roku 2007 je prezidentom Pápežského výboru pre medzinárodné eucharistické kongresy. Arcibiskup Marini sprevádzal sv. Jána Pavla II. na 76 jeho cestách. Arcibiskup všetky tieto cesty absolvoval dvakrát, keďže všetkým návštevám pápeža predchádzala aj jedna prípravná pracovná cesta. 

Arcibiskup Marini stál pri svätom Jánov Pavlovi II. aj v roku 1897 v Santiago de Chile v Parku O´Higgins, kedy počas svätej omše vrazili do davu pancierové vozidlá. Účinkom slzného plynu sa nevyhol ani sám Svätý Otec. Na konci liturgie zaznelo pápežovo mocné volanie: „Láska je silnejšia!“. Arcibiskup Marini navštívil Maďarsko už mnohokrát. O Budapešti a septembrovej svetovej udalosti sa vyjadril nasledovne: „Je to skutočné európske mesto, v pravom slova zmysle! Maďarský národ je taktiež pravým európskym národom, s vlastnými charakteristickými črtami. Maďarsko je v súčasnosti srdcom Európy. Verím, že nám Kongres pomôže povzniesť sa nad túto epidémiu. Môže byť znakom obnovy nielen pre Maďarsko, ale aj pre celý svet."

Hudba v hlavnej úlohe

Potom pokračuje hudobný program. Vystúpi speváčka Éva Bolba, ktorú pevný vzťah k hudbe a javisku sprevádza odmalička, študovala spev a klavír, ale je aj nadanou tanečnicou. Vyštudovala jazzový spev na Hudobnoumeleckej Univerzite Franza Liszta, je stálym hosťom skupiny Hot Jazz Band.

Skoré popoludnie nám aj v pokračovaní spestrí hudba. Na javisku uvítame Dievčenský spevácky zbor Magnificat, ktorý pokračuje v tradícii Detského, neskôr Detského a mládežníckeho speváckeho zboru Magnificat založeného v roku 1990 Valériou Szebellédi. Zbor nadobudol svoju súčasnú podobu v roku 2009, jeho členmi sú niekdajší žiaci hudobného odboru Základnej školy Ferenca Erkela v mestskej časti Terézváros. Zbor organizuje od svojho založenia samostatné koncerty v kostoloch, ale sa každoročne zúčastňujú aj kardinálskych svätých omší v Bazilike svätého Štefana. Spievajú nielen doma, ale aj v zahraničí. Získali Veľkú cenu Európskych zborov, sú dvojnásobným víťazom Zborovej olympiády, dvakrát im bola udelená aj cena divákov, ako aj cena Mihálya Vitéz Csokonaiho, a cena Združenia maďarských zborov, orchestrov a ľudovej hudby - KÓTA.

Csaba Böjte – o nádeji

Po obede a hudobnom bloku si budú môcť záujemcovia môcť vybrať z palety prednášok. Csaba Böjte nám vo svojej prednáške s názvom Viera Krista – naša viera – pastierska služba medzi deťmi priblíži nádej. Pred viac ako 25 rokmi sa medzi ruinami komunistickej diktatúry v Rumunsku v obci Deva začala záchrana detí. Zo začiatku ponúknutím obedu, večere hladujúcim. Bolo to obdobie, kedy sa Csaba Böjte dostal do obce. Prvým zachráneným dieťaťom bolo opustené 8-mesačné dievčatko nájdené na stanici. Sieť domov projektu ponúkla odvtedy jedlo, domov a výchovu k viere 6000 deťom. Csaba Böjte je vyučeným mechanikom. Smrť svojho otca – básnika označil za zlomový bod vo svojom živote. Potajme sa prihlásil do františkánskeho rádu, za kňaza bol vysvätený v roku 1989. Podľa jeho slov „ sme sa všetci narodili na tento svet s určenou úlohou a je dôležité, aby sme hodnoty a nadanie, ktoré nám boli dané, v tomto svete zúročili“.

S kamerunským biskupom pri prameni

„Eucharistia – prameň dobroty“-znie názov prednášky kamerunského biskupa Josepha-Marie Ndi-Okallu. Kňazskú vysviacku prijal v roku 1983, v roku 2016 bol menovaný za biskupa Mbalmayo. Doktorát z dogmatiky získal na bonnskej univerzite. Je autorom mnohých kníh a článkov. Kamerun je krajina známa pre svoje nerastové bohatstvo – a to najmä zlato a diamant - napriek tomu žije viac ako 40% obyvateľstva v neúnosnej chudobe. Okrem chudoby súžia ľudí aj násilné, krvavé konflikty a útoky radikálnych náboženských skupín. Joseph-Marie Ndi-Okalla vynakladá významné úsilie v oblasti medzináboženského dialógu a spoločenského mieru.

Biblia očami ženy

Láska hovorí, vykroč! - Eucharistia a kresťanský život – týmito myšlienkami sa zaoberá vo svojej prednáške Mary Healy. Je biblistom Semináru Najsvätejšieho srdca v Detroit, tiež vysokoškolský docent. Patrí medzi tie tri ženy sveta, ktoré boli v roku 2014 pápežom Františkom vymenované do služby Pápežskej biblickej komisie. „Je to pracovná skupina pozostávajúca z dvadsiatich ľudí, ktorí sa každoročne stretnú v Ríme. Diskutujeme o otázkach týkajúcich sa fungovania cirkvi, so snahou zladiť ho s učením Biblie.“ – priblížila činnosť komisie Mary Healy. Myslí si, že hlas žien nie je zatiaľ primerane počuť v oblasti teológie, biblických štúdií, ako ani v rámci cirkvi. „My ženy rozmýšľame o Biblii iným spôsobom ako muži. Navzájom sa tak dopĺňame. Mám na mysli napríklad state o manželstve, rodine, deťoch. Iný spôsob zmýšľania sa však dotýka nielen spomínaných oblastí, ale týka sa celej Biblie ako takej, rovnako aj teológie. Intuitívnosť žien im dáva možnosť objaviť mužskému zmýšľaniu skryté súvislosti.“

Tajomstvá našej viery

Dôverný vzťah s Bohom prostredníctvom Eucharistie – takto znie názov prednášky Damiana Stayne-ho. Je výnimočným hosťom kongresu. „Kontrolné vyšetrenie v onkologickom ústave nepreukázalo prítomnosť nádoru.“ – o takýchto a podobných skúsenostiach referujú tí, ktorí sa už zúčastnili kurzov a spoločných modlitieb vedených Damianom Stayne-om. Počas rokov jeho služby sú to už tisícky ľudí na piatich kontinentoch sveta, ktorí sa uzdravili z telesných a psychických ťažkostí, prijali proroctvá, ktoré im zmenili život a nechali sa naplniť Duchom Svätým. Damiana sme už mohli niekoľkokrát privítať aj v Maďarsku. V roku 1983 sa vzdal kariéry a vycestoval do Paríža, aby tam nadobudol skúsenosti s katolíckymi spoločenstvami. V spoločenstve Jeruzalem sa ho hlboko dotkla monastická a mystická tradícia cirkvi, jednoduchosť a krása; v Komunite Emanuel ho zase uchvátila sila obnovy v Duchu Svätom a charizmatická služba. Pocítil, že ho Boh volá k založeniu komunity, ktorá tieto hodnoty zjednocuje. Po siedmich rokoch strávených pôstom a modlitbou v Anglicku založil v roku 1990 komunitu Cor et Lumen Christi (Kristovo Srdce a Svetlo).

Program, miesta (PDF) // Hungexpo (mapa)

Zdroj: iec2020.hu / Preložila: Gabriela Benczová



( TK KBS, iec, ml; rp ) 20210802024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]