[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetové stretnutie rodín 2022 reprezentuje obraz Marka Rupnika
P:3, 29. 07. 2021 15:36, ZAH

Vatikán 29. júla (RV) „Toto tajomstvo je veľké“ - takto sa nazýva dielo, ktoré je oficiálnym obrazom 10. svetového stretnutia rodín, ktoré sa bude konať v roku 2022 v Ríme. Autorom diela je umelec a teológ, jezuitský páter Marko Ivan Rupnik.

Oficiálnym obrazom Svetového stretnutia rodín 2022 je zobrazenie výjavu zo svadby v Káne Galilejskej. Dielo, na ktorom prevládajú teplé farby, má rozmery 80x80 cm a bol vytvorený vinylovými farbami na sadre nanesenej na drevo. Autor Marko Rupnik SJ je i riaditeľom Centra Aletti, ktoré je súčasťou misie Spoločnosti Ježišovej.

Výjav z príbehu svadby v Káne Galilejskej predstavuje na obraze päť postáv: na ľavej strane sa objavujú nevesta a ženích zahalení závojom, ďalej sluha, ktorý nalieva víno a podľa starokresťanskej ikonografie má tvár svätého Pavla. Ten rukou odťahuje závoj a v súvislosti so sobášom zvolá: «Toto tajomstvo je veľké; ja hovorím o Kristovi a Cirkvi» (Ef 5,32). Ďalšie dve postavy predstavujú Krista a jeho Nevestu Cirkev.

Obraz tak odhaľuje, ako je sviatostná láska medzi mužom a ženou odrazom nerozlučiteľnej lásky a jednoty medzi Kristom a Cirkvou: Ježiš za ňu vylial svoju krv. Ako vysvetľuje páter Rupnik, „v Káne Galilejskej sa premenou vody na víno otvárajú horizonty sviatosti, čiže prechodu od vína ku Kristovej krvi. Pavol v skutočnosti vylieva tú istú krv, ktorú Nevesta zbiera do kalicha.“

„Dúfam, že prostredníctvom tohto malého obrazu môžeme pochopiť, že pre nás kresťanov je rodina vyjadrením sviatosti a to úplne mení jej význam, pretože sviatosť vždy predstavuje premenu,“ hovorí páter Marko Rupnik o svojom diele. V kresťanskom manželstve sa totiž láska manželov premieňa, pretože sa stala účastnou na láske, ktorú má Kristus k Cirkvi. V tomto zmysle má manželstvo cirkevný rozmer a je neoddeliteľné od Cirkvi.

Sprievodné slovo autora na hlbšie vysvetlenie diela je k dispozícii v podobe videa na YouTube Rímskej diecézy v plnej alebo skrátenej verzii, s titulkovaným prekladom v piatich jazykoch.

Pripomeňme, že obraz Marka Rupnika je po modlitbe a logu tretím oficiálnym symbolom a pastoračným nástrojom v príprave na ceste k Svetovému stretnutiu rodín, ktoré sa bude konať od 22. do 26. júna 2022 v Ríme.( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20210729028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]