[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 30. 10. 2024   Meniny má Šimon, Šimona      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vzniká nadácia "Pápeža Františka pre Afriku"
P:3, 29. 07. 2021 14:19, ZAH

Kongo 29. júla (TK KBS) Ženy, ktorých sa nová nadácie ujíma, sú skôr dievčatá, najviac jedenásťročné či dvanásťročné, najstaršia má sedemnásť rokov. Mnohé z nich - podľa štatistík každá tretia - sú už matkami či každopádne manželkami, pretože ich rodiny na detských nevestách zarobia trochu peňazí. Nadácia sa venuje všetkým bez ohľadu na vek, etnický pôvod alebo náboženstvo, hovorí sestra Rita Mboshu-kongo.

"Nadácia pápeža Františka vznikla pre všetky trpiace ženy - tie, ktoré práve opustili väzenie, alebo nikdy nemali možnosť študovať a vyučiť sa nejakému remeslu, slobodné matky, obete násilia. Sú to opustené ženy, ktoré podľa pápeža dnešná spoločnosť odpisuje. Prvý projekt sme začali pred troma týždňami a je určený slobodným matkám z predmestia Kinshasy, čo je kus zeme zabudnutý všetkými, okrem Boha. Zakúpili sme šijacie stroje, aby sa ženy naučili šiť odevy, ale zatiaľ musíme pracovať vonku, pretože nemáme krytú halu. Zohnali sme múku, aby sa ženy naučili piecť chleba a koláče. Snažíme sa, aby sme ich priviedli k zrelosti, zodpovednosti a hlavne sebestačnosti, aby sa tak dokázali vyhýbať všetkému, čo môže zničiť človeka a Boží obraz v ňom ".

Tento projekt je pre mňa zdrojom radosti, napísal pápež František v posolstve adresovanom novej nadácii, v ktorom povzbudzuje sestru Ritu aj jej spolupracovníkov, aby pokračovali v tomto solidárnom diele, ktoré sa obracia k najbiednejším. "Jedine pohľad premenený láskou môže spôsobiť, že uznávame dôstojnosť druhých, a v dôsledku toho si vážime chudobných a prijímame ich v ich dôstojnosti, vážime si ich identitu a kultúru, a tým ich naozaj integrujeme do spoločnosti", píše pápež František.

"Dievčatá majú z tejto skúsenosti radosť,” pokračuje sestra Rita. Ich životné príbehy sú niekedy veľmi zapletené, ale súčasne nádherné. Často nám hovoria: Nikdy sme sa nestretli s katolíckou nadáciou, ktorá by sa zaujímala o ženy iných náboženstiev. Staráme sa totiž o evanjeličky, moslimky či ženy z iných náboženstiev, ktoré žijú v Kinshase. Pred každou hodinou praktickej výučby, ktorá sa zameriava na nejakú zručnosť alebo zásady domáceho hospodárenia, čítame nejaký úryvok z pápežského magistéria, najmä texty, venované problematike žien, ich dôstojnosti alebo Panne Márii ako následovánahodného vzoru. Tak sa snažíme šíriť učenie a posolstvo Svätého Otca".

Sestra Rite Mboshu-kongo z kongregácie dcér Máriinych sa prezýva "tigrica". Táto konžská rehoľnica sa problematikou ženskej dôstojnosti nezaoberá prvýkrát. V Ríme, kde skončila vysokoškolské aj doktorandské štúdiá a kde dnes vyučuje na univerzite Urbaniana, spolupracovala s prílohou "Žena, cirkev, svet" Vatikánskeho denníka L'Osservatore Romano. Pripravila zväzok o inkulturácii liturgie v Zaire, ku ktorému pápež František urobil predslov, a v talianskych médiách opakovane pranierovala násilie na ženách vo vsetkych jeho odtieňoch, vrátane vnitrocirkevního zneužívania rehoľníčok, najmä tých pochádzajúcich z Afriky.



( TK KBS, RV cz; rp ) 20210729027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]