[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sestra Francine, unesená v Konžskej demokratickej republike, je opäť slobodná
P:3, 28. 07. 2021 09:27, ZAH

Bratislava 27. júla (TK KBS) Sestra Francine, unesená na východe Konžskej demokratickej republiky, je opäť slobodná. Pápežskej nadácii ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi to oznámila Kongregácia dcér vzkriesenia. Fyzicky je v poriadku, ale je traumatizovaná. Ďalšie informácie o pozadí jej únosu a rýchleho prepustenia kongregácia neposkytla.

Sestra Francine sa vo štvrtok 8. júla 2021 nevrátila z návštevy trhoviska v meste Goma. Únoscovia o krátky čas kontaktovali miestnych predstaviteľov Cirkvi.

Región Kivu, ktorého hlavným mestom je práve Goma, už celé roky sužuje násilie radikálnych islamistických milícií a ozbrojených skupín. Ide aj o etnické konflikty a boj o prístup k prírodným zdrojom.

Veľmi sa tešíme, že je sestra Francine znovu v bezpečí svojej komunity. Žiaľ, zisťujeme, že únosy kňazov, rehoľníkov a rehoľníčok sa stávajú zbraňou a donucovacím prostriedkom v mnohých krajinách Afriky. Takéto únosy evidujú od Mali cez Nigériu po Kongo. Mnohí kňazi, rehoľníci a rehoľníčky sú často nezvestní celé roky. Príkladom je sestra Gloria Narváez Argotiová, unesená v Mali roku 2017. Mnohí z unesených neprežijú. Únoscovia takto dosahujú svoj cieľ: zvýšiť strach a hrôzu medzi obyvateľstvom.

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi podporuje viacero projektov vo východnej časti Konžskej demokratickej republiky. Prispieva na budovanie farských budov a kostolov, ako i na formáciu kňazov. Kongregácia dcér vzkriesenia, ktorá pôsobí na africkom kontinente, sa tu stala v uplynulej dekáde terčom veľkého násilia: niekoľko sestier prišlo o život, viaceré kláštory museli zavrieť.

Sestry tejto kongregácie sa v súčasnosti venujú aj evanjelizácii v Brazílii, Kamerune, Francúzsku a Taliansku.

TK KBS informoval Miroslav Dzurech, ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi( TK KBS, ACN; rp ) 20210728022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]