[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 29. 09. 2023   Meniny má Michal, Michaela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ekonomická bilancia Vatikánu 2020: Náročný rok, no uspokojivý nad očakávania
P:3, 24. 07. 2021 08:28, ZAH

Vatikán 24. júla (RV) Svätá stolica dnes publikovala výsledky hospodárenia za rok 2020. Ako uviedol prefekt Ekonomického sekretariátu páter Juan Antonio Guerrero, bol to ťažký rok, ktorý si vyžiadal zníženie výdavkov vatikánskych úradov, avšak výsledok je predsa len z mnohých hľadísk uspokojivý. V rámci nových zásad o ústretovej transparentnosti po prvý raz zverejnila výročnú bilanciu aj Správa majetku Apoštolskej stolice APSA.

Rozsiahly rozhovor na túto tému s prefektom Ekonomického sekretariátu dnes priniesli vatikánske médiá. Páter Juan Antonio Guerrero Alvez v ňom hovorí, že výsledok roka 2020, ktorý bol poznačený Covidom-19, bol dokonca „o niečo lepší ako najlepší z predpokladaných scenárov“ po vypuknutí pandémie. Dobrou správou je, že vďaka vynaloženému úsiliu sú výsledky veľmi blízke výsledkom bežného roka. „Výnos z finančných investícií bol však nižší o 51,8 milióna EUR a mimoriadny výsledok bol tiež nižší o 17,8 milióna EUR,“ upresňuje páter Guerrero a ďalej vysvetľuje:

Znamená to, že „minuloročný deficit bol 11,1 milióna EUR a tohtoročný je 66,3 milióna EUR“. Tu však hovoríme len o rozpočte Svätej stolice. Sú tu aj subjekty Governatorátu, vatikánska banka IOR a mnohé ďalšie subjekty, vrátane nemocníc, nadácií, Vatikánskeho penzijného fondu, Fondu zdravotnej starostlivosti a iných, ktorých záväzky a riziká sa týkajú Svätej stolice... „Ak by sme dali všetky subjekty dokopy, obraz by bol o niečo horší“, keďže „subjekty Svätej stolice sú neziskové“ a „mnohé z nich bývajú stratové, pretože poskytujú služby, ktoré nie sú plne financované“.

Na otázku o zistených pozitívach páter Guerrero chváli dikastériá, ktoré „konali zodpovedne“ a znížili výdavky. Prefekt však oceňuje aj evanjeliové gesto, keď niektoré dikastériá spojené s cirkvami, ktoré najviac potrebujú pomoc, okrem zníženia svojich výdavkov aj zvýšili svoje príspevky týmto cirkvám na potreby spôsobené pandémiou, a niekedy tým aj znížili svoje imanie, ako v prípade Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210724001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]