[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tlačová beseda v Prešove k návšteve Svätého Otca Fratiška
P:3, 23. 07. 2021 15:51, DOM

Prešov 23. júla (TK KBS) Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ dnes vyjadril veľkú radosť, že Svätý Otec pamätá aj na katolíkov východného obradu a navštívi sídlo Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Ako povedal dnes na tlačovej besede, Svätý Otec František prichádza v tejto pandemickej dobe, kedy aj horlivosť mnohých vo viere ochabuje, aby nás všetkých nanovo posilnil a upriamil našu pozornosť na urovnanie vzťahov a odstránenie napätia v spoločnosti. Vladyka Ján sa veľmi potešil, že pápež František bude sláviť gréckokatolícku svätú liturgiu, čo je nesmierna výsada pre celú gréckokatolícku cirkev. Spomenul aj návštevu sv. Jána Pavla II. v Prešove v roku 1995, kedy pápež sa spoločne s približne 200 tisíc veriacimi modlil Akatist k Presvätej Bohorodičke. „Toto slávenie bude akokeby takým balzamom na dušu každého gréckokatolíka a zvlášť aj balzamom na rany, ktoré boli utržené našej cirkvi v 50. rokoch minulého storočia,“ povedal arcibiskup Ján.

Primátorka Prešova Andrea Turčanová informovala, že zo strany mesta sa už začali potrebné kroky k zdarnému priebehu celej návštevy. „Pre celé mesto aj pre široké okolie to je po viac ako štvrťstoročí opäť významná udalosť, kedy Prešov privíta hlavu Katolíckej cirkvi. Urobíme všetko čo je v našich silách, aby sa Svätý Otec cítil v Prešove veľmi dobre,“ povedala novinárom primátorka Prešova. Mesto Prešov už schválilo a vyčlenilo 70 000 eur na všetky prípravné a zabezpečovacie práce spojené s návštevou Svätého Otca v meste.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský povedal, že okrem duchovnej prípravy, ku ktorej pozýva veriacich Cirkev na Slovensku, je taktiež potrebná aj primeraná technická a organizačná príprava. Prešovský samosprávny kraj už podnikol viaceré kroky k zdarnej príprave návštevy Svätého Otca v metropole Šariša a aj keď času na prípravu tak veľkej udalosti je málo, predseda PSK verí, že Prešov dôstojne privíta Svätého Otca.

Protosynkel Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík, ktorý je aj hlavný koordinátor príprav návštevy Svätého Otca na Slovensku za Gréckokatolícku cirkev povedal, že Svätý Otec vždy keď prichádza do nejakej krajiny na apoštolskú cestu, tak prichádza ako Kristov vyslanec, ktorý ide posilniť bratov vo viere. V liturgickom kalendári gréckokatolíckej cirkvi je navyše 14. september veľkým sviatkom, kedy vo všetkých chrámoch je k osobitnej úcte vyložený presvätý Kríž. „Kríž ako nástroj smrti, no v Kristovej obete je to symbol Paschy – prechodu zo smrti do života. Spolu so Svätým Otcom sa budeme v ten deň klaňať životodárnemu krížu a spievať: Tvojmu krížu klaniame sa Vládca a tvoje sväté vzkriesenie oslavujeme. To sú nádherné súvislosti v spojení aj s tým, čím si prešla naša gréckokatolícka cirkev,“ dodal Petrík.

Počas nasledujúcich otázok bolo novinárom povedané, že celá návšteva Svätého Otca je pripravovaná pre približne 45 – 50 tisíc pútnikov. Ako už bolo pred pár dňami tlmočené zo strany ministerstva zdravotníctva, každý účastnik návštevy bude musieť byť plne zaočkovaný.  V súčasnosti ešte prebiehajú prípravné práce na registračnom systéme, cez ktorý sa budú musieť následne všetci účastníci podujatia zaregistrovať. Na zabezpečenie zdarného priebehu celého podujatia je potrebná pomoc až 1000 dobrovoľníkov. S ich registráciou sa začne už čoskoro. Čo sa týka dopravy a logistiky aktuálne sa určujú záchytné parkoviská pre autobusy s pútnikmi a v tejto súvislosti sa ešte pracuje s viacerými možnosťami.

Hlava Katolíckej cirkvi v dňoch 12. - 15. septembra navštívi viaceré mestá na Slovensku a v utorok 14. septembra 2021 o 10:30 bude pápež František predsedať gréckokatolíckej svätej liturgii  na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove.( TK KBS, mp; rp ) 20210723039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]