[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jezuiti chcú zostať po boku Afgáncov
P:3, 23. 07. 2021 14:11, ZAH

Afganistan 23. júla (TK KBS) Stiahnutie západných vojsk z Afganistanu ohlásené americkým prezidentom na 11. septembra, by mohlo znamenať koniec jezuitskej misie v tejto krajine - domnieva sa Jerome Sequeira, predstavený Spoločnosti Ježišovej v tejto juhoázijskej krajine. Zdôrazňuje, že návrat vlády Talibanu bude pre celú kresťanskú komunitu temným obdobím.

Jezuiti pôsobia v Afganistane od roku 2004. Pomáhajú obnovovať vojnou zničenú krajinu, prevádzkujú charitatívnu činnosť a zakladajú vzdelávacie inštitúcie. Jezuitská služba utečencom (JRS) sa zameriava predovšetkým na vzdelávanie detí vnútorných vysídlencov, ľudí, ktorí sa vracajú zo susedných krajín a mladých ľudí z najchudobnejších rodín. Jezuitom sa tiež podarilo vyškoliť viac ako 300 nových učiteľov, vďaka ktorým sa v štyroch provinciách vzdeláva viac ako 25 000 študentov.

Prítomnosť jezuitov najviac pomohla ženám a dievčatám, ktoré vďaka nim získali prístup k vzdelaniu. Návrat Talibanu by mohol tieto úspechy zmariť. Páter Sequeira zdôrazňuje, že aj v súčasnosti panuje medzi afgánskymi ženami pocit neistoty a nervozity. Obávajú sa, že budú nútené k sobášom s bojovníkmi. Objavili sa dokonca správy o príkazoch imámom, aby v oblastiach kontrolovaných Talibanom boli přirpavené zoznamy dievčat starších ako 15 rokov a vdov mladších ako 45 rokov, ktoré majú byť vydaté za islamistov. Ženy sú presvedčené, že po odchode Američanov to tak bude v celej krajine. Vláda Talibanu podľa nich znamená koniec slobody pre ženy, ktoré nielenže nebudú môcť pokračovať vo vzdelávaní, ale dokonca ani vyjsť na ulicu bez sprievodu muža.

Podľa názoru geopolitických expertov je osud krajiny spečatený a čaká ju pochmúrny osud. Obávajú sa, že po stiahnutí západných síl bude Taliban najsilnejším politickým a vojenským hnutím, prevezme moc a vládna armáda a polícia ujde alebo sa vzdá. Opäť začne prenasledovanie náboženstiev a porušovanie ľudských práv. Jezuiti uisťujú, že svojich veriaci neopustia a budú aj naďalej všemožne prinášať nádej tým, ktorí trpia.

Väzby jezuitov na Afganistan siahajú oveľa ďalej ako do roku 2004. V roku 1581 priviezol mughalský cisár Akbar do Kábulu jezuitov z Agry v severnej Indii. O rok neskôr sa brat Bento de Goes zastavil v Kábule na ceste do Číny. Hoci vtedy žiadny z nich v krajine dlho nezostal, dnes sú jezuiti odhodlaní v Afganistane vytrvať. "Naším poslaním je pomáhať tým, ktorí sú na okraji spoločnosti, a kráčať po cestách, na ktoré sa ostatní nevydávajú," hovorí  Jerome Sequeira.( TK KBS, RV cz; rp ) 20210723038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]