[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 09. 2023   Meniny má Móric      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Iraku po teroristickom útoku vyjadril podporu pápež František
P:3, 21. 07. 2021 13:12, ZAH

Vatikán 21. júla (RV) Pápež František sa modlí za Irak, aby násilie neprevládlo nad vôľou k zmiereniu. Telegramom uistil o svojej duchovnej blízkosti obyvateľov Iraku po teroristickom masakri, ktorý sa odohral v utorok dopoludnia v Bagdade v čase, keď sa ľudia pripravovali na slávenie moslimského sviatku Eid al-Adha.

Na trhovisku v prevažne šiítskej štvrti samovražedný atentátnik nechal explodovať výbušninu na svojom tele. Tragická bilancia je najmenej 35 obetí na životoch a 60 zranených. Za posledný polrok ide o najkrvavejší z radu násilných činov, terorizujúcich obyvateľstvo krajiny.

V telegrame zaslanom vatikánskym štátnym sekretárom kard. Pietrom Parolinom prostredníctvom apoštolského nuncia v Iraku Mons. Mitju Leskovara sa uvádza:

„Jeho Svätosť pápeža Františka hlboko zarmútila správa o stratách na životoch pri výbuchu na trhovisku Al-Wuhailat v Bagdade a posiela kondolenciu rodinám a priateľom tých, čo zomreli. Svätý Otec zveruje ich duše milosrdenstvu všemohúceho Boha a obnovuje svoju vrúcnu modlitbu za to, aby žiaden akt násilia neumenšil úsilie tých, ktorí sa nasadzujú za zmierenie a pokoj v Iraku.“

Vyjadrením bolesti a odsúdením nemorálnosti terorizmu reagoval na tragickú udalosť chaldejský patriarcha kardinál Louis Raphael Sako. Pre Vatican News skonštatoval: „V Iraku niet bezpečnosti ani stability, tento atentát je len posledným príkladom. Je to problém morálny: korupcia a zabíjanie nevinných sú nemorálne činy.“ „Je to aj stret medzi šiítmi a sunnitmi, alebo medzi šiítmi a šiítmi, boj o moc a o peniaze, takže morálka tu absentuje,“ dodal patriarcha Sako.

Patriarcha Babylónie Louis Raphael Sako sa momentálne nachádza v Erbile v oblasti Kurdistanu na duchovnom sústredení za účasti 60 chaldejských kňazov a desiatky biskupov. Pri slávení liturgie vyzval k modlitbe za moslimské rodiny sláviace l’Eid al-Adha, sviatok na pripomienku Abrahámovej ochoty k obete vlastného syna. Pri tejto príležitosti im zaslal aj posolstvo.

„Po takmer piatich mesiacoch od návštevy pápeža, aké ovocie badáte v živote kresťanov a v občianskom živote v Iraku?“ Na túto otázku redaktora Vatikánskeho rozhlasu Mons. Sako uviedol:

„Pokiaľ ide o obyvateľstvo, je tu zmena mentality, je tu rešpekt pre rôznosť. Nehovorí sa viac o kresťanoch a moslimoch, hovoria o Iračanoch ako bratoch a sestrách, a toto je pre nás tým najväčším ovocím návštevy Svätého Otca. Do istej miery zmenila mentalitu.

Čo sa týka toho ostatného, na politickej úrovni je potrebná politická garnitúra, ktorá bude mať zmysel pre zodpovednosť, víziu občianskeho štátu pre také občianstvo, ktoré by vytváralo služby.“( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210721041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]