[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 25. 11. 2024   Meniny má Katarína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Leborgne k novému motu proprio: Majme na pamäti jednotu cirkvi
P:3, 20. 07. 2021 13:51, ZAH

Francúzsko 20. júla (TK KBS) Pápežské motu proprio sme prijali s veľkou vážnosťou, pretože sa týka dôležitých vecí. Pápežov list biskupom to ukazuje veľmi silným spôsobom, ktorý sme možno my Francúzi nečakali, ale chápeme, že dokument je určený pre univerzálnu Cirkev - hovorí podpredseda francúzskeho episkopátu v komentári k novým smerniciam o predkoncilovej liturgii.

Francúzsky episkopát už v sobotu vydal vyhlásenie nazvané "Náročná výzva k autentickej eucharistickej obnove pre celú Cirkev", v ktorom nové smernice prijíma. Biskupi uisťujú, že chcú svoju zodpovednosť za liturgiu a službu jednote vykonávať prostredníctvom dialógu. Vyjadrujú svoju úctu k duchovnej horlivosti veriacich a kňazov, ktorí zvyčajne slávia liturgiu podľa misála Jána XXIII., a oceňujú ich odholánie pokračovať v spoločnom poslaní smerujúcom k jednote cirkvi podľa platných noriem.

V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas biskup Olivier Leborgne poukázal na zodpovednosť biskupov za vykonávanie nových predpisov. Zdôrazňuje tiež, že je potrebné pristupovať k tradicionalistom s pastoračnou citlivosťou a skutočnou láskou. Keď hovorí o situácii vo Francúzsku, zdôrazňuje, že v prevažnej väčšine prípadov sú tieto kruhy v jednote s miestnym biskupom. "Len na niekoľkých miestach sú vzťahy napätejšia," hovorí biskup Leborgne. Odkazuje tiež na situáciu, ktorú pápež opísal na základe prieskumu uskutočneného medzi biskupmi, podľa ktorého bol misál z roku 1962 inštrumentalizovaný a jeho používanie podnecovalo rozdelenie.

"Vo Francúzsku nejde o zásadnú tendenciu. Stretávame sa s tým v ojedinelých prípadoch, ale nevšimol som si, že by to bola rozšírená tendencia. Nájdeme sem tam nejakého človeka alebo skupinu, ktorá snáď s misálom zaobchádzala inštrumentálne a kde bolo motu proprio Benedikta XVI . zle pochopené. Pripomenul nám totiž, že bežnou formou slávenia je misál Pavla VI. a mimoriadna forma mala zostať mimoriadnou. Niektorí postupom času naznačovali, že mimoriadna forma je lepšia ako forma bežná. V niektorých prípadoch sme niečo také zaznamenali. Ale naozaj sme si to všimli len ojedinele, nie ako všeobecný trend. Hovorím samozrejme o situácii vo Francúzsku."

Biskup Leborgne tiež poukazuje na zmeny, ku ktorým v tomto prostredí došlo od doby, keď pápež Ján Pavol II. povolil slávenie starej liturgie, aby pomohol k návratu k jednote tým veriacim, ktorí boli spojení s Bratstvom založeným arcibiskupom Lefebvrom, ako píše František vo svojom motu proprio. "Dnes väčšina veriacich a kňazov v týchto komunitách Bratstvo arcibiskupa Lefebvra vôbec nepozná, takže neviem, či to možno takto vnímať," hovorí biskup Leborgne.

Podpredseda francúzskeho episkopátu pripomína, že Benedikt XVI. zaviedol rozlíšenie medzi riadnou a mimoriadnou formou rímskeho obradu ako gesto milosrdenstva, ktoré však bolo niektorými využívané v rozpore s tým, k čomu malo slúžiť. Práve na tieto prípady reaguje pápež František. Biskup Leborgne nabáda všetkých, ktorí tomuto motu proprio nerozumejú a považujú ho za príliš prísne, aby mali na pamäti jednotu Cirkvi a dôverovali Svätému Otcovi.



( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210720021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]