[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 29. 09. 2023   Meniny má Michal, Michaela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vladyka Peter Rusnák oddychuje na eparchiálnom tábore pre deti a mládež
P:3, 19. 07. 2021 09:19, DOM

Bratislava 19. júla (TK KBS) Jedenásť rokov organizuje Bratislavská eparchia pre deti a mládež letný eparchiálny tábor. Ako povedal v rozhovore pre TK KBS vladyka Peter Rusnák, spiritus agens tejto myšlienky bol gréckokatolícky kňaz Igor Cingeľ, farár v Trenčíne. „Prišiel s touto myšlienkou pred desiatimi rokmi. Podľa neho bolo dobré počas prázdnin, keď deti nemajú pevný program, keď je problém s návštevou chrámu, usporiadať evanjelizačný tábor pre deti z eparchie. Ale prihlasujú sa aj deti z iných farností, diecéz a eparchií. Aj súčasnosť ukazuje, že táto myšlienka je životaschopná a bolo to požehnané rozhodnutie,“ povedal bratislavský gréckokatolícky biskup.

Vladyka Peter chodí osobne každý rok medzi deti. Niekedy na celý týždeň, inokedy na niekoľko dní. „Boli tábory, kde som bol od začiatku do konca. Tento rok som na tábore štyri dni. Nenechám si to ujsť, pretože pre mňa samého je to odpočinok, trošku dovolenky. Navyše pobyt s deťmi je taká nádhera, že vždy s veľkou radosťou a vďačnosťou Bohu spomínam na tieto tábory,“ uviedol.

Do chodu tábora však bratislavský eparcha veľmi nezasahuje. Ako vysvetlil, aby biskup všetkému nešéfoval. „Sú tu animátori, ktorí sú veľmi schopní. Je to naša mládež. Tá spraví program. Ja sa na tábore zúčastňujem ako účastník. Každý deň slávime liturgiu. Počas nej sa na táborovú tému snažím deťom povedať katechézu, ktorá vedie ďalej slovo, čo prežívali cez deň,“ povedal. Tohtoročnú nazvali Plavba. „Je to na spôsob vízie života ako plavby. Plavba v loďke, plavba s kormidelníkom. Plavba s kapitánom. Plavba s kormidlom a plavba so správnym kurzom. Tento obraz deti veľmi baví. Dokážu sa naučiť nové veci, zažiť niečo nové a potom to uskutočňovať vo svojom živote,“ zdôraznil vladyka Peter.

Za otázku považuje, či má dnešná mládež správny kurz. „My sa musíme stále snažiť korigovať plavbu našich detí, pretože tlak sveta, médií, verejnej mienky, peňazí, to všetko je veľmi náročné. Deti tomu častokrát podliehajú, a potom môžu byť manipulovateľné. Ale chvála Bohu, vidím to aj na našich deťoch, keď dospievajú, oveľa vážnejšie sa začínajú zaujímať a vytvárať postoje svojho života, aby boli v súlade s Evanjeliom, prikázaniami, náukou Cirkvi, so svedomím a pevnou morálkou,“ hovori Peter Rusnák.

Bratislavský biskup ako chlapec na tábory nechodieval. „Otec nám cez prázdniny zabezpečil režim. Každé ráno sme ako deti museli čítať z knihy. Písať sme museli, potom sme museli spraviť niečo okolo domu. Potom sme si mohli vonku zahrať futbal alebo nejaké hry. Mali sme miništrantský život okolo kostola, ale tábory sa vtedy neorganizovali,“ zaspomínal si. Vladyka Peter vyrastal v Čechách. „Bývali sme v horách, takže nebolo už kam chodiť. Tam bolo nádherne. Keď sme sa presťahovali do Bratislavy, cez prázdniny sme sa hrávali s kamarátmi, s ktorými sme sa poznali z kostola,“ dodal.

Organizácia takýchto táborov je podľa vladyku jedna z foriem formácie detí. „Bez toho to nepôjde. Za dva mesiace prázdnin sa môže toho udiať veľmi veľa a stačí niekedy týždeň dva a môžeme chlapca alebo dievča stratiť. Je dobré, aby deti pociťovali, že život v spoločenstve veriacich je niečo veľmi pekné, krásne a veľmi potrebné. Povzbudiť sa navzájom, deliť sa, počuť, že aj druhý má problémy ako ja a ako ich rieši a prežívať vzťah s Ježišom Kristom a druhým veriacicm je naplnením a vonkajším znakom veriaceho človeka. Pre Cirkev je to teda veľmi potrebné,“ dodal bratislavský biskup.( TK KBS, rp; pz ) 20210719017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]