[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 05. 08. 2021   Meniny má Hortenzia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ekológia srdca: odpočinok, rozjímavý pohľad a spolucítenie
P:3, 19. 07. 2021 06:25, ZAHVatikán 19. júla (RV) Prinášame biblické zamyslenie Svätého Otca Františka pri modlitbe Anjel Pána na 16. cezročnú nedeľu 18. júla spolu s jeho výzvami a prejavmi solidarity, ktorými pamätal na obete záplav v Nemecku, Belgicku a Holandsku, ako aj na trpiace obyvateľstvo Juhoafrickej republiky a Kuby, krajín, ktoré v poslednom týždni zachvátili sociálne nepokoje.

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Ježišov postoj, ktorý pozorujeme v Evanjeliu dnešnej liturgie (Mk 6,30-34), nám pomáha chápať dva dôležité aspekty života. Tým prvým je odpočinok. Apoštolov, ktorí sa vracajú z namáhavej misie a s oduševnením rozprávajú o všetkom tom, čo vykonali, Ježiš s láskavosťou pozýva: „Poďte vy sami do ústrania na pusté miesto a trochu si odpočiňte“ (v. 31). Pozýva ich odpočinúť si.

Týmto nám Ježiš dáva vzácne ponaučenie. Aj keď sa raduje, keď vidí, ako sú učeníci šťastní zo znamení pri ohlasovaní, nenaťahuje s komplimentmi a otázkami, ale je starostlivý o ich fyzickú i vnútornú únavu. A prečo tak robí? Pretože ich chce vyvarovať pred nebezpečenstvom, ktoré je vždy nástrahou aj pre nás: pred nebezpečenstvom nechať sa ovládnuť chvatom neustále robiť, padnúť do pasce aktivizmu, kde tým najdôležitejším sú výsledky, ktoré dosahujeme, a to, že sa cítime byť v hlavnej role, ako absolútni protagonisti.

Koľkokrát sa to stáva aj v Cirkvi: sme zaneprázdnení, bežíme, myslíme si, že všetko závisí na nás, a nakoniec nám hrozí, že zanedbáme Ježiša a dávame do stredu vždy len seba.

Z tohto dôvodu Ježiš pozýva svojich (učeníkov), aby si trochu odpočinuli v ústraní, spolu s ním. Nie je to len telesný oddych, ale aj oddych srdca. Pretože nestačí „vypnúť“, treba si odpočinúť naozaj. A ako sa to robí? Na to sa potrebujeme vrátiť k podstate vecí: zastaviť sa, zostať v tichu, modliť sa, aby sme nešli z jedného chvatu pracovného do ďalšieho chvatu dovolenkového.

Ježiš sa neodťahoval pred potrebami zástupu, ale každý deň ako prvú vec sa utiahol do modlitby, do ticha, do dôvernosti s Otcom. Jeho láskyplné pozvanie – odpočiňte si trochu – by nás malo sprevádzať: varujme sa, bratia a sestry, pred honbou po výkonoch, zastavme frenetický beh, ktorý nám diktujú naše agendy. Naučme sa postáť, vypnúť mobil, kontemplovať prírodu, zregenerovať sa v dialógu s Bohom.

Predsa však nám Evanjelium hovorí o tom, že Ježiš a učeníci si nemôžu odpočinúť tak ako by chceli. Ľudia ich nájdu a prichádzajú zovšadiaľ. V tej chvíli je Pán pohnutý súcitom. A tu je ten druhý aspekt: spolucítenie, čo predstavuje Boží štýl. Boží štýl je blízkosť, súcit a nežnosť. Koľko ráz v evanjeliu, v Biblii, nachádzame túto vetu: „Mal súcit“. Ježiš, ktorý je tým pohnutý, venuje sa ľuďom a znovu sa púšťa do vyučovania (porov. v. 33-34).

Zdá sa to byť protirečením, ale v skutočnosti to ním nie je. Totiž jedine srdce, ktoré sa nenechá uniesť zhonom, je schopné pohnutia, čiže nenechať sa opantať sebou samým a vecami, čo má na práci, a dokáže si všimnúť druhých, ich rany, ich potreby. Spolucítenie sa rodí z kontemplácie. Ak sa naučíme skutočne odpočívať, staneme sa schopnými opravdivého spolucítenia. Ak si pestujeme kontemplatívny pohľad, udržíme si naše činnosti bez postoja dravosti, ktorá chce všetko vlastniť a konzumovať.

Ak zostaneme v kontakte s Pánom a nezahlušujeme v sebe to, čo je našou najhlbšou súčasťou, povinnosti nebudú mať moc obrať nás o dych a pohltiť nás. Potrebujeme – počúvajte dobre – potrebujeme „ekológiu srdca“, ktorá pozostáva z odpočinku, kontemplácie a spolucítenia. Využime na to letné obdobie!

A teraz sa modlime k Panne Márii, ktorá pestovala mlčanie, modlitbu a kontempláciu, a vždy ňou hýbe nežné spolucítenie s jej deťmi.

Solidarita pápeža: Nemecko, Belgicko, Holandsko, JAR a Kuba

 

Po modlitbe Anjel Pána a udelení požehnania venoval Svätý Otec pozornosť najprv severozápadnej Európe postihnutej záplavami:

„Vyjadrujem svoju blízkosť obyvateľom Nemecka, Belgicka a Holandska, zasiahnutým katastrofálnymi povodňami. Nech Pán prijme zosnulých a uteší ich príbuzných. Nech podopiera úsilie všetkých o pomoc tým, ktorí utrpeli ťažké škody.“

Ďalšia pápežova výzva smerovala k Juhoafrickej republike:

„V poslednom týždni prišli, žiaľ, správy o prípadoch násilností, ktoré priťažilo situácii mnohých našich bratov v Juhoafrickej republike, už prv postihnutých hospodárskymi a zdravotnými ťažkosťami z dôvodu pandémie. Spoločne s biskupmi krajiny sa obraciam so dôrazným apelom na všetkých v zodpovedných funkciách, ktorých sa to týka, aby pracovali pre pokoj a spolupracovali s verejnými autoritami na poskytnutí pomoci núdznym. Nech sa nezabudne na túžbu, ktorá viedla Juhoafrickú republiku k znovuzrodeniu vo svornosti medzi všetkými jej deťmi!“

Napokon sa Svätý Otec obrátil na obyvateľov Kuby. Aj priamo na námestí sv. Petra bola prítomná väčšia skupina s kubánskymi zástavami.

„Som nablízku aj drahému kubánskemu ľudu v týchto náročných momentoch, zvlášť rodinám, ktoré tým najviac trpia. Modlím sa k Pánovi, aby mu pomáhal budovať v pokoji, dialógu a solidarite stále viac spravodlivú a bratskú spoločnosť. Povzbudzujem všetkých Kubáncov, aby sa zverili do materskej ochrany Dobrotivej Panny Márie z Cobre. Ona nech ich sprevádza na tejto ceste.“

(Preklad: Slovenská redakcia VR)( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210719001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]