[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 28. 09. 2023   Meniny má Václav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prichádza Peter našej doby, posilní nás vo viere, píšu biskupi v liste  
P:3, 17. 07. 2021 15:05, DOM

Bratislava 15. júla (TK KBS) Slovensko navštívi viditeľná hlava Katolíckej cirkvi a duchovný otec viac ako miliardy a tristo miliónov katolíkov na celom svete. Slovenskí biskupi to píšu v pastierskom liste, ktorý budú čítať kňazi v nedeľu vo všetkých katolíckych kostoloch. „Prijmime ho s radosťou!," hovoria biskupi k pastoračnej návšteve Svätého Otca na Slovensku (12. - 15. septembra 2021).

„Nielen preto, že je to obľúbený pápež, ale najmä preto, lebo je to Peter dnešnej doby. Skala, na ktorej Kristus postavil svoju Cirkev, ktorú pekelné brány nepremôžu. Pretože v dlhej postupnosti Petrových nástupcov je to dnes on, ktorý pokračuje v úlohe „posilňovať bratov vo viere“ (porovnaj Lukáš 22, 32)," uviedli biskupi.  

V liste píšu, že pápež František prijal pozvanie, ktoré mu adresovali „všetci naši biskupi, v mene celej Katolíckej cirkvi na Slovensku a prezidentka Slovenskej republiky ako hlava štátu."  Táto štátna i pastoračná návšteva sa uskutoční následne po Eucharistickom kongrese v Budapešti, ktorý vyvrcholí 12. septembra za osobnej účasti pápeža Františka. 

Naplnení očakávaním kladú ľuďom otázku - ako chceme privítať pápeža Františka. „Rozmýšľajme, čo môže v tomto roku 2021 Slovensko predstaviť pápežovi – a pri príležitosti jeho návštevy aj celému svetu, ktorý sleduje jeho zahraničné cesty. Aké je Slovensko dnes naozaj? A aké si prajeme, aby bolo zajtra?“ Odpovedajú, že sme krajinou, ktorá je hrdá na svoje starobylé kresťanské - cyrilometodské korene. 

„Krajinou, ktorá duchovne spája Západ i Východ vo svojej rímskokatolíckej a gréckokatolíckej jednote. Vierozvestovia, kodifikátori jazyka, buditelia, misionári, mučeníci, disidenti... tí všetci patria rovnako Cirkvi na Slovensku, ako aj slovenskému národu. Naše dejiny by bez Katolíckej cirkvi neboli takými, aké sú. To nám pri svojich návštevách pripomínal sv. Ján Pavol II.," uvádzajú biskupi Slovenska. 

„Zároveň sme krajinou, v ktorej má svoje miesto a duchovnú úlohu aj Pravoslávna cirkev a cirkevné spoločenstvá, ktoré sa zrodili z reformy. Sme krajinou, k duchovnej tradícii ktorej patrí aj starobylá židovská náboženská obec. A krajinou, v ktorej rastie sekulárna, nekonfesionálna časť spoločnosti, a ktorá hľadá prienik verejných záujmov pre dobro všetkých občanov," uvádzajú biskupi. 

Svätý Otec sa bude podľa biskupov prihovárať k celému tomuto spoločenstvu. Pripomínajú príklad sv. Jozefa a jeho manželky Márie, ktorí nás „svojím príkladom“ vedú na ceste k Ježišovi. „Mária a Jozef na toto životné putovanie pozývajú všetkých – tak jednotlivcov, ako aj rodiny, celé naše spoločenstvo. A na tejto spoločnej púti sa k nám v septembri pripojí – a osobne nás povzbudí – pápež František," uviedli. 

Zároveň pripomínajú všetkým, že toto „posilnenie a prehĺbenie vo viere veľmi potrebujeme". „Vyhľadajme si aj spisy pápeža Františka, ktoré máme na dosah ruky, preložené do našej reči. Spoznajme z nich lepšie toho, ktorý k nám príde. Má nám mnoho čo povedať. Pokúsme sa však pripraviť, aby sme jeho posolstvu čím lepšie porozumeli, a z jeho návštevy mohli čím viacej načerpať," píšu. 

„Už teraz sa tešíme, že táto návšteva a povzbudenia Svätého Otca nás vytrhnú zo série ťaživých správ, z únavy, nedôvery, znechutenia. Nech nám Svätý Otec pomôže nielen odložiť, ale aj ukončiť všetky nezmyselné spory; nech nám dodá silu prekonať obavy; nech nás zjednotí naprieč celou spoločnosťou," uvádzajú slovenskí biskupi. ( TK KBS, kbs, ml; mk ) 20210717001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]