[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vladyka Rusnák: Pápežova návšteva bude dôvodom na zamyslenie i korekcie v správaní
P:3, 15. 07. 2021 12:51, DOM

Bratislava 15. júla (TK KBS) Svätý Otec František má v septembri navštíviť Slovensko. Bratislavský eparcha Peter Rusnák v rozhovore pre TK KBS hľadá dôvody, prečo sa vybral práve Slovensko a aký odkaz slovenským veriacim donesie.

V septembri by mal prísť na Slovensko Svätý Otec. Ako vnímate jeho úmysel, navštíviť našu krajinu?

Je to úžasná pocta. Pápež František nie je Ján Pavol II. Každý je trošku iný. Ján Pavol II. bol cestovateľ, evanjelizátor po celom svete, čo sa týka akčnej prítomnosti. František má nádherné príhovory, podnety, homílie a katechézy. Ale cestovanie pre neho nie je jednoduché. Možno nie je ani ten typ človeka. To, že si vybral práve Slovensko pri tých málo cestách, ktoré absolvoval, to je úžasný dar. Dúfajme, že sa cesta uskutoční, že budeme mať tú časť a milosť a nás navštívi. Príde so svojím posolstvom. Pre slovenskú cirkev a pre strednúú Európu to bude veľké vyznamenanie, ale aj dôvod na zamyslenie. Možno aj na korekcie v správaní, alebo uvažovaní v intenciách Svätého Otca. Myslím, že táto návšteva splní svoje poslanie a bude požehnaním pre Slovensko.

Čím si vysvetľujete, že prichádza práve na Slovensko?

Ťažko povedať, podľa čoho sa rozhodol a kde dostal vnuknutie Ducha Svätého navštíviť nás. Dúfam, že ten výber má svoj účel. My ho musíme aj do istej miery hľadať. Ako to, že pápež príde na Slovensko, keď v mnohých väčších cirkvách a štátoch ešte nebol. Vybral si Slovensko. Naozaj je to pocta a zamyslenie, prečo práve Slovensko. To, čo už Ján Pavol II. kedysi povedal. Teda, že slovenská Cirkev bude mať veľký význam. Bolo to také prorocké slovo, možno sa to má teraz, v týchto ťažkých časoch uskutočniť. V časoch, keď sa kresťanstvo do istej miery redukuje a minimalizuje. Možnože Slovensko bude mať tú prorockú úlohu zastúpiť, alebo ohlasovať Evanjelium v čistote a pravde, ktorú Kristus odovzdal svojej Cirkvi.

Hovorili ste, že budeme musieť spraviť určité korekcie v našom správaní. Kde vidíte potrebu takejto korekcie?

Intencie Svätého Otca sú dosť jasné. Jedna z nich je Fratelli tutti. Bratstvo na mohých miestach trošku chýba. V mnohých cirkevných spoločenstvách zostávame uzavretí. Cítime to, že tlak sveta a jeho názorov je tak silný, že kresťania sa niekedy akokeby zľaknú a zostanú uzavretí vo svojich malých spoločenstvách, farnostiach a kostoloch. Svätý Otec sa prihovára, evanjeliuzuje a zvestuje Božiu lásku každému človeku. Úplne každému. Čo si z toho ľudia berú, je druhá vec. Práve tá myšlienka o bratstve celej rodiny ľudstva je veľmi silná. Potom akcent na enviromentálnu a ekologickú otázku sveta. Žijeme na planéte, ktorú nám dal Boh a nemôžeme ju zničiť len preto, že sa nám to páči, alebo, že si to tak predstavujeme a nestaráme sa o nič ostatné. Boh povedal: „Zveľaďujte ju“. Dal nám ju do daru a povedal, aby sme ju zveľadili. Toto je veľmi dôležité, aby ľudstvo toto chápalo. Aj u nás je stále veľa, čo v tejto otázke robiť, čo sa týka životného prostredia. Dostali sme prekrásnu krajinu. Slovensko je prekrásne, má krásnu prírodu a bolo by škoda toto nejakým spôsobom zdevastovať, alebo nestarať sa o to, pretože je to poslanie, zároveň dar a zároveň povinnosť. To sú podnety od Svätého Otca, v ktorým mám veľa čo naprávať.

V osobe Svätého Otca v prvom rade prichádza nástupca apoštola Petra. Je aj toto možný akcent návštevy. Aby sme si uvedomili vernosť Rímu?

V jeho osobe, ale v osobe každého pápeža, neprichádza len samotný pápež ako František, Ján Pavol II., či Benedikt XVI. Je to úrad. Je to ten, kto dostal misiu, charizmu, viesť katolícku cirkev. Nám gréckokatolíkom to netreba zdôrazňovať. My sme si za vernosť pápežovi svoje vytrpeli a vieme veľmi dobre, čo to znamená byť verní Rímu, pápežskému stolcu. Keď príde na Slovensko, prináša so sebou primát, poslanie a poverenie od Ježiša Krista: „Pas moje ovečky, pas moje baránky“. Pre každého z nás je to potvrdenie, učiteľský úrad a pápežova neomylnosť v oblasti viery a mravov je úžasným požehnaním pre každého katolíka.

Cieľom jeho cesty teda bude predovšetkým povzbudenie Slovákov vo viere?

To je na každom mieste, kde príde. Vždy prichádza s poslaním a poverením od Ježiša Krista. Keď máme pred sebou pápeža, máme pred sebou pastiera Cirkvi, pre veriaceho je to vždy veľkým povzbudením, byť s ním.

Navštíviť by mal Šaštín, teda hlavný pútnický chrám na Slovensku, patrónky Slovenska, Sedembolestnej Panny Márie. Je to teda aj upozornenie na mariánsky akcent pre každého katolíka?

Charizmou, alebo neklamným znakom katolicizmu, je pápežský úrad, sviatosti a v neposlednom rade mariánska úcta. Bez mariánskej úcty neexistuje pravý katolicizmus a kresťanstvo. Návšteva v Šaštíne a svätá omša pri príležitosti osláv Sedembolestnej Panny Márie, bude vyvrcholením jeho pobytu na Slovensku a zdôraznením mariánskej úcty, s ktorou Slováci vždy boli poznateľní a sa ňou vyznačovali. Bude to znovupotvrdením toho, že skrze Máriu ku Kristovi. To je známy výrok cirkevných otcov a to určite bude aj posolstvom Svätého Otca.

Dá sa v roku svätého Jozefa, ktorý prežívame, povedať, že skrze Máriu a Jozefa k Ježišovi?

Svätý Jozef sa podieľal na výchove. Bol veľmi potrebne prítomný v rodine. Zastupuje mužský prvok, ktorý v dnešných kostolových rodinách častokrát chýba. To je veľmi dôležité, aby sa ten mužský prvok stal poznateľný v kresťanskej výchove, v spoločenstve s manželkami vo sviatosti manželstva a aj v rámci Cirkvi, farnosti. Jozef je v dnešnej dobe a počas tohto roka nádherná postava a vzor pre veriaceho muža.( TK KBS, rp; pz ) 20210715022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]